View Poll Results: Antena3 - canal politic sau nu

Voters
994. You may not vote on this poll
  • televiziune de partid

761 76.56%
  • televiziune de stiri

233 23.44%
Page 1 of 690 12341151101501 ... LastLast
Results 1 to 20 of 13788

Thread: Antena3 - canal politic sau canal de stiri?

1. Back To Top | #1
    Registered User

Antena3 - canal politic sau canal de stiri?

N-as putea sa explic fascinatia pe care Antena3 o are asupra mea. Sunt foarte constient ca sunt responsabil pentru fiecare minut pe care-l petrec cu televizorul pe post de radio, pe Antena3, nu fac decat sa contribui la salariile cohortei de ciutaci.
    O parte din aceasta fascinatie e sa privesc la ceea ce se intampla pe sticla ca la un experiment social. Sa privesc cum se fabrica un instrument de mainpulare in Romania. Cat de rafinate sunt tehnicile folosite. Cum se cladeste intai o identitate de post de stiri, unul destul de bun iar apoi veninul manipularii incepe sa curga controlat si targetat, la inceput usor, abia perceptibil iar apoi din ce in ce mai puternic.
    Imi aduc aminte de debutul emisiunilor Gadea-Cristoiu-Stan. Ceea ce faceau tipii astia era completat apoi de romanul nemultzumit, inteligent si simpatic adica Mircea Badea, cel mai indragit ziarist roman conform unui sondaj recent. Acesta arunca pilulele manipularii intre alte pilule, perfect ancorate in realitate (militienii, de exemplu).
    Apoi, odata cu momentul 322, lucrurile s-au radicalizat si cele 2 emisiuni au devenit practic una singura, 2-3 ore de propaganda politica pe 2 tonuri: mai intai unul demonstrativ, argumentativ, eternul talk-show politic dar cu un singur sens, apoi un ton mistocaresc, simpatic, anti-sistem si uneori radical.
    Din nou, remarc excelenta punere in scena a manipularii. Oameni inteligenti, pe care-i respect, au picat fie in plasa rationamentelor lui gadea/cristoiu/stan/analisti, fie in plasa umorului si inteligentei lui badea.
    Dupa formarea coalitiei pld-psd in 2008 am crezut ca Antena3 va suferi un soc ideologic. Intr-adevar, Cristoiu a plecat iar tonul parca s-a mai potolit doar pentru a izbucni la cote amplificate (mai multi analisti, mai radicale mesajele) in 2009.
    Odata cu iesirea psd de la guvernare si lansarea neoficiala a campaniei pentru prezidentiale, ceea ce s-a intamplat la Antena3 a devenit aproape delirant pentru un post de stiri si s-a raspandit si la postul concurent, Realitatea.
    Pierderea alegerilor prezidentiale de catre candidatul sustinut fara nici o jena sau limita de canalul politic Antena3 nu a dus la o re-evaluare a strategiei sau mesajelor.
    Aseara am privit intamplator la emisiunea lui Gabi Firea si am ramas un pic socat. Daca cu gadea, ciutacu, badea ma obisnuisem, s-o aud pe firea facand propaganda politica, a fost un soc.
    Totusi cei numiti mai sus (mai putin ciutacu, care are totusi ochii umezi, cum i-a spus inspirat dusmanul poporului) au o minima inteligenta, necesara unui politruc, care nu poate impinge mesajul politic cu lopata pe gatul bizonului.
    Firea nu reuseste sa vorbeasca ca gadea, cu o oarecare elegantza si inteligenta a frazei. Firea isi sufleca manecile si trece la treaba direct, performand ceea ce s-ar putea numi o violare a telespectatorului. Fara menajamente, fara preludiu. Atac direct, frontal. Nu ca o stirista, ci ca o tirista.
    M-a socat chestia asta, pentru ca emisiunea ei, la care nu m-am mai uitat cam de un an, recunosc, facea parte din Antena3 - post de stiri. Acolo unde se construia credibilitatea Antenei3, unde se aseza costumul de stirist sub care sa se debiteze mai apoi manipularile de rigoare. Emisiunea ei pregatea terenul pentru "grei".
    Sa constat ca dintr-o domnitza nu inteligenta dar oarecum eleganta prin echidistantza, respectabila doamna firea s-a transformat intr-o suzana gadea a tv-ului, e surprinzator. Si parca noua postura ii place si mai mult, se vede c-o face cu pasiune. Parca e mandra ca a fost acceptata in clubul select al ciutacilor.
    Apoi a urmat buletinul de stiri. Si daca pana acum buletinele de stiri ale Antenei erau oarecum partinitoare prin selectia stirilor, acum vad ca si aici s-au primit noi directive, contentul fiind venit parca direct din birourile de presa ale psd, nefiltrat.
    Deci radicalizarea si implicarea politica a acestui canal de stiri a devenit 100%. Mantia jurnalismului a fost aruncata definitiv.
    Ok, nu o sa intreb daca asa ceva e normal, Romania e departe de normalitate in orice alt domeniu.
    Ce ma intreb este cum este posibil ca sutele de oameni care muncesc pentru a produce aceste ore emisie au ajuns in starea asta? Oare toti au uitat de Romania de dinainte de '89? Oare nu-si dau seama ca ceea ce fac ei acum este exact ce faceau cei din TVR inainte de '89? Care e diferentza? Ca striga contra, nu pro? Pai inevitabil, cu sau fara Antena3, coalitia psd/pnl se va instala la putere. Ce va spune Antena3 atunci?
    Daca e sa ne luam dupa biasul aratat acum, cred ca vor relata despre cat de bine e sa traiesti in Romania, despre realizarile guvernului, despre productii sporite la hectar, despre cat de mult s-a schimbat totul in bine, despre soarele care rasare odata cu politicienii psd, etc.
    Trecand toate aceste bariere, cu viteza, Antena3 a devenit un instrument de manipulare si mai mult decat atat, un canal politic. Avem nevoie de un astfel de "jurnalism"? Cat de pervers si de daunator este ca un astfel de canal mass-media sa existe? Am uitat cat de mult uram TVR-ul? Vom trai oare clipa in care Antena3 isi va adauga un "libera" la coada, la fel ca TVR-ul in '90?
    Pana la urma inteleg de ce Voiculescu face asta. Basescu e un inamic politic si Antena3 este asset-ul lui. In dragoste si-n ura totul e permis, nu?
    Ce nu inteleg este cum toti acei oameni de la moderatori, la analisti, la crainici, trecand la producatori, regizori, echipe de emisie, realizatori, oamenii de la montaj, cameramani, femeia de servici, toti... cum de TOTI accepta sa faca asta? Cat de mult se pot indoi constiintele? Cat de usor... Suntem oare un popor de sclavi?
    Ce ma mira este ca in toti acesti ani nimeni nu a reusit sa demonteze acest mecanism al manipularii. Nici un insider nu a venit sa povesteasca despre mizeria manipularii, sa expuna maruntaiele abjecte, sa arate pe fatza cum se face asta, cine da directivele si cui. La ceea ce se intampla azi in Antena3, fiecare stire e partinitoare, tonul voice-overului e partinitor, cadrele sunt partinitoare... Ori oamenii astia si-au intrat intr-un ritm automat si nu mai e nevoie sa li se spuna ce si cum s-o faca (sunt profesinisti pana la urma) ori telefoanele, emailurile sunt peste tot dictand nuantze, mesaje, etc. Cum de nimeni nu le-a expus negru pe alb pana acum?
    In fine, poate sunt ei foarte buni. Cred insa ca mai curand ceilalati sunt foarte prosti.

PS: am pus mesajul in aria de politic, tocmai pentru ca eu cred ca Antena3 e un subiect politic.

2. Back To Top | #2
    ATEU Doctorul's Avatar
    Antena3 - canal politic sau canal de stiri?
    Cui ii pasa?
    Vrei sa te uiti, bine. Daca nu, schimbi canalul, e atat de simplu!

3. Back To Top | #3
    cu stilul asta de gandire nimanui n-ar trebui sa-i pese de nimic.
    nu-ti convine ceva? nu te obliga nimeni sa traiesti, exista atatea metode de sinucidere!
    infernul sunt ceilalti.

4. Back To Top | #4
    Registered User
    @Doctorul: ceea ce m-a speriat cel mai tare in 2004 a fost unitatea in cuget si simtire a presei la adresa lui Adrian Nastase. Nimeni nu transpira nimic negativ la adresa lui Nastase. Pentru nimic in lume nu vreau sa ma intorc intr-o societate in care presa si oamenii ei sunt controlati politic. Ceea ce face Antena3 astazi e foarte aproape de ce facea aparatul de propaganda a PCR cu TVR-ul inainte de '89. Lipseste doar elementul de cult al personalitatii, dar politrucismul e acolo, in toate detaliile.
    Cred ca pe toti ar trebui sa ne sperie un pic asta, dincolo de simpatiile politice de moment. Cred ca o presa independenta ne ajuta si pe noi sa vedem mai bine. O presa sclava, captiva intereselor politice intr-o asemenea masura e pur si simplu scary.

5. Back To Top | #5
    ATEU Doctorul's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Ceea ce face Antena3 astazi e foarte aproape de ce facea aparatul de propaganda a PCR cu TVR-ul inainte de '89.
    Deci tie ti-e frica sa nu ajunga Antena3 singura televiziune din Romania care sa ne spele creierele tuturor, facandu-ne sa credem ca PNL, PSD, PC si alte formatiuni politice dupa cum bate vantul sunt bune, iar PDL-ul e rau.

Quote Originally Posted by Strangelove View Post
    cu stilul asta de gandire nimanui n-ar trebui sa-i pese de nimic.
    O concluzie deplasata. Ar trebui sa ne pese intr-adevar mai mult de unele lucruri, dar nu de faptul ca magazinul X din mall n-are haine care imi plac mie.

Economie de piata se numeste ffs, publicul/cumparatorul cere, televiziunea/agentul economic ofera. Sa ma agit ca ce, ca are Gadea audienta? Daca mie mi se pare ca e un dobitoc schimb pe impartialul si echidistantul de Moraru si viata mea din nou e roz.

6. Back To Top | #6
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Am votat gresit, misclick. LOL. Cred ca o sa fie singurul vot pe acea parte.

Ce rost are polul asta? Nu vad ce nevoie e de intrebari retorice pe aici.

Doctorul, daca mazinul "de haine nashpa" din Mall are haine nashpa nu e nici o problema. Cand magazinul "de pantofi mishto" din mall are ... haine nashpa ... avem o problema.

Macar sa puna P la toate emisiuniile alea "de shtiri"
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

7. Back To Top | #7
    Registered User PigBrother's Avatar
    Nu e nici de stiri, nici politic. Este canal pur si simplu. Asa sa-i ramana numele, amin/
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

8. Back To Top | #8
    Registered User
    Nu Doctore, ma sperie dimensiunea manipularii. Ma sperie unde s-a ajuns.
    Ma sperie perspectiva pe care acesti oameni o au despre popor. Cat de mult dispretz au fatza de publicul lor de-si permit sa ajunga pana aici.
    Ma sperie metodele, nu mesajul. Pana la urma e firesc ca tu sa fi fan PNL sau PSD. E firesc sa aperi un punct de vedere. E firesc sa ti se raspunda. E firesc chiar sa ne injuram, la o adica. Dar ceea ce se intampla la Antena3 depaseste cu mult limitele pe care eu sunt dispus sa le accept. Din pacate exista o corelatie cu politicul, de faptul ca acest gen de jurnalism a primit girul politicienilor. Dar asta e alta discutie.

9. Back To Top | #9
    Nick anterior: Greg Seb's Avatar
    Antena 3 face jurnalism de opinie, nu sunt primiii sau sau singurii care fac asta, asta e trendul acum. Stirile prezentate corect si simplu nu fac rating, trebuie sa vina niste neni care sa le mestece si sa le invarta asa cum trebuie ca sa le priceapa si bizonul de o anumita orientare politica.
    PS: Si pe topicul asta si pe ala cu "ce v-a facut Basescu" sesizez o unda asa de victimizare. Daca Antena 3 a dus critica puterii in derizoriu asta nu inseamna ca puterea nu isi merita criticile sau ca Basescu de fapt n-a facut nimanui nimic, cum era ideea de baza pe celalalt topic. Si inca o chestie, aia de la Antena 3 + Jurnalul National erau singurii care la inceputul mandatului lui Basescu il criticau constant. Realitatea si Evz+ Cotidianul + Romania Libera + alte publicatii erau si in unele cazuri inca sunt de partea cealalata.
    What I want from each and every one of you is a hard-target search of every gas station, residence, warehouse, farmhouse, henhouse, outhouse and doghouse in that area.

10. Back To Top | #10
    Nick anterior: DarkWarrior NightRage's Avatar
    E canal politic,dar atat timp cat e anti-PDL n-am nimic cu ei.
    Contrary to popular belief,new studies have revealed the fact that Adolf the Hitler was a very bad man.He killed more than 150000000000 of Europe's finest people-Jews,gypsies and homosexuals.Only because he was very,very evil...

11. Back To Top | #11
    ATEU Doctorul's Avatar
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Doctorul, daca mazinul "de haine nashpa" din Mall are haine nashpa nu e nici o problema. Cand magazinul "de pantofi mishto" din mall are ... haine nashpa ... avem o problema.
    Da, ce problema avem? Ca isi da maxim cu firma-n cap pe banii lui.
    Analogia e foarte buna. Daca intri intr-un magazin de pantofi misto si gasesti haine naspa ce faci, cumperi totusi ceva de rusine daca tot ai intrat? Te duci si cumperi si a 2-a, a 3-a, a 4-a oara si cu cat cumperi mai des cu atat te enervezi mai rau ca te duci de fiecare data dupa pantofi si ai deja un teanc de tricouri acasa? Normal ca nu!
    Intri cautand pantofi, vezi doar haine nasoale, ii injuri si pleci.
    Nu vad de ce n-ar fi la fel si cu posturile de radio/tv, cu site-urile web, cu stilurile de muzica, cu producatorii de biciclete, etc.

Dar ceea ce se intampla la Antena3 depaseste cu mult limitele pe care eu sunt dispus sa le accept.
    Prieteneste iti spun ca te agiti si te stresezi degeaba. In primul rand ca n-ai ce face sa schimbi situatia asta. Nu trebuie sa accepti tu nimic.
    In al doilea rand nici n-ar fi bine sa vrei s-o schimbi. Antena 3 isi ia destule amenzi atunci cand e cazul. Regulile sunt bine stabilite si fiecare joaca dupa ele. Ar trebui sa fie suficient pentru toata lumea.

OTV nu depaseste cu mult limitele pe care esti tu dispus sa le accepti? Sper ca n-ai nevoie de clipuri de pe youtube sa iti faci o idee despre ce se intampla p-acolo si recent a devenit postul de suflet al presedintelui si al primului ministru.

12. Back To Top | #12
    Registered User doro69's Avatar
    Quote Originally Posted by Doctorul View Post
    OTV nu depaseste cu mult limitele pe care esti tu dispus sa le accepti? Sper ca n-ai nevoie de clipuri de pe youtube sa iti faci o idee despre ce se intampla p-acolo si recent a devenit postul de suflet al presedintelui si al primului ministru.
    aiurea! noua europa libera
    Whats your name? Stuntman Mike 'mam. Is that really your name? Ask anyone 'mam. Hey, whats his name? Stuntman Mike! And what does he do? He's a stuntman!

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Quote Originally Posted by Doctorul View Post
    OTV-ul intra in alta sectiune a spitalului. Dar nu pe motive politice.
    In fine, si threadul asta a luat-o pe eterna aratura. Te iei de Antena3? De ce nu zici de OTV

14. Back To Top | #14
    ATEU Doctorul's Avatar
    Pai dar stai putin, hai sa vedem de ce ne luam de Antena 3, nu?
    Te-ai luat ca se spun prostii acolo si ca se manipuleaza. Poftim alternativa OTV.
    Daca te luai de faptul ca il injura pe Basescu nu mai avea nimeni ce sugestie sa-ti faca.

15. Back To Top | #15
    Registered User
    De ce nu votezi la poll, doctore? Asta e subiectul pana la urma. Sau deschide un topic despre OTV daca crezi. Pentru mine nu exista paralela intre ce face Antena3 si alta televiziune. Presa ciutacista si televiziunea gadea&badea sunt inventiile politrucilor voiculesteni. De ce sa le luam creditele?
    Totusi, ma mira ca in toata masa de angajati din trustul INTACT nu exista macar cativa care sa explice ce se intampla acolo, de ani si ani de zile. E incredibil gradul de supunere, cu atat mai mult cu cat nu salariile extraordinare creeaza asta. Trebuie sa recunosc ca acesti vechi politicieni romani cunosc bine fibra poporului si asta e unul din motivele pentru care au fost mai mereu la putere. Stiu meserie.
    Din pacate pentru noi, prostimea.

16. Back To Top | #16
    Randy Couture Marele Preot's Avatar
    1. Faptul ca OTV face mai rau sau la fel de rau ca A3 nu scuza A3 de absolut nimic.

2. OTV macar nu are pretentia ca este televiziune de stiri.
    Nikon D750 | Nikon D700 | Nikon SB900 | Nikon SB600
    Nikkor 50mm f/1.8 | Micro-Nikkor 105mm f/2.8 VR | Nikkor 200mm f/2 VR
    Nikkor 14-24mm f/2.8 | Nikkor 24-70mm f/2.8 | Sigma 70-200mm f/2.8 II

17. Back To Top | #17
    Daca canal politic inseamna ca Antena 3 aparatine PSD-ului asa cum aparatine OTV PDL-ului atunci nu sunt canal politic. De multe ori l-au criticat pe Geona in campania electorala, daca ar fi sa ii consideram in vreun fel ar fi ca sunt PNL-isti.

Eu ii consider corecti in faptul ca ii critica pe cei care sunt la putere acuma si din cauza lui Base si Boc o ducem asa rau ( cum e vorba aia : Traim in prezent, nu in trecut sau viitor. ) sunt sigur ca daca iesea Geona ar fi fost primii sa il critice la prima greseala.

18. Back To Top | #18
    Registered User princeofpersia's Avatar
    2. OTV macar nu are pretentia ca este televiziune de stiri.
    B1TV are pretentia asta. Macar Antena 3 injura, nu pupa in cur. Eu doar pe Badea il urmaresc, ocazional ma uit si la Gadea. Badea a spus ca nu o sa fie mai bine in Romania, daca iese Geoana. Cand era PNL la guvernare sustinut de PSD a criticat cresterea economica bazata pe specula imobiliare si credite. Si atatia il injurau si explicau ei cum economia merge si acum critica PNL-ul.
    El a zis din Ianuarie ca PSD iese de la guvernare in septembrie ca sa pozeze in oponent a lui Basescu.

Ce nu inteleg este cum toti acei oameni de la moderatori, la analisti, la crainici, trecand la producatori, regizori, echipe de emisie, realizatori, oamenii de la montaj, cameramani, femeia de servici, toti... cum de TOTI accepta sa faca asta? Cat de mult se pot indoi constiintele? Cat de usor... Suntem oare un popor de sclavi?
    Sunt sigur ca femeii de serviciu ii pasa daca aia sunt impartiali sau nu. Iar echipele de emisie unde sa se duca? Zi-mi un post de stiri impartial. In lume.
    BBC si CNN? Top 25 Censored Stories for 2010 | Project Censored

Exista multe posturi de televiziune, unele il lauda pe Basescu, altele il critica. Ai telecomanda poti alege la ce sa te uiti. Vrei informare, televizorul nu prea te ajuta.
    Education is a method whereby one acquires a higher grade of prejudices

19. Back To Top | #19
    ATEU Doctorul's Avatar
    De ce nu votezi la poll, doctore?
    Pentru ca nu sunt de acord cu niciuna din optiuni.
    Personal cred ca un fel de televiziune de stiri ostila lui Basescu. Devine din cauza asta televiziune de partid? Cel mult televiziune a opozitiei. E o televiziune de stiri si atat? Nu prea.

E incredibil gradul de supunere, cu atat mai mult cu cat nu salariile extraordinare creeaza asta.
    Cand explicatiile devin din ce in ce mai complicate, poate ca demonstratia ta nu merge in directia corecta. Poate ca nu pleci de la premisele corecte.
    Te-ai gandit ca poate nu se intampla nimic anume in trustul lui peste, inainte sa implici vulturienii, balaurienii si Rockefeller-ii?
    Poate oamenii injura ca asa simt, sau nu e plauzibil sa fie oameni care sa-l urasca pe marinar, fie ei chiar si realizatori de televiziune?

20. Back To Top | #20
    Registered User
    @princeofpersia: apreciez ca in sfarsit vad pe cineva cu un punct de vedere diferit de al meu si nu e ultras
    Nu vreau sa te contrazic. Totusi, dincolo de discutia asta, cand te uiti la emisiunile de la Antena3 (ma refer la calupul zilnic din prime-time care incepe la 8 si se termina la 12) tie nu ti se pare ca ceea ce se intampla acolo e prea mult?
    De acord cu nevoia de critica, de acord ca asta e rolul presei (prea uzata expresie cu "cainele de paza"). Am trait SOTI, etc. Cu toate astea, ceea ce face Antena3 mi se pare dincolo de critica, dincolo de simpatie politica.
    Celor care sunt anti-Base (nu ultrasilor) nu vi se pare totusi ca Antena3 a depasit niste limite in discurs? Ca livreaza un discurs prelucrat (si din ce in ce mai putin finisat) direct din laboratoarele partidelor? Voua vi se pare corect? Cand o priviti pe firea (ultima adaugire a armadei) nu aveti o senzatie de penibil? Oarecum chiar de greatza? Nu aveti senzatia ca sunteti manipulati? Vi se pare ca ceea ce acesti jurnalisti livreaza este presa sau discurs politic? Sau cat e presa si cat propaganda?
    Sau poate sunt eu foarte subiectiv, pentru ca am votat cu Basescu si pentru ca i-am urmarit ani de zile punand la infinit aceeasi placa pe o muzica din ce in ce mai agresiva.

Legat de alternativa angajatilor... De acord. Dar nu pot sa cred ca macar 1-2 n-au plecat din INTACT spre alte zari. Nu din motive politice, ci pur si simplu. Si ca n-au povestit cate ceva... Adica eu asta l-as intreba prima data pe un tip venit din trustul lui Voiculescu. Din pura curiozitate: Ia zii frate, cum se face Sinteza Zilei?

De acord, nu exista impartialitate. Eu cred ca aproape orice stire de presa apare ca urmare a interesului cuiva. Dar de acolo pana la propaganda 90% servita de presa ciutaca e cale lunga. Cam cat de la democratie la altceva. Ceva hid.

@Doctorul: ok. Sa inteleg ca toti angajatii INTACT (sau marea lor majoritate) - cam ca procentele de la sondajul acestui thread - sunt anti Base si PDL, iar familia Voiculescu le-a oferit o platforma civica care a adunat floarea presei? Ok, retin explicatia ta. Doar ca ceva ma opreste sa cred in ea. Tot ce sper e ca va veni o zi cand un (ex)angajat, de preferintza unul relevant, va aduce un pic de lumina. Sa zica pe bune:

Fratilor, totul a fost corect, nu existau telefoane, directiuni, etc. Oamenii spuneau ce gandeau, atata tot. A fost o perioada frumoasa, ne-am gasit toti acolo, gandind la fel si ni s-a dat sansa sa ne exprimam, fara control politic.

sau:

Fratilor, totul era controlat in cele mai mici detalii. Existau sedintze de sumar cu usile inchise la care participau principalii actori si se stabileau strategii, la editarea stirilor si la sedintele redactionale era persoana X, cu rol de conducere, care superviza totul si intervenea trasand linia

Tot ce mi-as dori eu este sa stim cum e Realitatea
    Last edited by sradu; 22-12-2009 at 17:25.

1.  
Page 1 of 690 12341151101501 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks