Page 76 of 82 FirstFirst ... 266673747576777879 ... LastLast
Results 1,501 to 1,520 of 1630

Thread: Guvernul Tudose

1. Back To Top | #1501
    Registered User pontiacu's Avatar
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Gica Popescu consilier la ministerul sportului sau ceva de genul asta. Se pare ca daca nu ai cazier nu ai loc intr-un guvern psd.
    El e BACIUL.

Nu conteaza ca a fost la parnaie sau ca a turnat la Secu, n-a omorat pe nimeni
    Given to fly

2. Back To Top | #1502
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Au dubleat? Nu sunt la curent.
    Acum chiar dublaza. Numarul de prim-ministri la hectar.

In ciuda a ce, probabil, v-a zis Gadea la predica, eu, hastaghistu', tin cu Dragnea.

Nu mai ai ce sa reconstruiesti fara un reset total - trebuie sa aduca Dragnea si conducerea actuala, in grup, cat mai multi, inregistrati pă casetă, tara in faliment, ca sa compromita cancerul lui Ilici. Daca se poate da vina doar pe 1-2 oameni catusi de putin prostii lor pot vor crede ca a fost o intamplare.

Trebuie sa se aduca atarnatorii singuri in situatia in care colegii lor nu mai vorbesc cu ei sau o fac maxim ca sa le tranteasca un "poftim PSD" sau "parca nu era chiar atat de rau cu Boc". ROBOR la 25%, euro la 7 lei, neplata salariilor(aia tragedie, nu o ajustare ca sa nu sufere chiar toata tara cu compromitere a oricarei opozitii pe decenii cum s-a sacrificat el).

Speranta de viata scazuta sub Ponta, in 2014, post-criza(in timp ce in toate tarile din regiune creste) si probabil si anul trecut e o tragedie, dar nu e, aparent, suficienta. Sunt curios ce ar fi suficient.
    Last edited by traforaj; 13-01-2018 at 09:57.

3. Back To Top | #1503
    habar n-ai ce-ti doresti.
    iti imaginezi ca tu vei sta in continuare linistit, pe cand in jurul tau se va declansa jihadul, si ca bugetarii se vor aduna la coltul strazii ca sa cerseasca mancare. problema e ca va fi fix pe dos: vom avea un puseu inflationist care ne va alinia pe toti la limita saraciei, acolo unde multi din votantii PSD sunt deja. nu vor fi afectati cei ce traiesc de la un salariu la altul, ci ceilalti, care tind spre "clasa de mijloc", care au ceva bani pusi deoparte si o viata ceva mai buna decat media tarii. si fix aia nu-i voteaza pe PSD-isti.
    Ignore list: Stagirioritic

4. Back To Top | #1504
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    habar n-ai ce-ti doresti.
    iti imaginezi ca tu vei sta in continuare linistit, pe cand in jurul tau se va declansa jihadul, si ca bugetarii se vor aduna la coltul strazii ca sa cerseasca mancare. problema e ca va fi fix pe dos: vom avea un puseu inflationist care ne va alinia pe toti la limita saraciei, acolo unde multi din votantii PSD sunt deja. nu vor fi afectati cei ce traiesc de la un salariu la altul, ci ceilalti, care tind spre "clasa de mijloc", care au ceva bani pusi deoparte si o viata ceva mai buna decat media tarii. si fix aia nu-i voteaza pe PSD-isti.
    Stiu exact ce imi doresc. O inflatie de suta la suta in 2 ani, daca raman in tara, imi va taia bugetul de produse de lux si cam atat. Si asta doar in ipoteza in care nu am salariul negociat in euro. Un pret minor de platit pentru o tara functionala, tinand cont de alternativa. Repet, a scazut speranta de viata in 2014 si a ramas neschimbata in 2015 - intelegi ce inseamna asta si unde ne indreptam daca PSD-ul NU isi supara votantii?

Doi, am mai trecut ultima oara prin asta, discursul "da' si pe tine" era acelasi. Pentru mine un setback minor, pentru ei durere de voteaza turbati si fara pic de logica in virtutea ei si aproape un deceniu mai tarziu. Accept si unul mai mare de data asta atat timp cat ii atinge mai mult decat epoca Boc.

Trei, nu controlez eu asta, ci hotii de grau din PSD - banuiesc ca thought policingul asta e doar un reflex si de fapt iti dai seama ca n-am ce influenta.

Ar mai fi una bucata chestie, sunt la negociere salariu si beneficii cu vreo 2 chestii la cateva mii de kilometri distanta - n-are psd-ul decat sa tot ceara, numa' bine o pun si de azil politic.
    Last edited by traforaj; 13-01-2018 at 10:40.

5. Back To Top | #1505
    mda, poate ca pe seful vostru il coafeaza ideea "lasati PSD-ul sa faca ce vrea, ca sa se auto-distruga", dar astora care locuim prin romania nu ne prea convine sa se ajunga la saracia la care poate fi dusa o tara inainte sa pocneasca. unii dintre noi tinem minte cum era inainte de '89, si nu vrem sa se ajunga iarasi acolo. asa ca ne-ar conveni mai bine ca mustaciosul care va trimite memo-urile sa fie cazat gratis la stat cat mai repede si sa ne putem vedea de viata noastra intr-o societate normala.

6. Back To Top | #1506
    broke Flat's Avatar
    lol inflatie de suta la suta
    ce vise umede, ai ajuns ca tacticianul, sa iti doresti armageddon doar pt ca nu poti sa blend in
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

7. Back To Top | #1507
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Nu toti se compromit moral asa usor. Esti un norocos.

8. Back To Top | #1508
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    mda, poate ca pe seful vostru il coafeaza ideea "lasati PSD-ul sa faca ce vrea, ca sa se auto-distruga", dar astora care locuim prin romania nu ne prea convine sa se ajunga la saracia la care poate fi dusa o tara inainte sa pocneasca. unii dintre noi tinem minte cum era inainte de '89, si nu vrem sa se ajunga iarasi acolo. asa ca ne-ar conveni mai bine ca mustaciosul care va trimite memo-urile sa fie cazat gratis la stat cat mai repede si sa ne putem vedea de viata noastra intr-o societate normala.
    Pai n-ai cum. Pt ca tot votati PSD-ul, orice are fi. SO ... da, pana nu se compromite psd-ul in mod total nu sunt sanse de mai bine.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

9. Back To Top | #1509
    asa cum a facut PCR-ul, nu? s-a "compromis" pana cand s-a rasculat populatia si i-a gonit si au putut veni astia (care de fapt sunt tot aia din PCR sau copii lor, dar ne facem ca nu stim asta). si acum asteptam sa se "compromita" si astia, sa avem alta revolutie, pentru ca urmatorii sigur vor fi mai buni, si nu vor fi tot PSD-isti cu un alt nume.

10. Back To Top | #1510
    Mi-a luat vreo 10 secunde sa inteleg ca prin seful meu intelegi Iohannis. N-ai nimerit, dar imi place cum gandesti.
    Mi-a luat alte 10 secunde sa imi dau seama ca tu intelegi ca vreau revolutie violenta. Nu , vreau doar sa fie partid de maxim 20% in 2020 si dupa, cu ALDE inclus in socoteala. Democratic, ca tot le place sa sodomizeze cuvantul. N-am pretentii mari, macar in anii divizibili cu 4. Societatea nu poate fi normala cu astia la conducere, cu sau fara Dragnea.
    Incep sa inteleg greu, cred ca ar trebui sa ma inscriu in PSD.

Quote Originally Posted by Flat View Post
    lol inflatie de suta la suta
    ce vise umede, ai ajuns ca tacticianul, sa iti doresti armageddon doar pt ca nu poti sa blend in
    Depinde si de unde vrei sa te integrezi.

"La zidirea soarelui se stie,
    Cerul a muncit o vesnicie,
    Noi muncind intocmai ne-am ales cu,
    Ne-am ales cu Domnul Iliescu"

11. Back To Top | #1511
    sigur, ca fix despre Iohannis se discuta pe topicul "guvernul Tudose"

parerea mea e ca singurii care au de castigat din atitudinea asta "lasati PSD-ul sa faca ce vrea, ca sa se auto-distruga" sunt de fapt PSD-istii, in frunte cu mustaciosul ala penal. ei ar jubila daca ar fi lasati in pace, pentru ca si-ar rezolva problemele penale si apoi s-ar face ca ploua si ca nu e vina lor. PSD-ul ar fi in stare sa se planga pana si de "greaua mostenire a guvernelor Grindeanu si Tudose"
    PSD-ul nu trebuie lasat sa faca ce vrea, chiar daca asta ar duce la (ipotetica) distrugere a partidului. trebuie contracarat pe cat posibil, atat in strada cat si in parlament si pe la UE si pe unde se mai poate.

12. Back To Top | #1512
    asa ca ne-ar conveni mai bine ca mustaciosul care va trimite memo-urile sa fie cazat gratis la stat cat mai repede si sa ne putem vedea de viata noastra intr-o societate normala.
    Problema e ca tu crezi ca daca pleaca taranusul se rezolva ceva, dar uiti ca prim ministrul e doodoze, iar prin parlament sunt lolgute si deputati mitraliera. Solutia e sa dispara pesedeul, nu sa plece cativa de la ei. "Partidul" ala este un atentat la siguranta nationala cu totul.
    JDM trio.

13. Back To Top | #1513
    PSD-ul ar fi in stare sa se planga pana si de "greaua mostenire a guvernelor Grindeanu si Tudose"
    Adica exact ce am zis eu, ma bucur ca iti dai seama.

- trebuie sa aduca Dragnea si conducerea actuala, in grup, cat mai multi, inregistrati pă casetă, tara in faliment, ca sa compromita cancerul lui Ilici
    PSD-ul nu trebuie lasat sa faca ce vrea, chiar daca asta ar duce la (ipotetica) distrugere a partidului. trebuie contracarat pe cat posibil, atat in strada cat si in parlament si pe la UE si pe unde se mai poate.
    Au fost contracarati pe cat posibil din toate partile mentionate si rezultatul e o inregistrare cu Andronescu aruncand carti precum Guta cu bancnote, niste mustaciri spre ambasade si invitatii la sex oral in plen.

Doar esecul economic are sanse sa mearga - votantii lor nu cunosc jena, aplauda marlania, adora prostia, dar inca sper ca inteleg 3 luni de post negru i-ar trezi.

Dar tu ai citit robor, ai vazut rate si te-ai blocat in logica threadului de imobiliare.

14. Back To Top | #1514
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Problema e ca tu crezi ca daca pleaca taranusul se rezolva ceva, dar uiti ca prim ministrul e doodoze, iar prin parlament sunt lolgute si deputati mitraliera. Solutia e sa dispara pesedeul, nu sa plece cativa de la ei. "Partidul" ala este un atentat la siguranta nationala cu totul.
    povesteste-mi si mie, pe scurt, cum vezi tu disparitia PSD-ului.

nu de alta, dar eu am vazut "disparitia" PCR-ului printr-un eveniment violent, dar dupa aproape 30 de ani tot comunistii de atunci sunt la conducere. iar locul celor prea batrani pentru a se deplasa pana in parlament a fost luat de copii lor, sau de diverse lichele controlate de batrani.
    in politica romaneasca chestiile nu prea dispar, doar se amesteca si revin sub alta forma. singurii inlaturati de pe scena politica sunt cei ajunsi prin puscarie si care au stat destul de mult timp acolo incat altii sa le poata lua locul.
    uite, ai aici lista cu parlamentarii alesi in 2008: Lista parlamentarilor aleși la alegerile din Romania din 2008 - Wikipedia
    ia-i la rand pe cei ce au fost alesi sub sigla PDL, partid "disparut" de pe scena politica asa cum pari sa vrei tu sa dispara PSD-ul, si vezi cati din ei au iesit din politica. majoritatea sunt in continuare deputati sau senatori in alte partide. si-mi vine greu sa cred ca au meritat sa "dispara" cand erau sub sigla PDL, dar acum ca sunt sub alte sigle sunt alesi model si se comporta exemplar

Nu mai plânge Jane
    Plânsul e de formă
    Jeana nu e moartă
    Jeana se transformă

15. Back To Top | #1515
    Eu i-as scoate in afara legii (unde de altfel si sunt deja), da' eu-s mai radical

Sincer sa fiu partea asta cu prabusirea economica e posibil sa functioneze, de altfel e unul din motivele pentru care psd-ul a cazut in 1996. Din ce mai iau pulsul pe la coltul strazii, au inceput sa macane cam multi pesedisti de-o viata ca e situatiunea cam albastra, pana la punctul in care nu mai aud absolut pe nimeni "dragnea si pesedeaua e lumina". Ceea ce e si normal, cand astia de un an de zile ocupa si rolul de putere, si rolul de opozitie. Pana si suporterii lor au ajuns la concluzia ca trebuie sa fie extrem de tampiti sa le mai creada p-alea cu binoame, stat paralel, basescu si ciolos, ceea ce este extraordinar. Daca e ceva ce apreciez la psd este exact calitatea asta a lor de a se faulta singuri cu abnegatie, pur si simplu nu sunt in stare sa faca altceva decat sa se pise pe votantii lor in toate felurile posibil.

Inteleg ce voiai sa-mi demonstrezi cu lista aia, dar uitandu-ma sumar pe primele cateva judete pot spune ca fostii pedelisti (chiar si penelisti) de p-acolo sunt inexistenti acum, nici pe departe "mutati toti la psd", pentru ca locurile de furat sunt limitate si in psd si au destui infractori si local, nu trebuie sa importe.
    JDM trio.

16. Back To Top | #1516
    eu nu vad posibila scoaterea in afara legii a fenomenului PSD. partidul in sine e irelevant, oricum a avut vreo 2-3 denumiri pana acum, daca-i scos in afara legii se reinventeaza cu alt nume si aceiasi oameni (cu aceleasi obiceiuri).

ce as vrea eu sa vad e un framework care sa impiedice astfel de derapaje, indiferent de la ce partid ar proveni. o societate civila in stare sa iasa in strada (ca acum 1 an), o justitie in stare sa-i descopere si sa-i pedepseasca rapid pe corupti, alegatori in stare sa dea un search pe google in loc sa se bucure la galeata cu orez si zahar. si vreau toate astea acum, nu peste 1-2-3 ani cand s-ar produce o ipotetica destramare a partidului, timp in care si tara s-ar intoarce in '90.

17. Back To Top | #1517

nu de alta, dar eu am vazut "disparitia" PCR-ului printr-un eveniment violent, dar dupa aproape 30 de ani tot comunistii de atunci sunt la conducere. iar locul celor prea batrani pentru a se deplasa pana in parlament a fost luat de copii lor, sau de diverse lichele controlate de batrani.
    in politica romaneasca chestiile nu prea dispar, doar se amesteca si revin sub alta forma. singurii inlaturati de pe scena politica sunt cei ajunsi prin puscarie si care au stat destul de mult timp acolo incat altii sa le poata lua locul.
    uite, ai aici lista cu parlamentarii alesi in 2008: Lista parlamentarilor aleși la alegerile din Romania din 2008 - Wikipedia
    ia-i la rand pe cei ce au fost alesi sub sigla PDL, partid "disparut" de pe scena politica asa cum pari sa vrei tu sa dispara PSD-ul, si vezi cati din ei au iesit din politica. majoritatea sunt in continuare deputati sau senatori in alte partide. si-mi vine greu sa cred ca au meritat sa "dispara" cand erau sub sigla PDL, dar acum ca sunt sub alte sigle sunt alesi model si se comporta exemplar
    Pentru ca problema si motivul pentru care PSD se intoarce ca un abces prost drenat e structura din teritoriu, aia a PCR-ului. Pot sa dezamageasca, gen 96, partial 2004, si sa piarda 10 procente or so, dar un mandat mai tarziu se intorc pentru ca aia raman acolo si exercita o presiune constanta pe structurile statului, fie prin sugere, fie prin sabotare.

De aia e extrem de important sa fie ostracizata si baza partidului si sustinatorii influenti neafiliati. Nu downturn, ca d-ala am mai avut, ci ori taieri salariale, ori incapacitate de plata.

S-a probat teoria pe PD, care le putea tine fata tocmai pentru ca avea din structura aia, care a fost discreditata pentru totdeauna cand au taiat tainul.

Eu vad lista aia dar, sa fiu sincer, prin locurile pe care ii stiu procentul de resturi PD mi se pare acceptabil.
    Last edited by traforaj; 14-01-2018 at 12:57.

18. Back To Top | #1518
    ce as vrea eu sa vad e un framework care sa impiedice astfel de derapaje, indiferent de la ce partid ar proveni.
    Si eu, dar asta e posibila doar de la firul ierbii, doar nu crezi ca voteaza PSD asa ceva in parlament.

o societate civila in stare sa iasa in strada (ca acum 1 an),
    Asta imi aduce aminte de anii 90, cand prin 95 deja nimeni nu mai recunostea ca a votat cu Iliescu in 1990.
    In februarie trecut erai destul de critic, crezi ca am uitat deja?

o justitie in stare sa-i descopere si sa-i pedepseasca rapid pe corupti,
    Nicio sansa cu astia, vezi si tu ce fac.

alegatori in stare sa dea un search pe google in loc sa se bucure la galeata cu orez si zahar.
    Lucreaza Andronescu de 30 de ani ca sa fie exact pe dos la tineret, si a reusit. Restul stii si tu.

si vreau toate astea acum, nu peste 1-2-3 ani cand s-ar produce o ipotetica destramare a partidului, timp in care si tara s-ar intoarce in '90.
    Acum fii cinstit cu tine, asta e un pic razgaiala
    In '90 suntem deja, nu ti-ai dat seama inca.

19. Back To Top | #1519
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Sincer sa fiu la unele chestii are dreptate smiley. Mici macar nu e vina PSD, e mentalitatea romaneasca.

Ma uitam la un filmulet de prin piatra neamt, parcagii au pus blocaj pe roata unora parcati aiurea pe zona "cu plata" la bulevard. Doar ca zona cu plata nu era semnalizata, nu aveai cui plati, etc. Cam asa merg lucrurile in general in romania. Facute de mantuiala, prost gandite, etc.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

20. Back To Top | #1520
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    ...In '90 suntem deja, nu ti-ai dat seama inca.
    repet: habar nu ai ce-i aia "'90", altfel nu ti-ai dori sa te intorci acolo. si in nici un caz nu suntem acolo, suntem la ani-lumina distanta. uite chestii care se intamplau in anii '90 si nu se intampla acum:
    -inflatia e sub 5%, nu peste 250% cum era in '93
    -nimeni nu-i obligat sa-si schimbe depozitele in valuta la un curs stabilit arbitrar de guvern, cum s-a intamplat in '92
    -salariile sunt de zeci de ori mai mari ca in '90
    -jurnalistii nu sunt batuti pentru ce spun, cum se intampla spre sfarsitul anilor '90 (ca la inceputul lor nu indraznea nimeni sa zica nimic)
    -putem inca demonstra si protesta, fara sa vina minerii cu batele peste noi

tu pari sa crezi ca "falimentul" PSD-ului o sa fie un soi de declaratie la TV, pe care o sa o vezi in direct pe televizorul dintr-un bar de prin centrul vechi, dupa care o sa ciocnesti berea cu amicii si o sa va bucurati. problema e ca ce am scris eu mai sus se va intampla inainte de falimentul PSD-ului si al tarii, si nu o sa fie frumos.

1.  
Page 76 of 82 FirstFirst ... 266673747576777879 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks