Page 126 of 126 FirstFirst ... 2676116123124125126
Results 2,501 to 2,515 of 2515

Thread: Science Fiction And Fantasy

1. Back To Top | #2501
    Registered User Mandea's Avatar
    probabil.

2. Back To Top | #2502
    Babylon's Ashes, ultima aparuta din The Expanse series. Ma plictiseste teribil, din nefericire. O sumedenie de posturing si pagini in care nu se intampla nimic important insa sunt mentionate lucruri "importante". Momentan ii mai dau un capitol doua (sunt pe la mijlocul cartii), insa cre ca o sa ma dau jos din trenul asta.
    The last thing I saw with my own eyes was the bleached interior of the medical lab in Earth's orbit, right before they froze me for the journey into the void darkness, to a destination that I felt mythical. When I opened them again I saw the blue dials of my hud and readouts of my systems. I screamed. With my new machine lungs I screamed and screamed and heard the others scream through my audio systems. We were changed.

3. Back To Top | #2503
    Jah Rastafarai bonzo_catalin's Avatar
    Sunt bagat bine in book 3 din Acacia . Astept ca ceva maret sa se intample pentru a o cota la 4 stele din 5 . Altfel , o lectura placuta , un fantasy clasic .

4. Back To Top | #2504
    Imi puteti recomanda cele mai bune carti distopice sau apocaliptice

5. Back To Top | #2505
    Gordon R. Dickson - Lup si fier
    Robert Merle - Malevil
    David Brin - Postasul vine dupa apocalips
    Kate Wilhelm - Unde Candva, Suave Pasari Cantatoare
    John Wyndham - Ziua Trifidelor
    Nevil Shute - Ultimul ţărm
    N. LEE WOOD - COPIII LUI FARADAY
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

6. Back To Top | #2506
    Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by Szeth View Post
    Ma tenteaza aia cu robotul gigant; idea ca gasesc astia in robot gigantic si habar nu au cine l-a construit mi se pare bestiala. Aia cu Pyrre e must.
    A citit careva seria Shades of MAgic?
    am dat-o gata pe Skullsworn. buna, dar nu la fel de buna ca seria Unhewn Throne. O Pyrre extrem de vulnerabila fata de cat de buna e in cealalta serie. cumva normal, dar tot nu m-a dat pe spate. merita citita, asta e clar. sa vedem cu ce mai vine, am inteles ca are contract pt inca 4 dupa Unhewn, incluzand aici si aceasta Skullsworn.
    acum trebuie sa ma inarmez cu rabdare pt Fitz and the Foul partea 3. mai e si lunga cat o zi de post.

7. Back To Top | #2507
    Registered User ENST Arhaeus's Avatar
    theblackpigeon.com
    Primul roman SF-Fantasy pe care vreau sa-l public, e work in progress. Scriu in timp ce ma ocup de un game project care e secret deocamdata (Codman, Pet si Raziel stiu despre ce-i vorba). Romanul e unul interactiv, in sensul ca 7 dintre personaje sunt conduse de oameni reali, care pot modifica actiunea, dialogurile, gandurile propriului personaj.

8. Back To Top | #2508
    Nick anterior: thor76 Szeth's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    am dat-o gata pe Skullsworn. buna, dar nu la fel de buna ca seria Unhewn Throne. O Pyrre extrem de vulnerabila fata de cat de buna e in cealalta serie. cumva normal, dar tot nu m-a dat pe spate. merita citita, asta e clar. sa vedem cu ce mai vine, am inteles ca are contract pt inca 4 dupa Unhewn, incluzand aici si aceasta Skullsworn.
    acum trebuie sa ma inarmez cu rabdare pt Fitz and the Foul partea 3. mai e si lunga cat o zi de post.
    De acord,
    Se simte nevoie de a scrie o carte inghesuita intr-un lore pre-existent.

M-am dat si eu pe brazda si m-am apucat de "the first law".
    Yeeeah baby !
    Truthless of Shinovar

9. Back To Top | #2509
    Moderator Ivan's Avatar
    M-am apucat de seria Thursday Next, nu e rea deloc.

Istorie alternativa prin anul 1985, Anglia este o republica aflata in razboi de zeci de ani cu Rusia tarista pentru peninsula Crimeea, Tara Galilor este independenta (si are granita cu Anglia cam ca Israelul cu Gaza), ingineria genetica este avansata (au resuscitat mamuti, dodo si neandertali), se zboara cu dirijabilul, literatura este printre preocuparile majore ale societatii si the main villain is fucking villain.

Stilul este bun si am ranjit de cateva ori fara sa vreau dar autorul e un pic dezavantajat ca a picat la rand dupa Terry Pratchett.
    Am ajuns la a doua, o sa continui.

10. Back To Top | #2510
    Jah Rastafarai bonzo_catalin's Avatar
    Quote Originally Posted by ENST Arhaeus View Post
    Scriu in timp ce ma ocup de un game project care e secret deocamdata.
    Quote Originally Posted by ENST Arhaeus View Post
    (Codman, Pet si Raziel stiu despre ce-i vorba).
    Zi-ne si noua maimulte , promitem sa nu mai spunem nimanui , ramane intre noi 18 secretul .

11. Back To Top | #2511
    Registered User ENST Arhaeus's Avatar
    Sper sa am macar site-ul gata in decembrie si o sa pot da mai multe detalii. Deocamdata lucram la artworks, UI, tailer.
    Este si o poveste SF in spate, eu sper destul de inchegata.

12. Back To Top | #2512

13. Back To Top | #2513
    Awesome, 10x Crusher.

On topic, sa dau si eu citeva recomandari ca destul m-am inspirat de aici.

Ian M. Banks - am citit primele 3 din seria The Culture. Usor pretentioase parca, in orice caz ceva mi-a scirtiit, dar sint ok cartile. Mai ales ca nu mai citisem SF de mult.
    Adrian Tchaikovsky - Shadows of the Apt - sint la a sasea, nu sint cine stie ce, dar scrise competent si interesanta ideea universului.
    Terrence M. Green - Ashland (Shadow of Ashland / St. Patrick's Bed / A Witness to Life) - astea-s destul de dubioase, mai ales ultimele doua. Prima mi-a placut cel mai mult. Nu prea sint strict fantasy dar ce conteaza.
    Tim Powers - The Drawing of the Dark - mi-a placut foarte mult, de fapt cred ca am mai citit ceva din motivul asta. Ok da, The Anubis Gate, misto si asta. Mai am la rind, imi place cum scrie.
    K. J. Parker - The Fencer series - clar fantasy, dar destul de dubioase, prima din serie (Colours in the Steel) mi s-a parut tare, urmatoarele mai slabute.
    Seth Dickinson - The Traitor Baru Cormorant - la cartea astea m-am busit Kindle-ul pe plaja. Not cool bro . Anyway, foarte misto, si scrisa bine, si intriga, si titlul marfa. Vad acuma ca scrie si-un sequel, looking forward to it.

Mai am in lista dar nu prea mai tin minte care cum. O sa incerc sa mai postez pe thread mai des. Mare lenea.
    and anarchy smiles in the Royal Mile

14. Back To Top | #2514
    Quote Originally Posted by Cowboy View Post
    Babylon's Ashes, ultima aparuta din The Expanse series. Ma plictiseste teribil, din nefericire. O sumedenie de posturing si pagini in care nu se intampla nimic important insa sunt mentionate lucruri "importante". Momentan ii mai dau un capitol doua (sunt pe la mijlocul cartii), insa cre ca o sa ma dau jos din trenul asta.
    Eu as zice sa continui, pentru ca in Persepolis Rising se incing lucrurile . Minor spoiler : Laconian Empire

In materie de fantasy, am terminat recent Death's Gate Cycle, de Margaret Weis si Tracy Hickman. Short story : dupa o apocalipsa nucleara/antimaterie oamenii devin din nou sensibili la influenta magiei ( the Wave) iar elfii si dwarfii ( ascunsi din epoca Renasterii ) isi fac din nou aparitia. Dintre oameni apar doua noi rase : Sartans si Patryns, mai puternici in utilizarea magiei decat restul dar cu scopuri diametral opuse ( conducere benevola vs cucerire ). Speriati de conflictul inevitabil, Sartanii isi unesc fortele si, printr-un ritual numit The Sundering, distrug Pamantul, creand in locul lui 4 lumi distincte ( bazate pe cele 4 elemente : aer, piatra,foc, apa ), le populeaza cu oameni, elfi si dwarfi si ii inchid pe Patryns intr-o alta lume numita The Labirinth, menita sa ii imblanzeasca. Doar ca lucrurile nu prea merg bine si magia Labirintului devine maligna, incercand sa-i ucida pe prizonieri. Primul Patryn care evadeaza, Lord Xar, il trimte pe Haplo ( omul sau de incredere , salvat din labirint de Xar ) prin Death's Gate spre cele 4 lumi ca investigator si agent provocateur, cu scopul de a pregati drumul pentru cucerirea lor.
    " Know this: There is nothing on all the Planes that can stay the hand of justice when it is brought against them. It may unmake armies. It may sunder the thrones of gods. Know that for all who betray justice, I am their fate. And fate carries an executioner's axe. "
    ​- Vhailor, Planescape : Torment

15. Back To Top | #2515
    Moderator Ivan's Avatar
    Liu Cixin – Problema celor trei corpuri, careia i-a facut Eftimie o recenzie decenta. As dori sa adaug ca numele chinezesti sunt confuzante, cel putin pentru mine, dar chiar si asa merita citita

Seria Worldwar.
    Deocamdata sunt la prima, in care o flota extraterestra venita nu foarte de departe soseste pe Pamant in 1942 cu gand de cucerire. O mica problema neprevazuta este ca in cei 800 de ani de cand au plecat catre noi omenirea a ajuns de la sabii si scuturi direct in WWII, in timp ce invadatorii vin dintr-o civilizatie foarte batrana si foarte lenta in dezvoltare.
    Scrisa bine, e printre putinele carti cu multe personaje si planuri de actiune in care mi-e usor sa tin socoteala. Si desi are multe fire narative imi plac toate, ceea ce nu pot spune despre prea multe carti de felul asta.

1.  
Page 126 of 126 FirstFirst ... 2676116123124125126

Bookmarks

Bookmarks