Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: Stilul de viata modern si medicina actuala

1. Back To Top | #1

Stilul de viata modern si medicina actuala

Stilul de viata modern si medicina actuala sunt o sabie cu 2 taisuri. Cand o treime din populatie are diabet si varsta sistemului circulator al unui om modern de 50 de ani e aceeasi cu a unui salbatic de 80 de ani, iar problemele psihiatrice/psihologice sunt de multe zeci de ori mai multe si mai grave, treaba nu e chiar buna. Medicina in majoritatea cazurilor ajuta doar sa tina sub control cat de cat si la limita de plutire oamenii ajunsi epave din cauza stilului de viata si a medicamentelor in sine, te tin in viata inca 20-30 de ani timp in care te pisi pe tine, nu poti dormi, nu iti recunosti rudele etc.

E un beneficiu in tratarea unor infectii grave ce azi pot fi rezolvate, dar din punct de vedere cardiovascular, psihiatric/psihologic, oncologic, am intrat intr-o groapa de pe marginea careia multe triburi de salbatici se uita si se mira, ca ei nu stiu ce e ala infarct sub 80 de ani, insomnie, depresie, alzheimer si cancerul e rar.

Tehnologia ori ne va ajuta sa transcedem complet problemele corpului uman, ori ne va ingropa definitiv, o sa vedem curand. Selectia naturala s-a oprit de mult, avem sistemul imunitar la pamant, fizic putem fi considerati o specie handicapata fata de celelalte animale (chiar si cei mai puternici si rezistenti dintre noi) iar lucrurile evolueaza in acelasi sens.
    Last edited by limelight; 14-11-2017 at 16:58.

2. Back To Top | #2
    Registered User RAN's Avatar
    Iti recomand sa incepi cu refuzul de a-ti duce copilul la radiografie sau ecografie cand are nevoie. A, stai, n-ai copii, ti-e usor sa vorbesti.

3. Back To Top | #3
    Eu iti recomand sa te duci tu la ablium, sa-ti ceri scuze si sa-ti promita ca nepotii lui le vor da viza nepotilor tai cand vor vrea sa o duca mai bine in China.

Ce legatura are ecografia sau radiografia cu ce zic eu? La populatiile care traiesc natural, n-au nevoie de asa ceva decat daca pica din copac, iar la noi sunt gramezi de copii cu ficatul umflat, probleme cardiace etc, probleme care apar la salbaticii aia pe la 80 de ani.

O solutie ar fi un stil de viata mixt, cu stil de viata pe cat posibil natural, mancare naturala, iar medicina ar trebui atunci doar in cazuri de accidentari, infectari etc, nu ca acum, cand peste 90% sunt probleme cronice, cauzate de stilul de viata si medicamente, care niciodata nu vor putea tine loc de o viata normala. Dar ar fi destul de incomod sa nu mananci ce ai chef, cum ai chef, sa te chinui sa obtii mancarea cum trebuie, sa renunti la anumite chestii din stilul de viata etc. Sunt chestii care unora le fac rau direct, rapid, dupa 1 ora, nu in perspectiva, si tot nu se pot abtine, deci e clar.

4. Back To Top | #4
    Bai, face copilul febra si tuseste, doctorul nu poate zice daca e pneumonie sau nu fara radiografie, moare daca nu-l duci. Mi-e neclar acum daca trollezi sau chiar asa esti tu.
    Aparat care face poze la maruntaie cu radiatii X nu a fost inventat de salbaticii de 80 de ani care traiesc in comuniune cu natura. Si nu stiu unde ai vazut tu asa ceva, speranta de viata in europa pre revolutie industriala era 30-40.

5. Back To Top | #5
    Pai nasteau prin gradina si fara cezariana, de aia media era 30-40. Altii mureau in razboaie etc. Daca nu mureai la nastere sau pe la 3 ani, cand te uita ma-ta afara iarna, sau in vreun razboi, cel mai probabil nu faceai infarct la 40-50 de ani si nu te pisai pe tine jumate de viata. Mai erau si epidemiile din cauza anumitor conditii si infectiile din cauza neglijentei.
    Tu te faci ca nu intelegi, eu n-am zis sa stam cu sobolanii in casa, sa nastem pe prispa si sa facem copii pe care sa-i punem la munca in gradina si sa-i lasam singuri acasa la 3 ani. Eu am zis ca intr-un mediu natural, aia care supravietuiesc problemelor specifice, o duc bine merci pana la 80 de ani, nu isi tarasc viata ca pe la noi de la 30 de ani in sus, pe insulina si benzodiazepine.
    Cel mai bine ar fi o combinatie, adica sa avem stilul nostru cand e vorba de nasteri, tratarea si evitarea infectiilor cu medicamente cand e nevoie, iar stilul natural cand e vorba de mancare, evitarea medicamentelor inutile si daunatoare, conditie fizica si igiena psihica.

Oamenii mereu cauta extremele. De asta exista talibani care vor sa ardem homalaii pe rug, iar pe de alta parte SJW care vor sa pompeze hormoni in copii de 3-4 ani daca se imbraca intr-o zi din greseala cu hainele sexului opus, desi fizic n-au clinic nicio manifestare ca ar fi ceva in neregula, iar mental nici nu stiu ce e aia. Adica daca aia sunt 100% natural, supravietuieste cine poate, iar cine scapa la nastere, apoi trece de accidente si infectii o duce ca un boss pana la 80 de ani fara dureri si griji, iar noi ne taram viata prin diabeturi, depresii si fizic de handicap, trebuie sa fie ori asa, ori asa, nu exista intre.

Oricum, tu cred ca esti troll, nu cred ca nu realizezi ca moartea la nastere era de cateva zeci de ori mai mare inainte de revolutia industriala, la fel si aia a copiilor uitati pe afara si cazuri prin fantani. Cand faci media unuia de 70 de ani cu unuia mort la nastere, iti da 35, iar in societatile primitive mureau spre jumate la nastere sau in copilarie.
    Last edited by limelight; 14-11-2017 at 18:12.

6. Back To Top | #6
    Registered User ciocanul's Avatar
    Cancerul nu e rar, cati salbateci de 80 de ani cunosti ? Speranta de viata e data in primul rand de genetic si apoi de stilul de viata acum. In trecut intra si norocul in ecuatie la greu, orice infectie te putea ucide, o simpla carne mai putin prajita cu paraziti intestinali insemna o moarte lenta. S-au descoperit mumii cu cancer. Citeste mai multe despre cancer, e o boala veche de cand lumea si pamantul, nu e o boala moderna absolut de loc. Au fost gasite mumii cu cancer, animalele din varf de munte fac cancer, chiar si pestii si rechinii(alt mit) fac cancer. Sa iti mai zic ca si tenia face cancer si scoica si chiar si la dinozauri se pare ca gasim asta ?
    https://www.cancerquest.org/cancer-b...ZmvD_BwE#shark
    Cancer vom face majoritatea daca nu ne omoara altceva in timp. Rar norocosi genetic ce nu se "deregleaza genetic" ca in fond si la urma urmei asta e. Incidenta a crescut dintr-o singura mare cauza: traim suficient de mult in medie cat sa apuci sa te dereglezi si sa faci cancer.
    --
    Exista si boli moderne, asta e clar. Nu te pune nimeni sa te indopi de zahar si sa te faci de 200 kg sau sa te imbeti/droghezi non stop, etc. Statul pe scaun si spatele varza, fwtutul ochilor in monitor. Stres aveai si inainte, nu cred ca salbaticul de 80 de ani traieste in paradis cand nu stii daca ai apa sa bei maine sau te intorci cu sula in brate dupa 3 zile de vanatoare.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Stilul de viata modern si medicina actuala-dead.jpg  
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

7. Back To Top | #7
    Cel mai bine ar fi o combinatie, adica sa avem stilul nostru cand e vorba de nasteri, tratarea si evitarea infectiilor cu medicamente cand e nevoie, iar stilul natural cand e vorba de mancare, evitarea medicamentelor inutile si daunatoare, conditie fizica si igiena psihica
    Cum zice englezul, vrei sa mananci prajitura, dar s-o si pastrezi.
    Sau cum zice romanul, vrei si cu **** in ***, si cu sufletul in rai.
    Nu se poate. Mergem spre o utilizare mai responsabila a resurselor, dar prea incet cat timp nu sacrificam siguranta si confortul. Si daca ne-o sacrificam noi, nu o sacrifica chinezii, deci tot aia e, tot acolo ajungem, macar sa ne simtim bine pe drum.

Oricum, tu cred ca esti troll, nu cred ca nu realizezi ca moartea la nastere
    Tu nu realizezi cate morti evita antibioticele si vaccinurile, si cum nu erau ele accesibile oricui fara industrializarea masiva de azi. Daca raspunzi cu antibioticele care creeaza bacterii rezistente iti recomand sa nu le folosesti niciodata indiferent de cata nevoie ai.

8. Back To Top | #8
    Ciocanul, iar faza cu 35 de ani? Nici tu nu intelegi ca injumatatesti media din start daca unu din 2 moare la nastere?

Eu n-am spus ca nu au cancer, am zis ca e rar fata de la noi, de asta n-am zis ca e la fel ca la boli caridiovasculare si mentale, care-s ceva extraordinar la ei, aproape neauzit (daca nu-s bazate pe vreo deficienta minerala sau vitaminoasa grava). Daca scazi mortile la nastere si de copii uitati in ploaie si omorurile, ajungi cam pe la nivelul nostru, desi conditiile erau groaznice fata de acum. Iar parazitii... sa stii ca in triburile alea care pescuiesc prin rauri is plini de paraziti, dar sistemul imunitar ii apara, rar patesc ceva din cauza asta, noi am crapa instant in stilul ala.

Oricum, indiferent ce facem, doar tehnologia ne poate salva daca ne inmultim in continuare fara selectie naturala. Cand un cimpanezeu la jumatea unui om ii da una lu Van Damme de-i zboara capul de pe umeri, apare o intrebare, si anume cat mai dureaza pana nici mersul nu va mai fi posibil pentru noi si vom umbla in carucioare, apoi poate ca Hawking, paralizati total... deci ne poate salva tehnologia? Ca daca nu, am belit-o.

RAN, antibioticele nu salveaza nici un sfert din vietile care se duc din cauza infarcturilor, diabetului etc etc, chestii strict specifice vietii noastre. Cand zici vieti salvate sper ca nu te referi la toate retetele date, ca 1 din 1000 ajuta cu adevarat. Eu am luat de vreo 3-4 ori cand am racit, ca asa-mi dadea dr, iar problema dura 1 saptamana, apoi am incetat sa le iau si cand racesc dureaza la fel si am aceleasi simptome, rar sunt infectii care n-ar trece fara antibiotic. Da, pe unii ii ajuta, cand e infectie grava, care e posibil sa nu treaca singura, sau sistemul imunitar e la pamant, dar marea majoritate sunt prescrise la misto. Si chiar doctorii din varful medicinei occidentale spun ca ar trebui prescrise de cel putin 100 de ori mai rar. Iar in putinele cazuri care ar trebui prescrise, nici in alea nu se poate sti daca absolut mereu pastila a salvat cu adevarat. Apoi daca vorbim de morti din imunitate praf, sa nu uitam ca HIV e man-made, din vaccin de polio.

Adevarul e mereu pe undeva la jumate, nici medicina nu e buna toata, ci pe jumate, nici stilul de salbatic nu e bun in totalitate (cand te gandesti la nascutul pe prispa, lipsa anestezicelor si pastilelor atunci cand chiar e nevoie de ele)

9. Back To Top | #9
    sa nu uitam ca HIV e man-made, din vaccin de polio
    OK, te-ai dus si tu pe ulei.

10. Back To Top | #10
    Nu e 100% dovedit, ca au fost pierdute si sample-urile, si documentele, dar martorii spun ca unul din fabricanti au folosit celule din cimpanzei in loc de maimute de ordin inferior, si cu ceva mutatii s-a putut transmite. Focarele de imbolnavire si timingul indica la fel.

Totusi, ce ti se pare asa extraordinar? Exista cazuri de chestii de genul recunoscute, esti asa spalat pe creier sa crezi ca medicina nu poate gresi? Si in medicina au fost substante care au omorat oameni si s-a recunoscut, si in tehnologie, cati copii au lins vopsea cu plumb...nici nu-ti inchipui. Daca s-ar fi facut legatura atunci, sigur ar fi aparut alti RANI sa spuna ca esti paranoic.

11. Back To Top | #11
    cati copii au lins vopsea cu plumb...nici nu-ti inchipui
    Imi inchipui ca nu toti au ajus sa creada ca hiv e man-made, unii au ramas sanatosi.

12. Back To Top | #12
    Sper ca nu ai inteles man-made in sensul ca virusul in sine a fost fabricat de oameni, ma refer la contaminarea initiala.

Faza e ca nu la confortul propriu ar trebui sa renunte tarile dezvoltate, ci ar trebui sa impuna one child policy celorlalte tari, cat si pentru sine (daca mai e cazul la ratele astea), ar ceda toate la un embargo si alte metode.

13. Back To Top | #13
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    HIV a avut ca aparitie daca nu ma insel Africa ... nu prea corespunde cu man made.

The History of HIV

"Researchers found the earliest case of HIV in a blood sample of a man from the Democratic Republic of Congo. It’s said that the virus spread from chimpanzees to humans sometime before 1931, most likely during “bush meat trading.” While hunting chimpanzees, hunters would come in contact with animal blood."
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

14. Back To Top | #14
    Or fi lins vopsea cu plumb cimpanzeii aia, or fi fost spalati pe creier de medicina stiintifica, plm.

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    HIV a avut ca aparitie daca nu ma insel Africa ... nu prea corespunde cu man made.

The History of HIV

"Researchers found the earliest case of HIV in a blood sample of a man from the Democratic Republic of Congo. It’s said that the virus spread from chimpanzees to humans sometime before 1931, most likely during “bush meat trading.” While hunting chimpanzees, hunters would come in contact with animal blood."
    Da, acolo se fabricau vaccinurile de polio. Ai vazut o fraza si gata, ai ajuns la concluzie? Au fost articole in presa vremii, anchete etc.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Da, acolo se fabricau vaccinurile de polio. Ai vazut o fraza si gata, ai ajuns la concluzie? Au fost articole in presa vremii, anchete etc.
    Stai ca acum mi-a picat fisa. Cine mai exact fabrica vaccinuri de polio in africa in 1930???

Debunked: The Polio Vaccine and HIV Link | History of Vaccines
    Last edited by AStateOfMind; 14-11-2017 at 20:50.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

17. Back To Top | #17
    Articolul ala nu corespunde in informatii cu alte marturii despre sample-uri si procesul de fabricatie. 100% nu va putea sti nimeni niciodata, probabil.

Daca s-ar fi dovedit si nu dispareau sample-urile din anumite loturi si locatii, ar fi fost ca la alte chestii, unde se retrage cate ceva, oops, cauzeaza deces, ne scuzati, se mai intampla.
    La fel si cu practicile, pentru ca in 5-6 ani probabil o sa ne uitam la invazia de benzodiazepine de acum asa cum ne uitam acum la tratamentul cu trepanatie sau socuri electrice pentru adhd sau mai stiu eu ce.

18. Back To Top | #18
    Stilul de viata modern si medicina actuala sunt o sabie cu 2 taisuri. Cand o treime din populatie are diabet si varsta sistemului circulator al unui om modern de 50 de ani e aceeasi cu a unui salbatic de 80 de ani, iar problemele psihiatrice/psihologice sunt de multe zeci de ori mai multe si mai grave, treaba nu e chiar buna.
    Interesant topicul, in mare parte tine de genetic ..dar chiar si in cazul in care nu esti inzestrat prea bine de natura, tot te poti transforma/imbunatati. Din experienta proprie am ajuns la concluzia ca nu ai cum sa fi de fier cat timp fumezi, bei, nopti pierdute etc..si atata timp cat esti sedentar - nepracticant de nici un fel de sport

19. Back To Top | #19
    Articolul ala nu corespunde in informatii cu alte marturii despre sample-uri si procesul de fabricatie. 100% nu va putea sti nimeni niciodata, probabil.

Daca s-ar fi dovedit si nu dispareau sample-urile din anumite loturi si locatii, ar fi fost ca la alte chestii, unde se retrage cate ceva, oops, cauzeaza deces, ne scuzati, se mai intampla.
    La fel si cu practicile, pentru ca in 5-6 ani probabil o sa ne uitam la invazia de benzodiazepine de acum asa cum ne uitam acum la tratamentul cu trepanatie sau socuri electrice pentru adhd sau mai stiu eu ce.
    Doar ca Hiv a fost prezent cu mult inainte de inventia vaccinului antipolio. O cauza din viitor nu poate declansa un efect in trecut.

20. Back To Top | #20
    Cand vorbesti de o decada in perioada aia, lucrurile nu-s asa simple, e greu de pus totul cap la cap, dar marturiile celor implicati duc in directia pe care am zis-o. Tu ai citit acolo ceva, se poate scrie orice pe internet. Cand aduni lumea implicata si iese o unanimitate si se vede ca anumite chestii au fost ascunse, apar probleme. Aia vanau cimpi pe acolo de mult timp, deci nu stiu...

Oricum, ti-am zis, exista multe chestii la care s-a renuntat, medicamente, practici, iar unele inca mai continua desi dovezile sunt clare si in teste clinice cu mii sau zeci de mii de oameni.

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks