Page 58 of 65 FirstFirst ... 84855565758596061 ... LastLast
Results 1,141 to 1,160 of 1291

Thread: Guvernul Tudose

1. Back To Top | #1141
    stai linistit, suntem multi care nu intelegem scopul acestei reforme.
    -simplificarea e binevenita, dar nu asta pare a fi scopul principal (altfel n-ar mai fi lasat o "codita" pe la angajator)
    -eliminarea (ascunsa) a impozitelor celor din IT pare mai degraba un efect neprevazut decat un scop
    -scaderea salariilor din companiiile in insolventa iarasi pare mai degraba un efect neprevazut, si probabil ca se va corecta (cel putin in firmele controlate de stat)
    -cresterea taxelor e exclusa, din moment ce se bate atat toba pe "costul total si netul raman neschimbate"
    -reducerea contributiei la pilonul 2 - n-am vazut inca nici un calcul cu evolutia acestei contributii (avand in vedere ca se schimba atat referinta - salariul brut - cat si valoarea procentuala), dar ar fi cam prea mare tevatura doar pentru atata lucru (in definitiv puteau micsora procentele si gata, fara toata harababura cu contributiile)
    Ignore list: Stagirioritic

2. Back To Top | #1142
    Can't tell if trolling. Simplificarea consta in paralizarea firmelor din toata tara pt a mari salariile cu 3 lei?

3. Back To Top | #1143
    incercam doar sa enumar cateva posibile scopuri si de ce nu-mi par a fi plauzibile.

si da, sunt de acord, costul acestor masuri (modificare aplicatii salarii, pregatire angajati cu noul mod de calcul, recalcul salarii, redactare si semnare contracte noi etc.) este urias.
    Ignore list: Stagirioritic

4. Back To Top | #1144

5. Back To Top | #1145
    Cam multe "neprevazute". Pare ca si cum de cand au anuntat "de anul trecut modificarea" si pana acum nu s-a obosit nimeni sa si gandeasca si tot heirupist a fost facuta.

Lautari la guvernare, ce sa mai. Si cred ca cea mai simpla explicatie e si aia corecta: au facut toata maneaua asta doar ca sa nu mai creasca salariile bugetarilor, de bine ce-o duce economia si nu suntem in criza.
    JDM trio.

6. Back To Top | #1146
    Registered User
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    stai linistit, suntem multi care nu intelegem scopul acestei reforme.{...}
    Bine punctat.
    La chestia cu "impozitul pe gospodărie" cel puțin era străvezie motivația: asigurarea a 30-40.000 de posturi de contabili personali. Deși nu era neapărat sigur era o șansă mare ca ei să fie recunoscători PSD-ului și să ofere o ( nouă ) bază de voturi.
    Da' acum 90% din contabili au ajuns să urască guvernul actual...

7. Back To Top | #1147
    Registered User
    Nu mai pomeni de aberatia cu impozitul pe gospodarie, Mîtiu Ioan. Era o tampenie de la cap la coada (pentru Romania, ca sa fim intelesi... poate intr-un stat in care totul se face electronic, ar mai merge).

8. Back To Top | #1148
    Registered User
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Nu mai pomeni de aberatia cu impozitul pe gospodarie, Mîtiu Ioan. Era o tampenie de la cap la coada (pentru Romania, ca sa fim intelesi... poate intr-un stat in care totul se face electronic, ar mai merge).
    Mie unul mi se pare o tâmpenie la modul absolut. Și pe undeva dacă s-ar face totul electronic ar fi și mai grav deoarece ar fi dus la fraude incredibil de greu de depistat. Cum a fost ani la rând cazul returnărilor fictive de TVA.

9. Back To Top | #1149
    Registered User
    Zii ca-ti place sa-ti faci deconturile de deplasari.

Mie mi se pare ca tot ce poate fi corelat electronic e mai greu de pacalit decat niste chitante obosite. Plus munca de a le inventaria.

10. Back To Top | #1150
    Registered User
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Zii ca-ti place sa-ti faci deconturile de deplasari.
    {...}
    He he, corect.

11. Back To Top | #1151
    just passing... Rover's Avatar
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    atunci putem rasufla usurati, "prietene" . cand ne-a lovit ultima criza s-au taiat toate salariile bugetarilor cu 25%, s-au blocat angajarile printr-o gramada de locuri, o gramda de oameni au ramas fara locuri de munca si fara economii (multe din ele "investite" in imobiliare), sau cu credite imense si paguboase. daca ce e acum e criza, atunci stam bine de tot.
    Asta e din ciclul "ai murit, dar nu stii inca". Acum cativa ani era "pe noi ne-a ocolit criza". Ne-a ocolit pana ne-a nimerit.
    Asa si acum, nu-o sa spuna nimeni ca e criza pana o sa dea cu barda. Acum deocamdata dau cu bata.

Sau, ca sa-l citez pe Guran "În opinia mea, fără să aibă nici cel mai mic habar, domnul Mișa a introdus deja economia României în criză, de azi, de acum, chiar dacă va mai dura probabil câteva luni până când statisticile vor reliefa acest lucru. "

12. Back To Top | #1152
    Consiliul local Alexandria, orașul ăla unde le-a căzut azi unor copii tavanul școlii în cap, a crescut de la 1 august salariile brute, care au ajuns acum:

Primar - 12.000 lei
    Viceprimari - 11.000 lei
    Secretar - 10.000 lei
    Arhitectul orașului - 8.000 lei
    Directori din primărie - 7.500 lei.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

13. Back To Top | #1153
    Registered User RAN's Avatar
    Arhitectul orasului Alexandria duce acasa 2000E lunar, ganditi-va la asta

14. Back To Top | #1154
    Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    Deci sincer nu mi se par de speriat aceste salarii, mai ales ca ziceti ca sunt brute.

Cu riscul de a fi luat in derizoriu, arhitectul orasului ia cam putin de exemplu, ca nu duce acasa nici un 2000E la 7500 RON brut. Incompetent sau nu, e alta discutie, ideea e ca pozitia aia trebuia sa fie ocupata de un arhitect cu o vasta experienta in domeniu, nu unul care semneaza proiecte de vile P+1 si altceva nu are in portofoliu, iar pentru asa ceva 5200 net mi se pare putin, call me crazy. Daca inainte se lua si mai putin, pai nu e de mirare ca le cad tavanele in cap. La o adica daca numai atat e bugetul, as taia de la primar, viceprimar si secretar si as da la arhitect.
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

15. Back To Top | #1155
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Eu cred ca o sa apara si un efect pervers : angajatorii pastreaza costul total si creste si netul cu 1.5%. Dar asta nu acopera nici macar inflatia. Si la o dicutie ( colectiva sau nu) angajatorii o sa spuna pas la alte mariri pentru ca deja au dat.

16. Back To Top | #1156
    Registered User
    Mai un pic și în IT își scot ăștia pârleala din diferența de curs.

Alexandria e reședință de județ?

17. Back To Top | #1157
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Ca cam asa ...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Guvernul Tudose-23275441_533521883647273_8390275402608560315_o.png  
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

18. Back To Top | #1158
    Registered User RAN's Avatar
    @gigi Google Maps Uite ce iese din mana lui, ghivece puse deasupra pamantului pentru ca asa, de ce nu. Sediu cu sticla albastra intre cladirile alea tipice rusesti pentru ca merge. Cu ce nu se ocupa el? Cu tavanele scolilor.
    @MI IT-ul ar trebui sa se bucure, le creste salariul daca au negociat netul in euro, cum se face

19. Back To Top | #1159
    Registered User
    De ce sunteti rai? Bun, rau, nu conteaza cat "ar merita". Poate vine USR la butoane si baga un tanar arhitect, etc. Problema e ca s-au marit salariile alea locale fara acoperire si acum o sa chitaie toti dupa bani.

20. Back To Top | #1160
    Registered User
    @MI IT-ul ar trebui sa se bucure, le creste salariul daca au negociat netul in euro, cum se face
    Sau măcar o "primă de acoperire a riscului valutar", cum a fost atât de bine să ai în 2012 când cu suspendarea și circul aferent.

1.  
Page 58 of 65 FirstFirst ... 84855565758596061 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks