View Poll Results: Credeti ca Basescu si-a obtinut averea legal sau ilegal?

Voters
266. You may not vote on this poll
  • Doar pe cai legale

55 20.68%
  • A furat masiv

211 79.32%
Page 49 of 50 FirstFirst ... 394647484950 LastLast
Results 961 to 980 of 983

Thread: Situatiunea

1. Back To Top | #961
    Registered User
    Lasandu-l pe Flat cu minciunile si competentele lui, revenim la subiect cu anuntatele proteste: https://www.moise.ro/2017/11/02/rein...a-dar-si-ce-n/

Sper sa ma insel dar treaba pare doomed. Nu cred ca romanii au maturitatea si perseverenta necesare unor manifestatii publice de amploare si de lunga durata pentru a preveni ceva. De cate ori demonstram in strada o facem dupa o marlanie mare, nu inainte. E o reactie de manie, emotionala. Nu una constienta, controlata. Cred ca putem vorbi de maturitatea emotionala a poporului, care nu e prea dezvoltata.

Sigur, nu stiu care popor ar avea capacitatea de a actiona corect si de a-si impiedica alesii sa faca astfel de chestii. In conditiile in care - sa nu uitam - aia chiar au fost pusi de popor acolo. Deci pe de-o parte se comporta imbecil, alegand lupii paznici la oi pentru ca in secunda urmatoare sa devina super-popor si sa actioneze social in strada impiedicand lupii sa praduiasca stana. Hmmm...

E evidenta schisma sociala si diferenta dintre cele 2 Romanii. Insa problema e ca cele 2 forte sociale nu-s egale. Ma tem ca doar cu 10-15% nu mai poti schimba lucrurile, odata intrate pe acest fagas. Iar din vocile publice incepe sa razbata o oarecare disperare sau resemnare. Ceea ce nu serveste decat ticalosilor din PSD si acolitilor lor. Prajitura e pe masa, gata pentru a fi servita.

2. Back To Top | #962
    Banned taribobo's Avatar
    Eu nu inteleg ce te facu cu aia 80-85% care nu vor schimbarea.

3. Back To Top | #963
    Registered User RAN's Avatar
    In principiu daca pe aia 2% ii interesa opinia celor 98% nu discutam azi pe forumuri despre schimbari.

4. Back To Top | #964

5. Back To Top | #965
    Registered User
    Quote Originally Posted by taribobo View Post
    Eu nu inteleg ce te facu cu aia 80-85% care nu vor schimbarea.
    Și din ăia aproape toți vor schimbarea - problema e la ordinea de priorități.

6. Back To Top | #966
    Zise Matiu Ioan ridicand privirea din globul de cristal.

7. Back To Top | #967
    Registered User ciocanul's Avatar
    Crimă la Tudor Vladimirescu: Soți măcelăriți de autostopiști / Video • CĂLĂRAȘI SUD
    E ok, merita sa iei puscariasi la drumul mare. Ma intreb cine le-o fi dat drumul din parnaie.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

8. Back To Top | #968
    1984 AxA's Avatar
    Common sense is not so common after all.

9. Back To Top | #969
    Registered User
    E foarte comod sa fii pesimist si sa asterni pe tastatura tot ce e mizerabil in jur. Si eu simt ca Romania a ratat momentul. Ca incepe sa apuna visul european in tara. Si ca oamenii se multumesc sa-si umple burta si atat. Dupa aceea nimic. Poate niste Facebook, niste TV de 2 bani si/sau un film. Apoi reset si de la cap.
    Dar asta se intampla peste tot in lumea de azi. Google, Facebook, Netflix, Amazon si restul distrug fibra societatii: familiile, relatiile inter-umane. E mai comod sa o arzi pe net decat sa interactionezi in lumea reala. De unde isi ia Facebook timpul pe care oamenii il investesc in retea? Pe masura ce relatiile din lumea reala se descompun, oamenii se izoleaza in bulele lor confortabile unde au intotdeauna dreptate. Isi gasesc confirmarea, insutita. Crezi ca Pamantul e plat? Dai o cautare pe Google si aflii totul despre asta. Bineinteles ca e plat!!
    Cunoasterea inseamna efort. Educatia are nevoie de neuroni, de inteligenta. Sa cauti pe Google e banal. Insa fara educatie, fara discernamant, e si periculos.

Ce constatam in ultimii ani? O radicalizare a opiniilor si o lipsa acuta de bun simt, de empatie si de inteligenta (da, si emotionala!). Parca oamenii se tampesc. De fapt este reversul Internetului. O data cu penetrarea in mase, cei multi si putin educati au capatat o voce. Au capatat un instrument cu care sa-si alimenteze conspiratiile, etc... Pentru ca e infinit mai comod sa crezi ca tu esti perfect si ca problema e cu restul lumii, care conspira impotriva ta.

Tot acest "rau" de care se vorbeste este raul latent, din oameni. Nu suntem atat de buni. Realitatea e ca cei mai buni dintre noi sunt de abia-abia acceptabili. Toti avem defecte si e imposibil sa gasesti o fiinta umana perfecta. In lipsa perfectiunii alegem pe cei mai vocali, pe cei mai ticalosi, etc... democratia se indreapta spre un mare esec. Trump e in mod clar un examen picat. Este tinut sub control datorita balantelor de putere din interiorul guvernarii US. Dar e o bomba cu ceas pentru intreaga umanitate. La fel cum ar fi daca un nebun ar ajunge la putere in China, de exemplu.
    Suntem toti interconectati. Criza din 2007-2009 a dovedit-o. Un falfait pe Nasdaq se simte si la Bucuresti. Ba chiar poate avea efecte mai dramatice aici decat pentru un milionar american.

Dar aberez, fireste. Ce vroiam sa zic e ca singura solutie e sa iesim din casa, sa incercam sa oferim idei, explicatii, vise celor care nu le au. Sa incercam sa le populam mintile cu chestii bune, pozitive. Am convingerea ca oamenii se nasc cu un imens potential, care apoi este risipit de familie, scoala, societate. Putini oameni isi implinesc o parte din acest potential. Priviti copiii: inocenta si setea lor de visare, de cunoastere. Nu exista ganduri rele in mintea unui copil pana in momentul in care un adult le aduce acolo.

Cu cat lasam mai mult loc marlaniei, hotiei, tupeului si rautatii, cu atat astea se vor impune ca valori nationale. Cand ecranul e acoperit de mizerabilii politruci si sculele lor, nu mai e loc de altceva. Ei acapareaza scena si pana la urma transforma societatea dupa chipul lor. Chestia asta nu se poate contra nici stand in bula, nici protestand sau injurandu-i.

Eu nu vad decat 2 solutii, ambele extreme: cea comoda > abandonarea luptei, recunoasterea infrangerii si plecatul intr-un loc in care bula rezoneaza cat de cat cu realitatea (cel putin pentru moment, pentru ca fenomenul e global). Sau lupta cu toate astea. Pe care recunosc ca nu stiu cum o putem duce in mod eficient. Facand gesturi frumoase? Zambind? Infranandu-ne agresivitatea? Facand chestii concrete pentru a ajuta oamenii sa gandeasca corect, explicand cu rabdare, fara ura si nervi? Fara a incerca sa-l convingi pe celalalt ca pararea ta e superioara... Nu stiu.

10. Back To Top | #970
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    De unde isi ia Facebook timpul pe care oamenii il investesc in retea?
    Eu stau pe facebook (si pe forum) cand stau pe veceu. Nu simt ca pierd din timpul necesar relatiilor inter-umane, chiar as fi usor stanjenit, sa fac cunostinta cu cineva in timp ce stau pe veceu...

Facand gesturi frumoase?
    Da.
    Zambind?
    Da.
    Infranandu-ne agresivitatea?
    Da.
    Facand chestii concrete pentru a ajuta oamenii sa gandeasca corect, explicand cu rabdare, fara ura si nervi?
    Da.
    Fara a incerca sa-l convingi pe celalalt ca pararea ta e superioara...
    Da.
    Common sense is not so common after all.

11. Back To Top | #971
    Registered User
    Un post interesant: Sorin Cucerai - Despre absența la vot

Fiindcă (mai ales)... | Facebook

Sintetizeaza niste aspecte asupra carora mi-am pus si eu intrebari. De la teoria la practica democratiei e cale lunga. Si da, PSD e reprezentativ, alta veste proasta.

Pentru mine discrepanta statistica majora de pe listele electorale plus impiedicarea/ingreunarea votului migrantilor (inclusiv cei interni) sunt cel putin discutabile in sensul de fraudare/influentare a rezultatului votului.

12. Back To Top | #972
    ....PSD e reprezentativ....

poate la modul declarativ, cu ce spun pe la tv si promit prin campaniile electorale.
    Ignore list: Stagirioritic

13. Back To Top | #973
    Registered User
    Eu ma refeream la rezultatul alegerilor. E reprezentativ dar am suspiciunile mele referitoare la discrepantele intentionate de pe listele electorale + ingreunarea sistematica a votantilor potential non-psd.

Sunt multi dar exceleaza la subminarea principiilor democratice.

14. Back To Top | #974
    Poate ca discrepantele sunt mortii votanti ai lui Dragnea si psd-ul are de fapt doar vreo doua milioane de voturi maxim. Ar fi fain, dar cam improbabil )

15. Back To Top | #975
    Registered User
    {...} Si da, PSD e reprezentativ, alta veste proasta.
    Admit că rămân siderat când citesc asemenea afirmații pe post de revelații supreme.
    Acum pe bune... chiar credea cineva la modul serios că PSD-ul NU e reprezentativ? Sau că ( să zicem ) jumătate din electoratul lui e doar momit cu spectacole + pomeni ?
    Înțeleg să ai genul acesta de lozinci prin care vorba aia... "claim moral high ground" într-o discuție/dezbatere - dar dacă cineva chiar crede cu convingere asemenea tâmpenii chiar e grav. Cu atât mai grav cu cât respectiva persoană este inteligentă și educată.

Pentru mine discrepanta statistica majora de pe listele electorale {...}
    Nu știu exact unde e discrepanța aia majoră. Nu de alta dar a existat cel puțin un moment - referendumul de suspendare din 2012 - când PSD-iștii s-au dat cu curul de pământ să reducă numărul de votanți de pe liste. Și nu a reieșit nimic semnificativ, diferențele au fost minore.

16. Back To Top | #976
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    ...Acum pe bune... chiar credea cineva la modul serios că PSD-ul NU e reprezentativ? ...

Acum pe bune...chiar crede cineva la modul serios ca principala preocupare a milioanelor de votanti PSD este introducerea unui prag la abuzul in serviciu? sau celelalte activitati care-i tin pe pesedisti ocupati de cand au castigat alegerile?

reprezentative sunt promisiunile facute in campanie, si atata tot. si e o diferenta semnificativa intre ce a promis PSD-ul in campanie si ce a facut (sau a incercat sa faca) dupa ce a castigat alegerile.
    Ignore list: Stagirioritic

17. Back To Top | #977
    Registered User
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    Acum pe bune...chiar crede cineva la modul serios ca principala preocupare a milioanelor de votanti PSD este introducerea unui prag la abuzul in serviciu? {...}
    Nu - dar nici nu le trezește vreo transpirație. Mai ales că PSD-ul a jucat inteligent după eșecul de la începutul anului trecut, implicând practic doar Parlamentul ( care oricum are o imagine și încredere de căcat la votanții de orice orientare ) în "bătălia pentru coduri". Ori așa Guvernul poate să lucreze pentru bine poporului. Și dacă nu reușește e, evident, vina străzii etc.

18. Back To Top | #978
    Nu - dar nici nu le trezește vreo transpirație. Mai ales că PSD-ul a jucat inteligent după eșecul de la începutul anului trecut, implicând practic doar Parlamentul ( care oricum are o imagine și încredere de căcat la votanții de orice orientare ) în "bătălia pentru coduri". Ori așa Guvernul poate să lucreze pentru bine poporului. Și dacă nu reușește e, evident, vina străzii etc.
    Dragut misdirection, acum nu e(inca) vorba de coduri, e de legile justitiei.
    Mai e o manipulare si la "incercarea" PSD de a reduce numarul, ca au renuntat imediat dupa ce n-au putut-o modifica in timp util pentru referendum si la parlamentare le convine.

Parca te vad:
    "Domnilor, exclama individul (si isi propti o clipa barbia in piept de satisfactie), e o adevarata placere sa ai de-a face cu intelectuali." Apoi trecu la demonstratia practica, folosirea acelui cosor la impletirea unui cos. E indoielnic ca imparatul Chinei a avut de-a face cu un mai ingenios maistru.

19. Back To Top | #979
    Registered User
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Dragut misdirection, acum nu e(inca) vorba de coduri, e de legile justitiei.
    E o nuanță intr-adevăr dar virtual irelevantă pentru mișcarea publică.

Mai e o manipulare si la "incercarea" PSD de a reduce numarul, ca au renuntat imediat dupa ce n-au putut-o modifica in timp util pentru referendum si la parlamentare le convine.
    A fost o încercare disperată și au folosit tot ce au putut - inclusiv prelungirea suspendării. Dar nici ei nu au putut scoate mai mult de câteva sute/mii de oameni de pe liste și, în oglindă, nici din cele două milioane de voturi false trâmbițate de Macovei nu s-au demonstrat mai mult de tot atâtea.
    Ergo - am toate motivele să cred că discrepanța aia majoră nu există decât la nivel propagandistic.

Asta luând-o asa... intelectual.

20. Back To Top | #980
    Pai pentru public parca insemna spaga si atat coruptia

Apropo, ti-am verificat afirmatia cu "mai tot bugetul M. Sanatatii se duce pe salarii". Ar insemna vreo 18000 pentru fiecare medic, infirmier, femeie de servici si asistenta. Deci de fapt e mai 10%.

A fost o încercare disperată și au folosit tot ce au putut - inclusiv prelungirea suspendării. Dar nici ei nu au putut scoate mai mult de câteva sute/mii de oameni de pe liste și, în oglindă, nici din cele două milioane de voturi false trâmbițate de Macovei nu s-au demonstrat mai mult de tot atâtea.
    Ergo - am toate motivele să cred că discrepanța aia majoră nu există decât la nivel propagandistic.
    A fost echilibristica. In recensamantul din 2011 au umflat listele, nici la referendum nu puteau scoate prea multi pentru ca le trebuia pentru parlamentare.

1.  
Page 49 of 50 FirstFirst ... 394647484950 LastLast

Bookmarks

Bookmarks