Page 33 of 42 FirstFirst ... 2330313233343536 ... LastLast
Results 641 to 660 of 837

Thread: Guvernul Vasilica Viorica Dancila

1. Back To Top | #641
    Am vazut un mos de 80 de ani dispus sa munceasca la Kaufland, venit din Germania dupa ce au muncit ca arhitect toata viata.
    Se pare ca nu toti batranii vor sa devina niste pensionari senili.

2. Back To Top | #642
    Registered User SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post
    n-are nici o vina patronul, aia clar nu vor sa vina la munca, ba ii si irosesc timpul degeaba.
    Nu exista ca nu vor sa vina la munca. Exista ca daca refuza munca, se taie ajutorul de la stat. Ori ajutor daca nu e de munca, ori munca. Nu exista legal ca nu vrea sa vina la munca si patronul se sperie si ii da negatie. Sa nu-i dea negatie si sa-l reclame, altfel patronul este partas.
    Star Wars The Force Unleashed

3. Back To Top | #643
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    oh you sweet summer child....
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

4. Back To Top | #644
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Aia de la tara au ajuns asa tocmai pt ca au votat psd. Si pt ca sunt prosti si lenesi. Dar nu de aia era vb ci de cei care NU voteaza psd.

Cu cine sa votezi? Cu oricine. Cu oricine nu fute sistemul legal, cu oricine nu fute sistemul medical, cu oricine NU fute tara. Daca aia 11 milioane ar fi votat ORICE altceva nu am fi avut acum PSD. SIMPLU.
    De unde esti asa de sigur? PSD singur nu are majoritate. Nici PNL singur nu are cum vreodata sa aiba majoritate. Asa ca ramane cine da mai mult sa faca majoritate, ala e castigator.

5. Back To Top | #645
    Registered User
    Quote Originally Posted by ubuntu14 View Post
    Am vazut un mos de 80 de ani dispus sa munceasca la Kaufland, venit din Germania dupa ce au muncit ca arhitect toata viata.
    Se pare ca nu toti batranii vor sa devina niste pensionari senili.
    Ala deja e senil daca are chef de munca la 80 de ani, cand poate gasi o gramada de alte indeletniciri mai interesante. Ca arhitect se presupune ca nu e dintre cei cu mintea odihnita.

6. Back To Top | #646
    Quote Originally Posted by SWTFU View Post
    PSD singur nu are majoritate.
    ALDE e PSD pentru pesedistii carora le e rusine ca sunt pesedisti. Deci da, PSD are singur majoritate.

7. Back To Top | #647
    Omuletz, tu ai muncit in viata ta ceva? Sincer acum? Ia fa un calcul luni cand te plictisesti la serviciu. Daca vrei sa vinzi un borcan de dulceata cu 10 lei, cat te costa pe tine sa il produci si cu cati bani ramai?
    Nu, pe tine nu te intereseaza, tu esti mutumit sa astepti cu mana intinsa sa iti dea altii.

8. Back To Top | #648
    Nu ma pricep, nu am fost, nu sunt si nu cred ca voi fi vreodată patron. Explica-ne tu te rog daca stii. Eu muncesc si am muncit numai la stat.

Eu stiu ca trebuie sa ai vanzare. Te apuci sa faci ceva daca e fezabil. Daca vinzi cu 10 lei, iar restul cu 9 lei ești terminat.

In 10 lei intra si spaga data pentru autorizare, inspectii si tot tacamul?
    Last edited by SWTFU; 10-02-2018 at 14:56.

9. Back To Top | #649
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Sa nu exageram acum, tu n-ai muncit la stat. Tu doar ai fost angajat la stat. Iar cand se va termina pusculita pezedeului si o sa inceapa sa va dea afara/taie salarii n-o sa mai fii angajat nicaieri
    Stii?
    Intr-un fel e bine ca se intampla asta.

