Page 1 of 126 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 2515

Thread: Science Fiction And Fantasy

1. Back To Top | #1
    aspara
    Guest

Science Fiction And Fantasy

Un thread din asta obisnuia sa fie animat "pe vremuri"
    Au mai aparut cate ceva: Joe Halderman -Razboiul Etern.
    Prima carte de la Mana.
    Joan VInge- Pierduti in spatiu, etc.
    Mai dati-va cu parerea.
    Ce ma intereseaza cu adevarat este daca cineva a citit fantasy de calitate in Romania, ca nu s-a tradus mai deloc.
    Jocurile Discworld-dupa romanele lui Terry Pratchett.
    Starship Titanic si jocurile infocom- dupa cartile (s-f) ale lui Douglas Adams.
    Wheel of Time cea" stand pe vine-iulie" dupa Seria lui Robert Jordan
    Return to Krondor dupa Riftwar and Serpentwar ale lui Feyst
    Si de Lord of the rings cine mai vorbeste?!!
    Dune inteleg ca s-a citit, dar capodopera literaturi fantasy(Fellowship of the ring, The two towers, Return of the King)?
    Apoi Brooks cu ciclul Shannara( remember the game?), Eiling cu Beleriad si cate si mai cate.
    La British council cel putin asta vara se gasea cate ceva.Eu personal le cam am pe toate de valoare.
    Daca e cineva pasionat, let him/her speak!

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Eu sunt foarte pasionat de acest gem aaa.. gen de ceva timp dar in ultima vreme am cam tras pe dreapta.
    Sunt ceva titluri pe care le-ai scris tu acolo de care nu am auzit dar nu prea multe.
    In ultima vreme am recitit ciclul Dune.
    Ai citit cumva Ciuma Albã tot de F. Herbert?

Fantasy nu am prea citit pentru ca nu am prea avut ocazia sa citesc ceva calumea.

Mi-au placut in mod deosebit:
    - Sfarsitul copilariei
    - Ubik
    - Ciuma alba

------------------
    Ceau bau!
    Carpe Diem!

3. Back To Top | #3
    Ba, e careva care stie ceva mai mult despre URSULA K LE GUINN ? Eu n-am citit de ea decit lumea lui Rokannon, si mi s-a parut bestiala. Pina la F. Herbert tipa asta era in topul preferintelor mele, dar nu stiu mare lucru despre ea, si pe NET mi-e lene sa caut. Hî?

------------------
    HOWGH!!!

ovidius over!

4. Back To Top | #4
    Stiu ca mie mi-a recomandat CZ "Mana stanga a intunericului" ca fiind bestiala - scrisa de respectiva Ursula - si n-am fost in stare sa ma conving sa o citesc. Nu comentez in nici un fel calitatea cartii. O fi bestiala, nu zic nu, dar mie NU MI-A PLACUT intr-un asemenea hal ca n-am reusit sa trec de 10% din ea, chiar daca am incercat de vreo 5 ori pe putin. Uf! Mai ceva ca la Fratii Jderi.

-Voda

5. Back To Top | #5
    aspara
    Guest
    Ciuma alba e o ciorba lunga, nedemna de Herbert.
    Da, si eu am inceput sa citesc din Le guin CU Rocannon, in Orion era,parca.
    Dupa care am mai citit vreo 5 si am inteles ca aia era cea mai buna chestie pe care a scris-o.
    mai incolo, o i-a pe chestii feminste si are o logoree, de te doare capu'.
    Apropo de sf -feminist, am luat o antologie de Fantasy(m best of the year) si m-am dat cu capu de pereti:
    l-a biografia authorilor puti intalni: Scriitoare de sf lesbian?!!!, nuvela cu accente homoerotice!!.
    Doamne sfinte, daca si in sf s-au bagat toti nebunii?!!

6. Back To Top | #6
    Daca tu consideri ca Ciuma alba e o ciorba lunga...

Stalinskaia

7. Back To Top | #7
    Uite cine vorbeste! Un "ala" caruia nu-i i-a placut Dune.

-Paul A.

8. Back To Top | #8
    Blasfemie! Johnny sa fie dat leilor...
    Acum, daca tot am scris, sunt curios, care e (dupa parerea voastra) cel mai bun volum din Dune? Ca noi pe aici ne certam zilnic.

Kynes.

9. Back To Top | #9
    Apropo de Ursula K Le Guin. Am citit de curand Earthsea Trilogy (Wizard of Earthsea, The Tombs of Atuan & The Farthest Shore) si pot sa va spun ca e cel mai bun roman fantasy pe care am avut ocazia sa-l citesc. Mi-a placut mult mai mult decat Lord of the Rings.

Apropo de Fantasy vs. SF in Romania si in alte tari. Ursula K Le Guin e cel putin la fel de celebra pe aici (in Anglia) ca Frank Herbert sau Asimov. Diferenta este ca gusturile romanilor au fost influentate (si depind in mare parte) de deciziile luate la Nemira, in legatura cu ce se traduce sau nu. (Nu zic ca e bine sau rau, Nemira au format practic o generatie noua de cititori de SF, si le-a dat altora mai vechi ocazia sa citeasca niste titluri de refrinta). Dar Nemira a dat prea putina atentie genului fantasy, poate le-a fost frica, poate au crezut ca nu exista public. Si e posibil. Publicul de fantasy este putin mai restrans si oricum, putin diferit decat publicul de SF pur.

Apropo de Dune. Mi-au placut primele volume (Dune). "Copiii" nu prea m-au impresionat, Imparatul Zeu mi s-a parut cea mai slaba, dar dupa aceea au inceput sa-mi placa iarasi. (Canonicatul de ex.) Apropo de ultimul volum nu ma pronunt ca e o situatie cam dubioasa.

------------------
    Andrei [CG]

10. Back To Top | #10
    Mai copii . Tot ce-i zice SF si incepe cu monarhi, printzisori, suave domnitze si mostenitori, are de la mine un zero barat. Cinste.

Plague

11. Back To Top | #11
    No comment

- Tzopesqu

[Mesajul a fost modificat de bugs (modificat 13 June 1999).]

12. Back To Top | #12
    Registered User
    Ursula merge o data de doua ori... Tin minte ca am citit Lumea lui Rocky ala intr-un ziar (ele zicea ca e revista) care se chema Orion parca... erea scrisa cartea pe cateva episoade pe care tin minte ca le-am citit exasperat de mai multe ori pana am dat de ordinea exacta ca sa pot sa inteleg ceva... In plus erau folosite niste caractere microscopice ca sa poata intra pe o pagina cateva capitole...
    Ce am citit si m-a gadilat placut la lingurica au fost cateva texte din Razboiul Etern pe care as vrea o data sa pot pune mana sa-l savurez de la cap la coada...
    Mai incercati si voi un "Baiatul si cainele" ceva un "Neuromancer" un "Zanzibar" un "Shockwave rider" un "Moartea cu Melon" si mai lasati piticii si zanele care bantuie boschetii...

13. Back To Top | #13
    Prodigal Son jmf's Avatar

Carti SF

Poate dezgustat de jalnica prestatie a televiziunilor romanesti sau de aiurea, m-am (re)apucat de citit sf. Si iata-ma in impas, dupa ce am epuizat bibliotecile catorva prieteni, a mea fiind terminata de multa vreme, nestiind ce sa mai citesc. Asa ca, v-as ruga sa-mi recomandati niste carti bune (tot sf), ca sa stiu ce sa caut la biblioteca. Nu va sfiiti sa mentionati chiar cele care vi se par "clasice", eu s-ar putea sa le fi scapat.

Multumesc anticipat.
    The future just ain't what it used to be

14. Back To Top | #14
    shell-shocked moebius's Avatar
    pai zi ce ai citit intai daca tot ti-ai terminat biblioteca
    ma gandesc putin si iti dau o lista
    We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.

15. Back To Top | #15
    Prodigal Son jmf's Avatar
    Nu pot sa-ti enumar tot ce-am citit. Adica pot, dar mi-e lene
    Incearca totusi cu lista...
    The future just ain't what it used to be

16. Back To Top | #16
    shell-shocked moebius's Avatar
    si m-am gandit eu o zi si-o noapte... de fapt mi-a crapat conexiunea ieri cand vroiam sa-ti dau reply
    daca nu le-ai citit pe astea:
    pai citeste si tu trilogia non a ca parca te vad ca ne dai in cap cu post-uri despre ea dup-aia
    neuromancer de gibson
    seria the hitch hiker's guide to the galaxy funny
    seria amber a lui zelazny
    si ar mai fi dar doar astea sunt vreo 17 carti
    We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.

17. Back To Top | #17
    Registered User CAGE's Avatar
    Iti recomand cartile scrise de Serge Brussollo...dupa parerea mea cel mai bolnav scriitor de litaratura SF din lume.
    Stilul sau..imaginatia sa....subiectele multiple si fascinante ce le abordeaza in cartile sale...te naucesc.
    Printre cartile sale...
    Carnavalul de Fier
    Moartea cu Melon
    Doctorul SChelet
    Ira Melanox
    Mincatorii de ziduri
    Krucifix
    Cosmar de inchiriat
    Lacate carnivore
    si multe altele
    Daca esti mai sentimental..iti recomand Brian Aldiss.......
    Daca iti plac amanuntele iti recomand Stephen King....
    Peste toti troneaza Serge.....
    CAGE was HERE !!!

18. Back To Top | #18
    Cage ai Mancatorii de ziduri pe calculator pdf/txt/doc/html as vrea tare mult sa o citesc am primit in clasa a 4 la premiu o revista in care era un capitol si de atunci caut cartea asta mail me plz

19. Back To Top | #19
    Orientativ.

Bine, e mixt, SF-Fantasy.

In orice caz, (si asta o spun oricui, chiar si unui om caruia NU ii place SF-ul !!!) incearca sa nu ratezi aceste nume:
    Philip K. Dick
    Cordwainer Smith
    Stanislaw Lem
    A&B Strugatski

20. Back To Top | #20
    Looney Character Osy's Avatar
    jemefe, uite carte sf pentru tine: Kamasutra
    .: one liner™ :.

1.  
Page 1 of 126 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks