View Poll Results: Aprobati modificarile propuse de PSD-ALDE privind justitia?

Voters
100. You may not vote on this poll
  • Da

13 13.00%
  • Nu

76 76.00%
  • Da, cu amendamente

6 6.00%
  • Nu ma intereseaza

5 5.00%
Page 18 of 19 FirstFirst ... 81516171819 LastLast
Results 341 to 360 of 375

Thread: PSD si "legile justitiei"

1. Back To Top | #341
    Registered User Mandea's Avatar
    psdistii deghizati nu ma intereseaza ce au de zis. deci....spare me.

Senatorii USR au impartit "Ferma Animalelor" colegilor din PSD, o parte dintre senatori au aruncat cartea pe jos. Florina Presada afirma ca senatorul Brailoiu (PSD) i-a adresat injurii - Politic - HotNews.ro
    mi se pare firesc. animalele asa fac ele. "asa sunt ele" - ca sa mentinem citatul .

2. Back To Top | #342
    @sradu - a fost pus mai devreme.

@Out Of My Mind - eu ii apreciez pe cei de la USR. Chiar incearca sa faca ceva in situatia asta. Evident ca sunt incepatori, nu au experienta ca ceilalti aflati la al treile sau al patrulea mandat. Dar, spre deosebire de pnl, incearca ceva, nu stau momai in banci.

Iar despre proiecte, daca le cauti, le gasesti. Cele de mai jos sunt asa, la prima strigare.

USR a depus un proiect de lege prin care propune transparentizarea deconturilor făcute de CNAS - Mediafax
    USR depune un proiect de lege privind... | News.ro
    USR a depus un proiect de lege pentru eliminarea pensiilor speciale | AGERPRES • Actualizează lumea.
    USR iniţiază un proiect de lege prin care să se plafoneze cumulul pensiei cu salariul din fonduri publice | AGERPRES • Actualizează lumea.

Etc

Bine, le acord credit pana la prima asociere cu psd. Dupa aia ..

3. Back To Top | #343
    nu te mai chinui, oricum nu te va crede. va gasi nod in papura la fiecare link. asa sunt psd-istii deghizati. toti din clasa politica sunt rai....dar parca aia de la psd au ceva-ceva dreptate . cunoastem filmul.

4. Back To Top | #344
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    @Mandea: Likewise. Scuteste-ma de dubla-masura. Stiu cu cine am de-a face. Da ignore si treci mai departe. Eu promit ca nu ma mai impiedic de tine.

@Graveworm: Ma refeream strict la opozitia facuta pe pachetul modificarilor pentru justitie.

Initiativele legislative pe care le au sunt ok si de bun-simt la o prima vedere. Si da, aici se vede ca nu au experienta. Dar lucrurile astea bune pe care le fac nu sunt vizibile si banuiesc ca de asta atrag acum atentia altfel. Faza de azi cu cartile, chapeau. Fluiere? Hai, ma.

@sradu: Banuiesc ca da, nu l-am prins la momentul potrivit si parca a fost sters de acolo. Dar nu inteleg ce vrei sa demonstrezi. Ca-s prosti? Ca manipuleaza? Ca nu inteleg nici ei ce fac? Toate astea si altele?

5. Back To Top | #345
    Registered User
    Pai se discuta mai sus ca nu e clar daca vor sa scoata probele video, ca articolul f, ca articolul e, ca ce e aia proba materiala, ca studii juridice, ca experti, ca decide judecatorul, etc...

Filmul ala e facut de PSD si adreseaza exact probele video. In clar.

6. Back To Top | #346
    Nu e clar pentru mine, ca-s mai capos si nu ascult nici dreapta si nici stanga

Daca filmuletul ala e explicatia PSD sau un soi de freudian slip, no atunci am gresit eu. E clar. Ne f%t urat. Si sa stii ca asta aduce si un sentiment de usurare. Macar in spatiul public se propaga ce trebuie.

7. Back To Top | #347
    Registered User ShadowDragon's Avatar
    In Romania procurorii pot sa bage pe cine vor la inchisoare fara probe, pentru ca probele sunt pentru prosti. Dar daca baga un nevinovat la inchisoare, nu se intampla nimic. Nici macar nu-si cer scuze pentru ca oricum nu le pasa. A doua problema, se tot fac interceptari, dar nu exista mandate pentru asa ceva, foarte ciudat pentru ca in legislatie scrie ca pentru orice interceptare trebuie mandat. DNA-ul nu cere mandate pentru ca stie ca aceste mandate se dau doar daca exista o explicatie sau motivatie pentru asa ceva. Anul trecut au fost interceptate peste 7000 de persoane, iar parchetul a raportat doar 25 sau 35 de mandate. Si restul? Un caz interesant care s-a discutat ca ipoteza, eu, Andrei X-lescu, o sa fiu propus maine ca ministru intr-un cabinet, Y sa zicem. Trec 1-2 saptamani si pentru ca lumea zicea ca-mi fac treaba, cineva este suparat. Apare un dosar, in care eu sunt acuzat ca am furat 5 lei acum 20 de ani. Evident se aproba un mandat de arestare, pentru ca sunt foarte periculos. Ciudat este ca inainte sa fiu propus, nu a existat nici un dosar. Cam asa sta treaba si cu dosarele altora. Vine cineva de pe strada, pe care probabil nu l-am intalnit niciodata si spune ca i-am furat 5 lei. N-are dovezi, dar ce conteaza asta...

Evident discutia este ceva mai complicata dar problema este alta. Legile trebuie facute atat cu acordul magistratilor cat si cu cooperarea lor dar ce magistrat ar vrea sa plateasca pentru greselile facute? Eu as spune ca niciunul, plus justitia in Ro este din pacate doar o unealta politica si nimic altceva. "Prietenul" Basescu a inventat strategia, a pus o medioacra ca Kovesi (care si-a copiat lucrarea de diploma loooooool, plus era mediocra) si in loc sa puna pe cineva capabil, cu ceva mai multa experienta a zis ca o sclva este mai buna. Sclava s-a unit cu ratatul zis si generalul "Coldea" despre care nimeni nu stie cum a ajuns general de patru stele.... (in tara cu cei mai multi generali de 4 stele din lume) si s-au pus pe facut afaceri. Dna. Kovesi il tot santajeaza pe fraierul numit Werner Johnanis cu dosarul sotiei (care a mintit cand a declarat ca actele i-au fost lasate de mama ei si ca detineau casa legal) si care descid dosare numai adversarilor politici ai ultimului. Saracul Werner Johanis cam prostut crede ca are sanse pentru al doilea mandat fara sa uite ca oricand Kovesi poate sa-i deschida un dosar, daca cumva va dori acest lucru.

Treaba este urata si nu avem decat sa-i multumim "tovarasului" Basescu care probabil inca nu si-a dat seama ca oricand poate sa-i apara in presa dosarul pe care il avea la Securitate. Basescu a fost usor de santajat, si inca mai este, Johannis a fost usor de santajat si inca mai este, mai slabi presedinti ca astia nu cred ca are sau a avut nici o alta tara. Pacat dar deh... cam asta merita romanii. O natie care sta bine doar la furt si la lene desi nici una nu este o calitate.

8. Back To Top | #348
    Oricum Parlamentul in sine este o varza totala...

9. Back To Top | #349
    Quote Originally Posted by Graveworm View Post
    @sradu - a fost pus mai devreme.

@Out Of My Mind - eu ii apreciez pe cei de la USR. Chiar incearca sa faca ceva in situatia asta. Evident ca sunt incepatori, nu au experienta ca ceilalti aflati la al treile sau al patrulea mandat. Dar, spre deosebire de pnl, incearca ceva, nu stau momai in banci.

Iar despre proiecte, daca le cauti, le gasesti. Cele de mai jos sunt asa, la prima strigare.

USR a depus un proiect de lege prin care propune transparentizarea deconturilor făcute de CNAS - Mediafax
    USR depune un proiect de lege privind... | News.ro
    USR a depus un proiect de lege pentru eliminarea pensiilor speciale | AGERPRES • Actualizează lumea.
    USR iniţiază un proiect de lege prin care să se plafoneze cumulul pensiei cu salariul din fonduri publice | AGERPRES • Actualizează lumea.

Etc

Bine, le acord credit pana la prima asociere cu psd. Dupa aia ..
    USR intieaza multe proiecte dar nu le voteaza niciodata, pentru ca sunt initiate doar ca fraieri sa creada ca le pasa. Apropo cauta sa vezi cati din USR au votat primul proiect, iti zic eu asa ca fapt divers, nici macar 5 deputati/senatori nu si-au sustinul propriul proiect.

10. Back To Top | #350
    broke Flat's Avatar
    PSD are multe factiuni si sunt, ca in orice conglomerat, si grupuri de cretini, in special p-acolo prin craiova
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

11. Back To Top | #351
    initieaza cateva, nu multe. nu stiu de unde ai scos tu multe. si uite ca "fraierii" chiar observa ca le pasa. Nu am auzit de vreun traseist inca la ei si nici nu ii vad cu dosare penale sau sa sustina legi impotriva tarii. deci da, chiar le pasa, pana la proba contrarie. ce o fi, vom vedea. cu siguranta insa psd nu va face in veci ceva pt tara. sunt mai mari sanse sa ramana usr ok, decat sa devina psd macar o idee de ok. asa ca sa lasam denigrarile astea.
    dar cand vad ce debitezi despre Kovesi...e clar. mai creste lista de ignore un pic. noroc ca nu e cu limita .

12. Back To Top | #352
    Gen asa ceva: Premierul Mihai Tudose nu susţine proiectul de lege privind Casa Regală (surse) | AGERPRES • Actualizează lumea.

In toate partidele sunt grupuri si grupulete, dar nu ne intereseaza asta decat atunci cand ne convine

13. Back To Top | #353
    Registered User
    Quote Originally Posted by Out Of My Mind View Post
    {...} Au avut posibilitatea sa vina cu propuneri/amendamente serioase, ei au facut misto de tot procesul asta legislativ. Nu zic de celelalte manifestari, ca alea sunt cumva justificate. Dar sa poti sa vii cu propuneri si solutii concrete si sa nu o faci...cu asta si-au dat examenul. Chiar daca nu ii baga nimeni in seama acolo, voiam sa vad cu punct si virgula propunerile lor. Bune, mai putin bune, dar sa vad ca incearca sa contribuie. {...}
    Cel mai probabil nu au venit cu propuneri concrete pentru că prea mult nu aveau ce să propună mult diferit ( în încercat doar stupizenia cu filibusterul, care în Europa continentală nu prea are cum să țină ). Pe undeva aici e o problemă serioasă deși mulți dintre "radicalii" de azi încearcă să o evite.
    Cum am mai zis: tendințele europene sunt clar de maximă grijă la aspectul drepturi. Așa de mult încât pe alocuri dau în "pro-infractori". Și nu mă refer aici la infracțiuni economice care să zici că sunt mai discutabile. Știu de la o avocată ce dificil e să demonstreze poliția prin alte părți inclusiv o sechestrare de persoane.
    Ori clar o mare parte din români ( majoritatea probabil ), inclusiv din ăia care se declară ultra-reformiști au dificultăți în a accepta așa ceva. Mentalul colectiv la noi e mai degrabă pe ideea să fie torturați suspecții până mărturisesc. Dacă mai și fac parte din partidul/orientarea care nu ne place... cu atât mai bine.

Iar modificările despre care e mare agitație sunt ceva de genul 60% prevederi europene, 10-15% băgătorisme în seamă locale, vreo 10-15% chestii schimbate numai așa... că se poate și restul chestii cu dedicație. Sau care poate-poate pică bine ( și de care se poate trage în practică ). Precum faza următoare:

Iar controversata parte cu participarea la audieri, mi se pare normala. De ce sa nu stea denuntatorul si denuntatul fata in fata? Mai ales ca aici vorbim, in general de infractiuni de coruptie/infractiuni economice. Nu-s conditii tocmai speciale pentru martori.
    În 80-90% din cazuri ar fi chiar benefic. Însă mai rămân cazurile în care un subordonat își toarnă superiorul ierarhic și na... cu prevederea asta poate se gândește de două ori înainte să o facă.

14. Back To Top | #354
    si cand te gandesti ca cica a plecat "legenda" dcg si nu a ramas nimeni ca el pe aici....
    probabil ca pe psd ii va sustine cineva si cand vor legaliza violul, crima si altele de genul. e bine pentru echilibru .

15. Back To Top | #355
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    În 80-90% din cazuri ar fi chiar benefic. Însă mai rămân cazurile în care un subordonat își toarnă superiorul ierarhic și na... cu prevederea asta poate se gândește de două ori înainte să o facă.
    Asa imi pare si mie. Si cred ca e imposibil sa legiferezi incat sa acoperi bine totul. La cazul de mai sus ar putea exista exceptii. Din nou martorul protejat, unul din motivele invocate in lege pentru asa ceva fiind fix sa il feresti de posibilele presiuni din exterior. Interior in cazul asta

Cat despre propuneri, nu stiu ce sa zic. De modificarile astea se vorbeste de multe luni, dar inclusiv initiatorii s-au razgandit de atatea ori, au propus/retras si tot asa. Din scurt se putea macar simula un efort, nu sa se ia la misto unii pe altii in plen. Fiecare lupta cu armele pe care le are la dispozitie. Si rahatul tot pe noi pica.

16. Back To Top | #356
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    si cand te gandesti ca cica a plecat "legenda" dcg si nu a ramas nimeni ca el pe aici....
    probabil ca pe psd ii va sustine cineva si cand vor legaliza violul, crima si altele de genul. e bine pentru echilibru .
    Evident. Nu ai citit ca sunt ""60% prevederi europene, 10-15% băgătorisme în seamă locale, vreo 10-15% chestii schimbate numai așa"? Nu stii ca Europa e aproape "pro infractori" iar la noi e pro tortura? Totul e bine. PSD de fapt lucreaza pentru europenizarea Romaniei. Nimic nu stii.

17. Back To Top | #357
    Quote Originally Posted by ShadowDragon View Post
    USR intieaza multe proiecte dar nu le voteaza niciodata, pentru ca sunt initiate doar ca fraieri sa creada ca le pasa. Apropo cauta sa vezi cati din USR au votat primul proiect, iti zic eu asa ca fapt divers, nici macar 5 deputati/senatori nu si-au sustinul propriul proiect.
    Ar trebui sa-ti tii gura, injuriile nu le tolerez.

Daca tu crezi ca ai de a face cu imbecili, te inseli. Psd-istule, canta la alta masa, am toleranta zero pentru cei ca tine.
    Tot ce ai facut in cele 3 postari consecutive a fost sa tragi in DNA, magistrati, SRI, USR si Klaus.

Nicio vorbulita despre pzd. Toti sunt rai, psd, prin exceptare, este bun. Daca tu crezi ca mai poti prosti pe cineva ....

18. Back To Top | #358
    Registered User
    Quote Originally Posted by Out Of My Mind View Post
    Asa imi pare si mie. Si cred ca e imposibil sa legiferezi incat sa acoperi bine totul. La cazul de mai sus ar putea exista exceptii. Din nou martorul protejat, unul din motivele invocate in lege pentru asa ceva fiind fix sa il feresti de posibilele presiuni din exterior. Interior in cazul asta
    Clar se poate - dar practica...
    Lăsând la o parte euforia pro-Justiție și pro-procurori/judecători de-aici: în special la Curțile mai mici, din orașele de provincie... te mâncă realitatea cu fulgi cu tot. Cu noile modificări sau fără.

Cat despre propuneri, nu stiu ce sa zic. De modificarile astea se vorbeste de multe luni, dar inclusiv initiatorii s-au razgandit de atatea ori, au propus/retras si tot asa. Din scurt se putea macar simula un efort, nu sa se ia la misto unii pe altii in plen. Fiecare lupta cu armele pe care le are la dispozitie. Si rahatul tot pe noi pica.
    Ce mă irită pe mine la toată povestea asta e că nu înțeleg de unde atâta grabă de zici că suntem în 2003, când era presiunea să armonizăm complet sistemul de legi cu cel european.
    Dar dincolo de asta nu am găsit, din ce am lecturat până acum, prevederi flagrante - precum cea din '97 prin care s-a dezincriminat peste noapte bancruta frauduloasă ( și a fost reintrodusă abia după câțiva ani, după ce mulți și-au făcut mendrele ).

Evident. Nu ai citit ca sunt ""60% prevederi europene, 10-15% băgătorisme în seamă locale, vreo 10-15% chestii schimbate numai așa"? Nu stii ca Europa e aproape "pro infractori" iar la noi e pro tortura? Totul e bine. PSD de fapt lucreaza pentru europenizarea Romaniei. Nimic nu stii.
    Ata ete - știu că nu place, dar nu suntem în Filipine.

19. Back To Top | #359
    Sine qua non diablo81's Avatar

Ata ete - știu că nu place, dar nu suntem în Filipine.
    Nu inca. Dar modfiicarile "europene" sustinute de cei ca tine acolo ne duc.

20. Back To Top | #360
    Clar se poate - dar practica...
    Lăsând la o parte euforia pro-Justiție și pro-procurori/judecători de-aici: în special la Curțile mai mici, din orașele de provincie... te mâncă realitatea cu fulgi cu tot. Cu noile modificări sau fără.

Ce mă irită pe mine la toată povestea asta e că nu înțeleg de unde atâta grabă de zici că suntem în 2003, când era presiunea să armonizăm complet sistemul de legi cu cel european.
    Dar dincolo de asta nu am găsit, din ce am lecturat până acum, prevederi flagrante - precum cea din '97 prin care s-a dezincriminat peste noapte bancruta frauduloasă ( și a fost reintrodusă abia după câțiva ani, după ce mulți și-au făcut mendrele ).
    In judetul natal e de notorietate cazul unui baron PSD, condamnat alaturi de fiu-su, pentru furtul a cateva milioane de euro. Doi ani si maruntis. In conditiile in care aceeasi instanta da sase ani pentru furtul unei gaini.

Da, legislatia ar trebui sa fie mai aspra, sa li se confiste tot si sa putrezeasca in parnaie, dar si magistratii se joaca atat cat pot cu minimele/maximele pedepselor. La nivel local, rudenii, prietenii si afaceri impreuna cat cuprinde. Coruptia e endemica in cazul nostru, dar vei vedea vreodata clasa politica legiferand cat mai aspru in domeniu? Pfoa, nicio sansa. Eu i-as lasa pe protestatari sa stabileasca pedepsele pentru lucrurile astea. Si nici atunci nu s-ar rezolva nimic, pentru ca...aplicare.

Presiune si urgenta era doar pentru anumite lucruri, tot pentru armonizare, dar nu pentru toate schimbarile. Dar mintile luminate pot mai mult, daca tot s-au apucat de o treaba, hai s-o faca. Schimbari se vor face permanent, pentru ca legislatia europeana evolueaza constant, asa pot profita sa mai strecoare cate o gherla. Pentru ca da, sunt convins ca sunt si capcane legislative pe care nu le sesizam.

1.  
Page 18 of 19 FirstFirst ... 81516171819 LastLast

Bookmarks

Bookmarks