Gata cu pilele si concursurile aranjate si cu posibilitatea ca orice natarau cu parinti mahari sa se angajeze pe salariu mare nefacand nimic. Gata si cu importanta diplomei de licenta/masterat/doctorat. Ce sa zic, o freci la rece prin facultati umaniste vreo 8 ani cu masterat si doctorat fara sa muncesti, sa capeti experienta, si dupa aia il vedem angajat la nu stiu ce inspectorat sau consilier la primarie si uite de aia avem incidente ca-n clubul Colectiv.

Cand vor baga interviuri, criterii de selectie si teste ca la privat si directorii vor baga spaima in angajati ca daca se fac ca muncesc sau nu fac nimic, traind permanent cu teama ca oricand le va fi inmanata foaia de demisie si dati pe usa afara in secunda doi ..............ABIA ATUNCI SE VA FACE BINE TARA ASTA!

10. Back To Top | #650
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Ala deja e senil daca are chef de munca la 80 de ani, cand poate gasi o gramada de alte indeletniciri mai interesante. Ca arhitect se presupune ca nu e dintre cei cu mintea odihnita.
    Da, e "senil" fiindca vrea sa munceasca daca se simte in stare.

Pentru tine, un batran normal trebuie sa stea acasa sa-si bea si sa-si fumeze pensia si sa posteze tampenii propagandistice pe forumuri despre cat de bine era pe vremea lui Ceasca.

Nu ma pricep, nu am fost, nu sunt si nu cred ca voi fi vreodată patron. Explica-ne tu te rog daca stii. Eu muncesc si am muncit numai la stat.

Promiti ca peste o luna nu o sa vii si nu o sa plangi pe aici?

11. Back To Top | #651

Eu stiu ca trebuie sa ai vanzare. Te apuci sa faci ceva daca e fezabil. Daca vinzi cu 10 lei, iar restul cu 9 lei ești terminat.

In 10 lei intra si spaga data pentru autorizare, inspectii si tot tacamul?
    Atunci de ce iti dai cu parerea despre salariul minim pe economie? DACA cine stie cum reusesti sa scoti borcanul la cost sub 10 lei, iti trebuie un rulaj monstruous ca sa platesti chiar si 2-3 salarii brute de 2500lei sau cat rahat este acum salariul minim. Toti bugetarii aveti in cap patroni care buhaie de bani fara sa aveti habar de ce presupune o afacere, dar in acelasi timp vociferati ca de ce Ionica de lipeste abtibilduri pe borcane nu e platit cu 1400 euro.

12. Back To Top | #652
    Da, patronii buhaie de bani. Au numai bemveuri si mertane si 2-3 viloaie pentru tot familionul.

Hai sa iti dau un exemplu, o cola la jumate la noi e jumate de euro, afara e cam 1 euro. Afara e 2000 mii de euro salariul. Afara nimeni nu face 2-3 munci cum obliga patronii la noi. Afara unul sterge borcanul si altul lipeste eticheta. La noi face unul singur.

13. Back To Top | #653
    Afara nimeni nu face 2-3 munci cum obliga patronii la noi. Afara unul sterge borcanul si altul lipeste eticheta. La noi face unul singur.
    Boss, ai lucrat toata viata la stat, in Romania. Ai cumva un glob de cristal? Tu si tacticianul, sigur nu ai si tu un cv impresionant cu 4 luni de munca la activ? Ai fi uimit sa vezi ca in afara nu prea exista Dorei care stau pe marginea santului pentru ca i-ar da afara in secunda 2. Si nu din lacomie si nemernicia patronului ci din cauza eticii muncii, lol. Sunt companii multinationale care pun managerii in disciplinary mode daca au intarziat la lucru de 3 ori intr-un an sau daca incalca normele de health & safety.
    Last edited by MosSpanac; 10-02-2018 at 18:01.
    Clap clap !

14. Back To Top | #654
    La cati spameri perinda pe aici si se zvarcolesc cu teoriile conspirationiste, e clar ca e nasoala treaba prin PSD.

15. Back To Top | #655
    Registered User
    Da, patronii buhaie de bani. Au numai bemveuri si mertane si 2-3 viloaie pentru tot familionul.

Hai sa iti dau un exemplu, o cola la jumate la noi e jumate de euro, afara e cam 1 euro. Afara e 2000 mii de euro salariul. Afara nimeni nu face 2-3 munci cum obliga patronii la noi. Afara unul sterge borcanul si altul lipeste eticheta. La noi face unul singur.
    Mai tinere. Ai lasat tampenia cu Olanda dar ai ramas insa la prostia asta cu Cola. Ce te faci daca gasesti ditamai tarile in care Cola e mai scumpa ca-n Bucuresti dar salariul e de cateva ori ori mai mic? Inseamna ca e prea scumpa Cola la ei? E prea ieftina la tine? Sau ca vorbesti - iar - prostii?

La cate ar trebui sa-si vanda marfa un patron ca tu si cu Olgutza sa nu-l mai acuzati ca umbla dupa profit? La pretul la care o cumpara? Cat ar trebui sa coste o Cola ca sa nu te mai scandalizezi?

Si cum masori calitatea antrepenoriala a patronului? Sau te doare-n fund de asta? Sa-ti dau un exemplu simplu: un sat din Romania. Oamenii o ard in prispa, n-au de lucru. Marcel isi ia sacul in spate si pleaca in Spania, la capsuni. Vasile se duce la Bucuresti, pe santier. Ion isi face butic si aduce Cola de la oras. Angazeaja si pe Maricica, sa vanda. Ailaltlti cumpara Cola si se plang ca e prea scumpa. Dar o cumpara.
    Peste cateva luni, vazand ce bine-i merge lui Ion, care e pe cale sa deschida al 2-lea magazin in capul celalalt al satului, Maricica isi da demisia si-si face si ea butic. Maricica vinde Cola ceva mai ieftin ca Ion. Si uite asa, Ion si Maricica isi asigura viata acolo, in sat si mai creeaza si job-uri. Statul roman - ala care te plateste pe tine - are acum un venit din satul ala. Pana acum avea doar cheltuieli: cu primaria, cu dispensarul, cu scolile, cu penisionarii.

Acum ia explica tu aici: cum e cel mai bine pentru statul roman? Daca Ion si Maricica pleacau la capsuni? Daca se angajau la primarie? Daca plecau sa munceasca la Bucuresti pe salariul minim? Sau daca au facut un business local? Cum cuantizezi valoarea lor?

Si inca o treaba. In general castigi cat valorezi. Sau cat crede patronul ca valorezi. Treaba e ca un patron n-o sa-si prea permita sa valorizeze un om care impinge aerul. N-are cum, pentru ca traieste in economia reala. Daca nu vinde Cola, da faliment. Sigur, daca vinde Cola la primarie pe 20 RON sticla, s-ar putea sa nu-i pese prea tare.

Apoi e si treaba cu oferta. Daca sunt oameni dispusi sa lucreze ieftin, de ce ar plati patronii mai mult?! Si inversul > in momentul in care e criza de oameni, cresc salariile. Iar Statul se comporta ca un patron, stimabile. Pana cand criza medicilor n-a atins ultimul nivel, patronul nu le-a crescut salariul. Cat timp au fost medici, i-a durut in sale pe guvernanti. Acum, ca e mega groasa si mor oamenii cu zile prin spitale, n-au ce sa faca.

Ah... si nu va mai amagiti cu ideea ca aia care n-au votat sunt toti anti-PSD. Nu. Daca ar vota rezultatul nu s-ar misca prea mult. Tot cam aceleasi procente ar iesi. Sunt destui care nu voteaza pentru ca nu-s in stare sa gaseasca sectia de votare sau nu inteleg cum se foloseste o stampila Nu-s toti hipsteri scarbiti. Aia sunt tot un fel de bula, hranita din mica bula a anti-PSD-ului.
    Vedeti discursul lui Darius la Slatina. Sau Slatioara. Apropo... mai SWFU, ce parere ai? E misto sa ai un proaspat condamnat penal pe coruptie (8 ani, nu asa, gluma) in Guvern?!

16. Back To Top | #656
    Hai ma, ca au votat aproape numai pensionarii. Aia ca nu stie lumea unde este sectia de votare nu tine. De 28 de ani incoace, aproape numai pensionarii voteaza.

Macar au avut curajul, d-alde Olguta, sa mareasca baban salariile medicilor. Mai bine mai tarziu, decat niciodata.

Asa ca poate nu stii, ala de care spui ca e condamnat penal, nu e definitiv si irevocabil. Numai atunci este.

17. Back To Top | #657
    Registered User
    Astia ca tine care o tin langa cu "curajul" Olgutei nu mai au nici o sansa. L-ati iubit pe Ceasca (in secret), pe Ion, pana si Vacaroiu vi s-a parut barbat bine, Nastase a fost love story, ati varsat lacrimi amare cand si-a impuscat fularul, ati cantat Mihaela, dragostea mea! apoi v-ati ridicat cu Ponta pentru ca in final sa umblati iarasi mandri, cu capul sus langa Dragnea. Cel care v-a redat demnitatea. Sunteti carne de tun. Maine veti merge mandri langa baiatul ala cu mitraliera sau langa soferul penalilor. Nici nu conteaza.

Ce "curaj" vere? A spart vreo casa de bani la vreun patron? E vreo Bonnie si Clyde sau macar vreun Iancu Jianu cu fuste? Pur si simplu nu mai e medici, vere. Nu mai e, daca nu maresc salariile raman cu Cola nevanduta, ca nu mai are cine s-o bea. Intelegi cat de groasa e? Nu ma intelege gresit, e un lucru excelent ca li se maresc salariile. Dar nu e curaj ci mai degraba disperare.

Legat de prezumtia de nevinovatie vi s-a explicat ca asta se aplica vis-a-vis de drepturile cetatenesti. Nu inseamna ca da dreptul unui penal sa se baricadeze dupa imunitati parlamentare sau sa "produca" pana in secunda in care e bagat la puscarie. Pana si voua ar trebui sa vi se para un pic aiurea ca un guvernant sa mearga de la Guvern direct la Jilava. Sau nu? E OK? Macar da pe acasa sa faca un dus. Poate nu vrea sa munceasca omul pana-i suna politia la usa. Daca n-are fular la birou?
    In fine, imi dau foarte bine seama ca dezbat chestia asta cu oameni care au simtul ridicolului extirpat din nastere dar ma gandesc ca poate - cine stie - daca tot va ciocniti in idei pe aici, poate plecati cu un 1% ganduri noi, care sa nasca, asa, o boaba de indoiala despre "curajul" Olgutei sau dreptul nevinovatului Darius de a-si umple cuferele pana in ultimul ceas.

Cu voturile, n-am inteles sarcasmul. Voteaza toti, vere. Voteaza tineri, batrani, pesedisti, useristi, etc. Doar ca asta este! Pesedistii sunt mai multi si mai mereu a fost asa in Romania. Eu unul nu-mi explic cum naiba au reusit sa mai si piarda... de fapt, au pierdut doar cand toti ceilalti s-au coalizat impotriva. Cumva au talentul asta de a-si pune tara-n cap (mai putin pe-ai lor, fireste). Daca cumva se vindeca de calcatul inutil in strachini s-ar putea sa castige si prezidentialele, nu e ca si cum ar avea opozitie.

18. Back To Top | #658
    De ce nu te faci si tu patron? sau iti place sa o arzi cu 3000 lei si sa te plangi pe forum de ce multi bani au altii?

Nu stiu daca stii, dar Coca Cola nu se face in beci, se cumpara de la producator sau putinii distribuitori autorizati. De ce nu cumperi Cola din Romania s-o vinzi in afara?
    Cat despre exemplele retarde, ca sa fiu bland, pot sa intreb de unde sunt culese? pt ca ce povestesti tu aici este rupt de realitate.

Asa ca poate nu stii, ala de care spui ca e condamnat penal, nu e definitiv si irevocabil. Numai atunci este.
    Stii ca e serioasa cand "nu e condamnat, are dosar pe rol" sau "e condamnat, dar cu suspendare" devine "nu e condamnat definitiv"

19. Back To Top | #659
    Banned faraonu's Avatar
    nici condamnat definitiv nu e o problema pt ca e dosar politic si e condamnat de statul paralel. practic e un fel de martir.
    ce nu intelegeti este ca nimic nu are limita. voi ganditi aplicand filtre precum bun simt, rusine, porcarii d-astea. ei nu au aceste probleme cu filtrele.

20. Back To Top | #660
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Astia ca tine care o tin langa cu "curajul" Olgutei nu mai au nici o sansa. L-ati iubit pe Ceasca (in secret), pe Ion, pana si Vacaroiu vi s-a parut barbat bine, Nastase a fost love story, ati varsat lacrimi amare cand si-a impuscat fularul, ati cantat Mihaela, dragostea mea! apoi v-ati ridicat cu Ponta pentru ca in final sa umblati iarasi mandri, cu capul sus langa Dragnea. Cel care v-a redat demnitatea. Sunteti carne de tun. Maine veti merge mandri langa baiatul ala cu mitraliera sau langa soferul penalilor. Nici nu conteaza.

Ce "curaj" vere? A spart vreo casa de bani la vreun patron? E vreo Bonnie si Clyde sau macar vreun Iancu Jianu cu fuste? Pur si simplu nu mai e medici, vere. Nu mai e, daca nu maresc salariile raman cu Cola nevanduta, ca nu mai are cine s-o bea. Intelegi cat de groasa e? Nu ma intelege gresit, e un lucru excelent ca li se maresc salariile. Dar nu e curaj ci mai degraba disperare.

Legat de prezumtia de nevinovatie vi s-a explicat ca asta se aplica vis-a-vis de drepturile cetatenesti. Nu inseamna ca da dreptul unui penal sa se baricadeze dupa imunitati parlamentare sau sa "produca" pana in secunda in care e bagat la puscarie. Pana si voua ar trebui sa vi se para un pic aiurea ca un guvernant sa mearga de la Guvern direct la Jilava. Sau nu? E OK? Macar da pe acasa sa faca un dus. Poate nu vrea sa munceasca omul pana-i suna politia la usa. Daca n-are fular la birou?
    In fine, imi dau foarte bine seama ca dezbat chestia asta cu oameni care au simtul ridicolului extirpat din nastere dar ma gandesc ca poate - cine stie - daca tot va ciocniti in idei pe aici, poate plecati cu un 1% ganduri noi, care sa nasca, asa, o boaba de indoiala despre "curajul" Olgutei sau dreptul nevinovatului Darius de a-si umple cuferele pana in ultimul ceas.

Cu voturile, n-am inteles sarcasmul. Voteaza toti, vere. Voteaza tineri, batrani, pesedisti, useristi, etc. Doar ca asta este! Pesedistii sunt mai multi si mai mereu a fost asa in Romania. Eu unul nu-mi explic cum naiba au reusit sa mai si piarda... de fapt, au pierdut doar cand toti ceilalti s-au coalizat impotriva. Cumva au talentul asta de a-si pune tara-n cap (mai putin pe-ai lor, fireste). Daca cumva se vindeca de calcatul inutil in strachini s-ar putea sa castige si prezidentialele, nu e ca si cum ar avea opozitie.
    Vere, medici nu "mai e" de cel putin 15 ani, intelegi? Adica medici buni, ca, fizic, medici sunt o gramada cu diplome. Au dat bani sa nu mai plece aia buni, ca medici prosti oricum exista cu gramada si vor exista si de acum incolo.
    Last edited by SWTFU; 11-02-2018 at 13:35.

1.  
Page 33 of 42 FirstFirst ... 2330313233343536 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks