View Poll Results: Credeti ca Basescu si-a obtinut averea legal sau ilegal?

Voters
264. You may not vote on this poll
  • Doar pe cai legale

55 20.83%
  • A furat masiv

209 79.17%
Page 1 of 48 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 941

Thread: Situatiunea

1. Back To Top | #1

Situatiunea

Ne-ar trebui un thread generalist de politica romaneasca
    zicea un post trecut in nefiinta pe motiv de offtopic.
    Pai hai sa nastem unu'
    striga glasuri de copii.

sa nastem asadar.

sunt oarecum reticent in legatura cu demersul, desi ma tot gandesc la el de o vreme. cred ca sunt sanse ca acest thread sa ajunga un catch all pentru sectiune, ceea ce voi incerca sa impiedic prin masuri specifice. pentru moment, vedem cum functioneaza experimentul. sunt dispus sa-l fac fie si numai pentru a vedea topicul lui basescu stand linistit o saptamana fara sa sterg zilnic n posturi din el.

situatiunea politica asadar, moncher!

2. Back To Top | #2
    Registered User PigBrother's Avatar
    Pai si topicul, unde este topicul!!!

Sau asta este?
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

3. Back To Top | #3
    evident. doar nu era sa facem topic despre cum o sa facem un tpic.

4. Back To Top | #4

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Cu toate ca are unele minusuri destul de serioase ( autorul nu pare să realizeze exact modul în care se poate exercita într-un regim dictatorial ca a lui Ceauşescu o "opresiune-indirectă", de asemenea exagerează un pic validitatea unor "aspiraţii nelimitate", pare să ignore realităţile induse de dezindustrializarea sălbatică de după prăbuşirea comunismului etc ) rămâne de departe unul din cele mai bune articole citite în ultima vreme - mulţumiri pentru el !

6. Back To Top | #6
    Moderator Ivan's Avatar
    Nice read.

7. Back To Top | #7
    Gigel kjaskar's Avatar
    Si mie mi-a placut desi este putin superficial. Este unul dintre putinele articole/eseuri citite in ultima vreme in care autorul se risca sa propuna o solutie, nu doar sa evidentieze problemele noastre proeminente. Este de apreciat acest aspect. O sa citesc si ce a scris pana acum la geopolitical jurney, sa vad mai in ansamblu ce vrea sa spuna autorul

Configuratia e la profil

Arguing over a video game? That's just silly.

8. Back To Top | #8
    Registered User ciocanul's Avatar
    Ma gandeam azi in drum spre lucru: pe strada mica unde stau sunt vreo 50-60 de pers. Cam 5-10 lucra intr-un domeniu productiv cu indulgenta.

Pensionari cu maldarul in principal, 70 de ani spre 80, se tin bine desi imi tot povestesc ca au dus-o greu sub ceasca&razboi&shit.
    Bugetari la greu: un burtos din politie, unul nu stiu ce freaca la un teatru, unul e asistent social si se tot vaita ca-l dau afara si ce o sa faca el...e un cal de 2m...

Cativa lucreaza prin constructii sau instalatii la negru binenteles si mai cara ceva cu o auto-utilitara, sunt vai de mama lor.Alta face curat prin case, ma tot intreaba daca nu stiu ceva de lucru.

Cativa sunt studenti, vitei mari de 25-26 de ani masteranzi&shit ... o freaca la greu.
    Mai e o mama sau doua casnice, cativa copii de 10-15 ani.

Cand plec bugetarii dorm, cand ma intorc de la lucru bugetarii sunt de mult acasa, imi dau seama ca au iesit din casa doar pt ca sunt miscate masinile.
    Eu plec in jur de ora 7 dimineata din casa, vizavi se strang pensionarii la ora aia la o alta baba ce vinde lapte de casa de nu stiu unde. Guita intr-un cor de chior si politicieni & shit.

Cam asta-i Romania cred eu si cum vad situatia: mosii de 70-80 sunt pensionari, eu si mai cativa de plecam la 7-8 si ne intoarcem la 18-19 suntem privatii, bugetari ca bugetarii, studentii ca studentii.

Mai sunt parlitii ce lucreaza la negru, unii mai schimba o teava si cara ce o fi de carat cu auto-utilitara, o amarata face curat.

Intrebari:
    Asta o fi Romania ?
    In care din astia poti sa dai cu biciul, care din ei e de vina ?

9. Back To Top | #9
    standartenführer shase's Avatar
    facand un sondaj de opine pe strada ta va reiesi ca tu, privatul, esti de vina... si Base, bineinteles. si cum suntem o democratie in care majoritatea dicteaza... si cum privatii sunt minoritari trebuiesc jupuiti pana la sange pentru binele majoritatii.
    Last edited by shase; 16-11-2010 at 19:53.
    I`d rather be drivinG my panzer.

10. Back To Top | #10
    ciocane, si eu sunt bugetar, ba chiar al naibii lucrez si la MF. La ora 7:30 sunt la servici zilnic si nu sunt primul (e adevarat ca printre putinii, majoritatea ajung pe la 7:50 - 8:05) si plec la ora 4 (pana la injumatatirea salariilor stateam mai mult), exceptand zilele de control unde lucrez pana seara.

11. Back To Top | #11
    locked`n`loaded darkzone's Avatar
    Tu n-ai priceput că strada lui reprezintă un eșantion reprezentativ pentru populația țării?
    El vrea să dea cu biciu' în unii, nu contează care, el vrea să vadă sînge. Și atît. Și a și găsit în cine să dea: pensionari de 70-80 de ani, amărîți care mai împușcă și ei un franc la negru, în studenți, în actori, în polițiști. Ăștia sînt ăia care destabilizează bugetul, ce n-ai înțeles?

Nici o vorbă despre ”bugetarii de lux”, adică exact ăia în care ar trebui intrat cu buldozeru': regii cică autonome, agenții mai mult sau mai puțin guvernamentale (absolut inutile), unele ministere, consilii județene, primării etc. P-ăia nu-i vede nimeni. De ce oare? Pentru că ar costa statul român de zeci de ori mai mult să-i dea afară decît să-i țină acolo, d-aia. Pentru că niște ”băjeți dăjtepți” au conceput niște contracte colective de muncă de stă mîța-n coadă, cu niște clauze de te ia cu capu': preavize peste preavize, nenumărate salarii compensatorii, ajutoare și alte marafeturi pentru care ”unii” au semnat că-s de acord. Iar ăia ”unii” dau acu' din colț în colț că n-au pe unde scoate cămașa, p-ăia nu-i pot da afară că n-au bani să le plătească clauzele contractuale, unde mai pui că mulți dintre ei fac parte din clientela politică care a contribuit din greu la campaniile electorale, bașca posibilele procese care ar urma unde sigur se mai lasă cu niște daune de plătit.

Acolo e buba de spart, da' cine să facă asta? Ăia care i-au pus acolo? Păi, dacă fac asta, aleluia alegeri cîștigate data viitoare. Asta dacă nu le ia careva gîtu' mai înainte.
    Cu cat inveţi mai mult cu atât îţi dai seama cât de puţin ştii - Albert Einstein
    Better to fight for something than live for nothing - George Patton

12. Back To Top | #12
    Mîtiu Ioan şi kjaskar, nu cred că este autorul superficial, poate doar articolul este mai digerabil, ca pentru publicul larg. I-a apărut şi o carte la noi (următorii 100 de ani), îl consider unul dintre cei mai buni analişti contemporani. Poate şi pentru că mi-a sintetizat nişte idei care îmi bântuiau prin cap dar nu eram in stare să le pun cap la cap cum trebuie.

13. Back To Top | #13

ultimu' stinge lumina

Comisia juridica a Camerei Deputatilor a decis miercuri ca sesizarile impotriva Robertei Anastase, depuse de PSD si PNL, nu au suport real, iar aceasta nu a incalcat regulamentul, informeaza Agerpres. Cele doua sesizari ale PSD au fost respinse cu un vot de 13 la 14, iar sesizarea PNL cu 12 voturi pentru, 14 impotriva si o abtinere.

Sedinta Comisiei juridice s-a desfasurat cu usile inchise, presedintele acestui for, democrat-liberalul Daniel Buda, solicitand presei sa paraseasca sala.

"Am avut in dezbatere azi cele trei sesizari depuse la Comisia juridica impotriva doamnei Roberta Anastase. Doua din partea PSD, una din partea PNL. In urma discutiilor din cadrul comisiei s-a constatat ca nu e vorba de niciun fel de abatere din partea doamnei presedinte si ca cele cuprinse in sesizarile formulate nu au niciun fel de suport in realitate. (...) Prin umare vom inainta Biroului Permanent cele trei concluzii pe care le avem pe aceste sesizari potrivit carora nu avem de a face cu abateri disciplinare care sa justifice luarea vreunei masuri prevazute de regulament", a declarat Daniel Buda la finalul sedintei.

Biroul Permanent al Camerei a confirmat, cu unanimitate de voturi, solutia Comisiei juridice

Biroul Permanent al Camerei Deputatilor, convocat miercuri ca urmare a deciziei Comisiei juridice de a respinge solicitarile PSD si PNL de sanctionare disciplinara a Robertei Anastase, a confirmat, in unanimitate, solutia comisiei, urmand ca hotararea sa se faca publica in prima sedinta de plen, informeaza Mediafax. La lucrarile Biroului Permanent au participat doar reprezentantii arcului guvernamental, cei ai PSD si PNL absentand.

Secretarul Camerei Dumitru Pardau (PDL) a precizat ca Biroul Permanent a fost convocat ca urmare a deciziei Comisiei juridice, intrucat Regulamentul acestui for legislativ si Statutul deputatilor si senatorilor prevad ca trebuie sa solutioneaze cauza in trei zile lucratoare de la primirea raportului de la comisie.

Pardau a precizat ca Biroul Permanent a confirmat in unanimitate decizia Comisiei juridice potrivit careia nu exista nicio abatere de la Regulament care sa justifice sanctionarea disciplinara a Robertei Anastase, hotararea in acest sens urmand a fi facuta publica in prima sedinta de plen a Camerei, la capitolul "Informari".

El a mentionat ca hotararea Biroului Permanent poate fi contestata in 15 zile lucratoare, o eventuala contestatie fiind solutionata de plen, a carui hotarare este definitiva.

Comisia juridica a respins solicitarile PSD si PNL de sanctionare disciplinara a Robertei Anastase. Decizia Comisiei, confirmata de Biroul Permanent al Camerei - Politic - HotNews.ro

14. Back To Top | #14
    Un articol care prezinta adevarul dar banuiesc ca este scris la comanda pentru cei din teritoriu, sa le reaminteasca ce dosare au:

Coruptia si pesedizarea PDL - Opinii - HotNews.ro

Sa nu uitam ca este scris de catre un probasescian convins.

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Mîtiu Ioan şi kjaskar, nu cred că este autorul superficial, poate doar articolul este mai digerabil, ca pentru publicul larg. I-a apărut şi o carte la noi (următorii 100 de ani), îl consider unul dintre cei mai buni analişti contemporani. Poate şi pentru că mi-a sintetizat nişte idei care îmi bântuiau prin cap dar nu eram in stare să le pun cap la cap cum trebuie.
    I don't think George Friedman's credential is a big deal. George Friedman, a faculty member of a tiny and 4th class university nearly unheard of by most people in US for twenty years, likely earned less than $50,000 per year. His other credentials shown in Wiki are nothing impressive. Yahoo site shows Stratfor is a small company with annual revenue of merely 4.3 million dollars and 45 employees in 2008.
    Strategic Forecasting, Inc. Company Profile - Yahoo! Finance

His book titled "The Next 100 Years" made several sensational predictions, such as the rise of new Ottoman Empire, the revitalization of Japan, the collapse of Russia and China, the enlargement of development gap between Poland and Romania, etc. These predictions sound at least weird, if not mad, to most people.

A much better intelligence agency and think tank in US is Rand Corporation.
    Last edited by ablium; 21-11-2010 at 17:27.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by .wp View Post
    haha... bai ablium, chiar trebuie sa postezi peste tot unde exista macar o firmitura de subiect anti-china?!
    Ai zarit numele lu ala si ai si sarit repede sa-l descalifici... numai si pentru ca are niste idei care nu-ti plac tie despre china. penibil. eu zic sa mai iei si cate o pauza.
    Ia pauza, cand este in concediu. Aici e la munca, chiar asa greu e de inteles?

On:

Surplusul de lichidităţi injectat de Fed ar putea aprecia leul faţă de dolar

Analiştii consultaţi de SFin cred că recenta decizie a Federal Reserve nu va duce la o majorare a fluxurilor externe de capital în România, întrucât există economii emergente mult mai atractive decât cea românească.

Federal Reserve (Fed) - sistemul de bănci centrale al Statelor Unite - a aprobat re cent un program de achizi ţie de obligaţiuni de 600 de miliarde de dolari, valabil până în iunie 2011, în vederea susţinerii economiei prin lichidităţi. Programul de „relaxare cantitativă” - Quantitative Easing 2 (QE2) - a fost criticat dur de lideri ai marilor economii emergente din Ame rica Latină şi Asia pentru că ameninţă să le aprecieze monedele. China a avertizat, prin vocea unui consilier de la banca centrală, că „atât timp cât lumea nu arată reţi nere în a tipări monede cu circulaţie internaţională, ca dolarul, apariţia unei noi crize este inevitabilă“.

Tiparniţa de bani a americanilor va ocoli România :: Bani & Afaceri :: Taxe si impozite :: Saptamana Financiara

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by .wp
    haha... bai ablium, chiar trebuie sa postezi peste tot unde exista macar o firmitura de subiect anti-china?!
    Ai zarit numele lu ala si ai si sarit repede sa-l descalifici... numai si pentru ca are niste idei care nu-ti plac tie despre china. penibil. eu zic sa mai iei si cate o pauza.
    Ask any American or any person who has ever lived in America if he/she has ever heard of Dickinson College where George Friedman taught political science for 20 years.

His company "Stratfor' after being founded for 13 years only generate 4.3 million dollars per year with 48 employees. The revenue per employee of the company is quite close to an ordinary restaurant in US. Compare these numbers to that of Rand Corporation and it will give you an idea.
    RAND Corporation - Wikipedia, the free encyclopedia

By the way, focus on the argument and don't make personal attack!

18. Back To Top | #18
    Deci un individ nu ete destept daca nu are profit mare. Ok, misto, can we move on now?

19. Back To Top | #19
    ^
    ^
    In America, it is largely true though not always true. If you can not make profit when you are running a company with primary goal of making profit, how can people affirm that you are smart?

The projection of future in his book sounds more science fiction rather than serious research works. "The armed border clashes between Mexico and the United States in the 2080s seem relatively plausible, but the space war pitting Japan and Turkey against the United States and allies, prognosticated to begin precisely on Thanksgiving Day 2050, reads as fantastic (and terrifying) science fiction." - Publishers Weekly

What is more funny is that Startfor's chairman Don Kuykendall, likely the majority shareholder of the Stratfor, is also the owner of a roofing company (construction company) at Austin, Texas. I guess that the authoritative-sounding predictions of George Friedman fooled Don Kuykendall, a owner of small construction company, to provide funding to start Stratfor.
    Last edited by ablium; 22-11-2010 at 12:28.

20. Back To Top | #20
    Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    Quote Originally Posted by ablium View Post
    ^
    ^
    In America, it is largely true though not always true. If you can not make profit when you are running a company with primary goal of making profit, how can people affirm that you are smart?
    the most stupid thing i ever heard.
    "Spirituality is just science we don't understand. Yet."

1.  
Page 1 of 48 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks