Page 1 of 26 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 507

Thread: Conflictul Coreea de Nord-Coreea de Sud

1. Back To Top | #1
    Banned
    Republica Bananiera Romanistan, Bucuzbekistan

Conflictul Coreea de Nord-Coreea de Sud

E clar ca conflictul e oficial!E posibil sa se fi declarat deja razboi....
    In ultimele luni,apareau pe internet tot felul de articole ca in 2010 va izbugni cel de-al treilea razboi mondial al carui pretext va fi asemenator celui din WW2!Ca pe 24 noiembrie(11 noiembrie pe calendar vechi) o sa inceapa,dupa cum a prezis o renumita baba,Vanga.
    Si iata ca pe 23 noiembrie(10 noiembrie pe calendarul vechi) au inceput aceste atacuri.....

Bun,sa lasam totusi la o parte ocultismul si profetiile si sa fim putin cu capul pe pamant!

Nu cred ca se va ajunge la un WW3,desi in spatele Coreei de Nord sta China,iar in spatele Coreei de Sud sta SUA,deci e posibil sa se ajunga la un conflict nuclear local!Poate sa fie mult mai devastator decat cel din anii 1950-1953 daca China nu-si vede de ale ei si il sustine pe dictatorul paranoic si daca SUA nu rezolva acest conflict pe cale diplomatica.....Nu-mi imaginez ca Mariile puteri ar dori moartea a miliarde de oameni,inteleg ca se doreste reducerea populatiei prin modalitati mai pasnice(MCdonalds,apa cu fluor,radiatiile de la TV-PC,darele chimice ale avioanelor,pandemiile,virusuri creati in laborator,hartia de aluminiu,mercur din vaccinuri etc.) nu prin razboaie atomice care sa anihileze toata viata de pe planeta ,prefacand Pamantul intr-o planeta pustie cu nopti de iarna nucleara care sa fie populat de gandaci(stim ca ei supravietuiesc radiatilor si bombelor nucleare) si pe care sa creasca burieni ici pe colo.....Sa fim seriosi,doar nu ar vrea Bunul Obama un WW3....
    Eu oricum nu cred ca se va ajunge la WW3 pentru ca un razboi mondial inseamna un razboi la nivel planetar in care sa se implice mai toate statele.Si daca UE si Rusia zic PAS....

Scenariu extrem: Coreea de Nord ataca Sudul si Japonia cu bombe atomice!

Conflictul intercoreean se acutizează
    Coreea de Nord vs. Coreea de Sud: Ce armate au cele doua tari si cum au evoluat relatiile bilaterale - International - HotNews.ro
    Peste un milion de militari sunt staţionaţi de o parte şi de alta a frontierei intercoreene | REALITATEA .NET
    China propune consultări pe programul nuclear al Coreei de Nord | REALITATEA .NET
    Evacuări în Coreea de Sud, după începerea manevrelor din Marea Galbenă | REALITATEA .NET
    SUA şi Coreea de Sud au început exerciţiile militare, Coreea de Nord desfăşoară rachete sol-aer | REALITATEA .NET

P.S.m-am uitat la arhiva forumului si am vazut ca s-a discutat la greu acum 7 ani despre razboiul din Irak.Sper ca acest thread sa fie si acesta foarte mediatizat!
    Last edited by Tactician Shooter; 28-11-2010 at 23:11.

2. Back To Top | #2
    Quote Originally Posted by Lord Alexander View Post
    E clar ca conflictul e oficial!
    Devine oficial cand se emit Declaratii de Razboi.
    pana atunci e un conflict.

---------- Post added at 00:07 ---------- Previous post was at 00:06 ----------

P.S.m-am uitat la arhiva forumului si am vazut ca s-a discutat la greu acum 7 ani despre razboiul din Irak.Sper ca acest thread sa fie si acesta foarte mediatizat!
    ce pasiuni ai si tu.
    De ce nu ii inviti pe cei din Coreea sa participe? s-ar bucura enorm iti spun....

3. Back To Top | #3
    Registered User
    Conflictul dintre cele 2 Coreei este "oficial" din 1950 - tehnic vorbind nu exista decît un armistiţiu între ele şi atât. Aşa că thread-ul ăsta nu are nici un sens şi sperăm să nu apară altul cu "Războiul din Coreea".

4. Back To Top | #4
    E clar ca conflictul e oficial!
    E clar,ai inceput bine.

5. Back To Top | #5
    Banned
    e interesant ce spune tipul asta despre razboi
    Coreea de Nord a atacat Coreea de Sud. Criza ne duce la al treilea război mondial?

cica:
    Războiul mondial – o soluție dură la criza datoriilor statelor.

Ar fi o soluție intr-adevăr dura, dar care poate rezolva câteva probleme grave:

mișcările sociale provocate de criza (pentru ca in timp de război, mai ușurel cu manifestările sindicale)
    suprapopularea si îmbătrânirea populației (prin eliminarea excesului)
    in plus, războaiele au produs întotdeauna salturi tehnologice majore. Știința avansează enorm in numai câțiva ani de război. Prin comparație, in ultimii 20 de ani de lene occidentala, sute de milioane de oameni au invadat mall-urile, au cumpărat masiv toate prostiile, au irosit aiurea resursele de baza ale economiei globale, in schimb productivitatea muncii s-a plafonat.

stire de ultima ora:
    http://stirileprotv.ro/stiri/interna...d-coreeni.html

ma asteptam la asta
    Last edited by Tactician Shooter; 29-11-2010 at 08:42.

6. Back To Top | #6
    Registered User
    ma asteptam la asta
    Teoria "Axei Răului" se pare că e prea dragă strategilor americani pentru a putea renunţa la propagarea ei ...

Cam ce drac' de mega-ultra-rachete puteau să proiecteze şi să fabrice pârliţii ăia de nord-coreeni ? Eu unul cred că e şi vrăjeală la greu aici ...

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by static View Post
    Devine oficial cand se emit Declaratii de Razboi.
    pana atunci e un conflict.
    trist e cand nu este cunoscuta istoria.
    nordul si sudul n-au semnat niciodata un tratat de pace. doar un armistitiu. ce razboi trebuie declarat, ca n-am inteles?

iar china NU are niciun interes sa se puna urat cu lumea. ei sunt happy ca sunt no1 in exporturi si productie. au cucerit lumea altfel, nu prin teritoriu. arata-mi un loc in lumea asta unde nu exista cel putin un lucru made in china.

adevarul e CA COreea de nord creaza senzatie ca sa-l bage lider maximo pe fii-su la conducerea statului, dar au nevoie intai de toate de atentia lumii. ba, iar cascati ochii la jocuri de lumini? credeam ca ne-am vindecat de asta, mai ales in urma politicii interne.

pfff, pixelu' albastru strikes n00b people again.

chill, or avea armata mare, dar sa lupti cu nato e cam dificil.
    Last edited by MYSTIK; 29-11-2010 at 09:40.
    (under construction)

8. Back To Top | #8
    Banned
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    Teoria "Axei Răului" se pare că e prea dragă strategilor americani pentru a putea renunţa la propagarea ei ...

Cam ce drac' de mega-ultra-rachete puteau să proiecteze şi să fabrice pârliţii ăia de nord-coreeni ? Eu unul cred că e şi vrăjeală la greu aici ...
    asa a fost si cu Irakul,Nea Bush spunea ca Saddam are arme chimice,dar nu s-au mai gasit,dar in schimb au gasit muuuuult petrol......iar irakienii erau saraciti de regimul Hussein de vai mama lor...
    acuma daca l-as mai intreba pe Bush:
    -Ba,unde sunt ascunse pana la urma armele chimice ale lui Saddam?
    Bush:-Nu stiuuuuu!Vreau sa caut o arma chimica a lui Saddam si nu gasesc!Vreau sa caut o arma chimica a lui Saddam si nu gasesc!Toate armele chimcie made in Irak sa vina la mine !
    Dar trilionul de $ cheltuit pe invazia din Irak si pe dezvoltarea armamentului american a provocat actuala criza?
    Bush:Nu stiuuuu

Peste 20 ani,can o sa ramanem fara petrol:
    -Nea Bush,unde e petrolul din Irak si din Iran ca acuma ne aflam intr-o criza energetica!
    Bush:-Nu stiuuuu d-astea!(defapt americanii au supt tot petrolul pana la ultima picatura )

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by MYSTIK View Post
    trist e cand nu este cunoscuta istoria.
    nordul si sudul n-au semnat niciodata un tratat de pace. doar un armistitiu. ce razboi trebuie declarat, ca n-am inteles?
    Corect. NU a fost semnat niciun tratat de pace din 1950 incoace.
    Decat armistitii. '53, '91, '97, etc

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Se pare ca pe aici nu prea a sesizat nimeni faptul ca taraboiul recent l-au inceput subtil cei din sud, iar masina de propaganda bine pusa la punct a reusit sa induca ideea ca a fost inceput de cei din nord.

11. Back To Top | #11
    true, si asta e o teorie de luat in seama. let's wait and see. conspiracy ftw!
    (under construction)

12. Back To Top | #12
    Registered User PigBrother's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Se pare ca pe aici nu prea a sesizat nimeni faptul ca taraboiul recent l-au inceput subtil cei din sud, iar masina de propaganda bine pusa la punct a reusit sa induca ideea ca a fost inceput de cei din nord.
    Clar, se stie© ca si-au torpilat singuri nava aia in aprilie. Imperialistii astia, cum vor ei sa distruga democratia poporului...
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Aici se discuta despre incidentele incepute in 23 noiembrie. Si nu s-a demonstrat ca nord coreenii au scufundat nava cu pricina.

14. Back To Top | #14
    Hardware Master nero's Avatar
    Cert e ca oricare ar fi varianta adevarata, noi vom auzi la stiri ca nordul a initiat totul.
    Intel Core I7 4771 + Scythe Ninja 3 | Gigabyte Z87 | Zotac GTX 1080 AMP 8GB | 16GB RAM | 1TB Samsung SSD / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 / 4TB Western Digital Purple | Seasonic X-660 | Cooler Master CM690 II Advanced | 27" Dell U2713 / 27" Dell 2709W

15. Back To Top | #15
    Aici se discuta despre incidentele incepute in 23 noiembrie. Si nu s-a demonstrat ca nord coreenii au scufundat nava cu pricina.
    Nu, au lansat-o martienii.

16. Back To Top | #16
    Registered User
    Quote Originally Posted by nero View Post
    Cert e ca oricare ar fi varianta adevarata, noi vom auzi la stiri ca nordul a initiat totul.
    Cu o zi inainte si astia au mers pe varianta ca nordul a inceput taraboiul... Media seriously missing something from the Korea equation

17. Back To Top | #17
    Registered User
    Cu o zi inainte si astia au mers pe varianta ca nordul a inceput taraboiul... Media seriously missing something from the Korea equation
    Sigur, Pravda e o publicatie extrem de obiectiva, complet neatarnata politic. Parca spusesera anul trecut ca Romania incinge spiritele in Rep. Moldova ca sa o poata anexa. Nu cred ca pot ajunge mai ridicoli de atat.

Sincer sa fiu, sceleratul care conduce DPRK si fii-su' ar trebui dusi la un sanatoriu si lasati acolo ceva vreme sa-si revina. Chiar nu pot sa-mi dau seama cu un regim dictatorial stalinist cu o politica de izolare si agresivitate bolnava ca asta continua sa existe in secolul 21.

18. Back To Top | #18
    De asta nici macar nu-mi pasa daca este "o provocare a agenturilor imperialiste" cum sustin unii. In mod sigur umanitatea nu va duce dorul enclavelor de comunism infect din Coreea de Nord sau Cuba. So, go Johnny go...

19. Back To Top | #19
    Banned
    Apropo, cu ce avioane au coreenii astia de au bombardat insula aia. Ca f16 sigur n-au, iar mig-urile noastre lancer pica ca nebune pe unde apuca.

20. Back To Top | #20
    mig, su, post comunism era stuff.
    (under construction)

1.  
Page 1 of 26 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks