Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 58

Thread: Stilul de viata modern si medicina actuala

1. Back To Top | #21
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Omule, virusul a aparut in ~1930, trial-ul din congo a fost in ~1955 ... sunt 25 ani diferenta. NU, nu duc in directia pe care ai zis-o. Mai ales cand cel care a avansat ipoteza nu are nici o legatura cu lumea stiintifica si mai degraba e un fel de von daniken. Dar fiecare crede ce vrea

OPV AIDS hypothesis - Wikipedia vad ca cei cu marturiile sustin ca niciodata nu au sustinut asa ceva ... acum tu poti sa spui ca i-a amutit guvernul

Da, se renunta la diverse pe masura ce se gasesc alte metode mai bune. E NORMAL. S-a renuntat si la caruta trasa de boi. Unele continua pentru ca nu exista alta metoda mai buna.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

2. Back To Top | #22
    Nu, sunt care te omoara in loc sa te vindece, e cu totul altceva. Si inca nu stim cum functioneaza multe chestii in mod exact, desi sustinem de mult timp asta si am avut proceduri si medicamente pentru asta, toate fara rost sau daunatoare. S-au retras o gramada de chestii de pe piata din cauza efectelor grave, iar cand se masoara beneficiile, sunt infime si de multe ori nu se urmareste evolutia pe o perioada mai lunga.

3. Back To Top | #23
    Registered User RAN's Avatar
    ASOM, linge tu niste plumb, sa vezi cum ti se deschide mintea

4. Back To Top | #24
    Registered User
    Au inceput testele pe oameni cu pastile impotriva imbatranirii. Cei care fac studiul spun ca primele rezultate sunt foarte promitatoare. (David Sinclair/Harvard University)
    NASA e interesata de ele pentru zborurile spre planeta Marte.

5. Back To Top | #25
    Testele sunt extrem de greu de facut in asa fel incat sa obtii dovezi clare, sunt o gramada de factori. Atata vreme cat nu crapa in serie, cum s-a intamplat cu anumite substante, have at it, poate iese ceva, uneori are si succes cate o initiativa de genul. Dar cum ziceam, de obicei trebuie dovezi in cantitate mult mai mare decat sunt declarate in miile de teste "de succes" facute, altfel nu stii ce faci. Au fost medicamente care au avut succes in teste (dupa mintea unora, de fapt aveau rezultate inconcluzive mai mult), care apoi s-a dovedit ca omoara oamenii.
    Eu inca sunt la parerea ca avem progres pe o parte si pierdere pe cealalta, doar faptul ca nu se mai moare la nastere sau la cativa ani dupa e ceva incontestabil adus de viata moderna si medicina, in rest e cam a wash, nu mori infectat de la o taietura sau infectat de sobolani, dar mori de infarct si complicatii de diabet si altele... poti ingropa populatia cu cate statine si benzos vrei, deznodamantul e acelasi.

6. Back To Top | #26
    Strabunii traiau atat de mult pentru ca in vremurile stravechi traiau extraterestrii printre ei, aveau grija de ei si de-aia. Nimic nu stiti...
    Clap clap !

7. Back To Top | #27
    Ai ras macar tu cand ai scris? Sa nu fie chiar in zadar...

Si traiau la fel ca noi (daca scapau in primii ani de viata), doar ca nu se pisau pe ei, nu aveau depresii si diabet. Mai era cineva pe un thread care facea caterinca, dar mai devreme se plangea ca sufera de anxietate si atacuri de panica. Ok, then...

Oricum, cea mai spinoasa problema este stoparea selectiei naturale, inca nu stim ce efect va avea pe termen lung, vedem doar ca am ajuns o specie semi-handicapata fata de altele, cu multi pentru care si mersul pe jos este o provocare, iar cei mai atleti din specie sunt de plastelina fata de speciile apropiate de noi. Totusi, pe langa partea constienta, viata mai are si o inteligenta nu prea explicita, care modeleaza evolutia tuturor organismelor, poate vom avea un feedback din partea acestei componente cand nu ne asteptam si ne va modela intr-un anume fel, poate tehnologia ne va ajuta la transcedenta si vom scapa complet de probleme, dar suntem la ani lumina de asta deocamdata.
    Last edited by limelight; 15-11-2017 at 08:41.

8. Back To Top | #28
    Registered User ciocanul's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Ciocanul, iar faza cu 35 de ani? Nici tu nu intelegi ca injumatatesti media din start daca unu din 2 moare la nastere?

Eu n-am spus ca nu au cancer, am zis ca e rar fata de la noi, de asta n-am zis ca e la fel ca la boli caridiovasculare si mentale, care-s ceva extraordinar la ei, aproape neauzit (daca nu-s bazate pe vreo deficienta minerala sau vitaminoasa grava). Daca scazi mortile la nastere si de copii uitati in ploaie si omorurile, ajungi cam pe la nivelul nostru, desi conditiile erau groaznice fata de acum. Iar parazitii... sa stii ca in triburile alea care pescuiesc prin rauri is plini de paraziti, dar sistemul imunitar ii apara, rar patesc ceva din cauza asta, noi am crapa instant in stilul ala.
    Nu nu. Nu e ca din 10 mureau 9 uitati in frig sau mancati de dinozauri si ala ultimul era laser frate si traia cat restul la un loc. Nu treceau de 35 de ani. Intelegi ? La 35 se lua curentul nu ca medie ci ca maxim. Si pana acum 200 de ani sa treci de 45 era o realizare.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

9. Back To Top | #29
    Inseamna ca aveau 16 ani media de viata daca e cum zici tu. De unde le scoti?
    Sunt triburi acum unde au aceeasi proportie de batrani de 70-80 de ani ca noi si traiesc aproape ca aia din trecutul foarte indepartat.

Si in perioada medievala erau anumite paturi sociale unde aveau speranta de viata ca a noastra acum, desi nu aveau antibiotice si anestezie si alte chestii.

Iar aia 35 se refera la speranta de viata la nastere. Dupa nastere si copilarie, crestea spre 55-60, desi oamenii se omorau, ii manca si ursul etc etc.
    Repet, aia care traiesc ACUM stil de viata salbatic, au aceeasi proportie de batrani ca noi, desi nu au nimic din beneficiile noastre. Iar batranii lor pot alerga pana la 70-80 de ani. Ai nostri se pisa pe ei de la 60 in sus, uneori mai devreme.

Daca am combina lucrurile, cum ziceam, am mari speranta de viata cu vreo 5-6 ani (ca ar disparea aia multi care fac infarct la 50 de ani) si am imbunatati viata cu mult, ar trai oamenii normal pana la 80 de ani, nu chinuiti.
    Last edited by limelight; 15-11-2017 at 08:58.

10. Back To Top | #30
    Pai acum sunt care au ajuns cu acte si tot tacamul la 122 de ani. 80 de ani(chiar mai stiu cand s-au nascut ?) pt maximalul din jungla amazonului e putin.
    Jeanne Calment - Wikipedia
    --
    Sincer nu inteleg hisptareala asta. Intreaba orice doctor, orice sociolog, antropolog cu toate tiglele pe casa. Traim mai mult si mai ok in toate planurile. Genul asta de discutii duc la copii nevaccinati, la prosti cu hepatita ce se trateaza cu faina din plante, la bolnavi de cancer ce se trateaza cu bio energie si mor cu zile, la tot felul de aberatii. E bine sa citesti de toate dar nu fiti gigi contra doar de dragul de a fi diferiti. Nu sunteti, sunteti doar carne de tun pt tot felul de cersetori de atentie si sarlatani.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

11. Back To Top | #31
    Daca iei un sample de oameni, un trib de salbatici, bolile cardiovasculare si psihice sunt aproape inexistente, eu strict la asta ma refeream. Sunt anumite chestii de care beneficiem prin stilul nostru de viata, la fel cum si ei beneficiaza de anumite chestii. Diabetul e o problema strict a civilizatiei moderne si face ravagii, trebuie sa fii nebun sa nu vezi. Daca am avea accesul la medicina modern si am avea stilul de viata salbatic prin dieta, miscare, postura etc, ar fi mult mai ok. Din aia pe care-i stiu eu peste 50-60 de ani, aproape jumate se chinuie cu diabet, probleme de inima si alte chestii, desi da, isi tarasc viata cu insulina, pastile de tensiune, scutece sa nu se pise pe ei etc.

12. Back To Top | #32
    Hai ca aberezi, aia mureau dintr-o raceala, de la scorbut, li se infectau ranile ca nu aveau spirt, mureau de la nspe mii de alte boli care acum se trateaza bine mersi. Despre ce vorbim noi aici?
    Clap clap !

13. Back To Top | #33
    Aici ai dreptate cu diabetul si probabil si cu unele boli vasculare. Dar stim si noi de la bunicii bunicilor ca nu e ok sa te indopi de mancare si sa te spargi cu alcool si porcarii. Ca trebuie sa faci miscare si sa te odihnesti, etc. Si cu toate astea te uiti in jur si vezi ca e plin de burtosi, coada la saorma si plin de ciocolati si bere in cosurile de cumparaturi. Dar de toate astea nu e de vina viata moderna ci alegeri proaste individuale. Nu iti baga nimeni pe gat mizerii, tu decizi sa manci dulciuri si sa te indopi de bere si mancare multa.

14. Back To Top | #34
    Moderator Ivan's Avatar
    Stilul de viata modern si medicina actuala sunt o sabie cu 2 taisuri
    Faci o eroare de logica, de fapt sunt doua sabii fara legatura intre ele.

Sedentarismul, zaharul, prajeala si tuica sunt un dat al societatii moderne. Medicina moderna lucreaza (cu metode si rezultate discutabile pe alocuri) in sensul celalalt.
    Faptul ca la salbatici prevalenta anumitor boli este mai mica nu inseamna decat ca 1) cei care au supravietuit pericolelor de la nastere si din copilarie au un organism solid si 2) au dus o viata din care lipsesc mare parte din motivele pentru boli cardiovasculare si diabet.

Cum o sa faca tehnologia sa ne ingroape complet din punct de vedere medical imi scapa.

Uite un poll simplu:
    a) as prefera sa traiesc in conditiile omului preistoric/antic/medieval
    b) as prefera sa traiesc in conditiile de azi

15. Back To Top | #35
    Pai medicina actuala are si uz enorm de antibiotice in mod inutil, lucru despre care avertizeaza centrele medicale de top, iar medicamentele psihiatrice distrug milioane de oameni care se apuca de ele ptr o insomnie temporara sau o drama in familie.

Totusi, nu ma refeream ca ne distruge medicina pur si simplu, asta e un aport extrem de mic, ma refeream la stilul de viata si cel mai mult la selectia naturala.

16. Back To Top | #36
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar
    Va rog, faceti un efort sa va abtineti macar aici pe Stonehenge de la amabilitati gen "te-ai dus si tu pe ulei" vs "esti asa spalat pe creier".

limelight, unde ai vazut tu triburi pline de batrani salbatici de 80 de ani care alearga sprinteni ? O sursa ceva? Preferabil intr-o publicatie peer reviewed, dar la nevoie ma multumesc si cu National Geographic.

Hunter gatherers - Tribe - BBC - YouTube

Cati batrani de 80 de ani vezi de exemplu aici? sau macar 70? chiar si 60? e aceeasi proportie ca intr-o multime de oraseni europeni ? Sau o sa zici ca batranii lor sunt asa de vioi si verzi ca nu-i deosebesti deloc de tineri ?

Faptul ca atatia batrani mor acum de cancer sau boli cardiovasculare e exact consecinta faptului ca ei nu mai mor de tineri de tuberculoza, tifos, difterie etc. Toti oamenii sunt muritori - de ceva tot trebuie sa moara fiecare. Cu cat reduci mortalitatea unei boli, cu atat va creste mortalitatea insumata a celorlalte.

Si nu stiu unde vezi tu "gramezi de copii cu ficatul umflat" etc. etc. Tocmai ca traim intr-o vreme cand sanatatea in copilarie/tinerete si ajunsul la batranete e regula si moartea in copilarie sau tinerete e rarisima.

Later Edit: cat despre boli psihice, era un banc pe vremea lui Ceausescu: "Ce-aveti pentru paranoia?" "Stima noastra si mandria!"

Daca un om civilizat are halucinatii, ajunge la ospiciu - daca un om primitiv are halucinatii, poate ajunge saman...
    Last edited by Benvolio; 15-11-2017 at 21:28. Reason: despre bolile psihice
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

17. Back To Top | #37
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight
    iar medicamentele psihiatrice distrug milioane de oameni care se apuca de ele ptr o insomnie temporara sau o drama in familie.
    lumea se uita la documentare de o ora pe yt si gata, stie tot ce e de stiut despre industria farmaceutica cea rea. circula un val de documentare simpliste in stil M. Moore pe net care transforma oameni normali in drone jet li. totul e o conspiratie, bolile psihice sunt o inventie... slava domnului ca exista antipsihoticele, antidepresivele, anxioliticele samd., ca sunt comercializate la preturi accesibile si ca le reteteaza doctorii in tarile civilizate ca pe caramele, la cel mai mic semnal de alarma. ma bucur ca umbla pastilate toate specimenele din almanahul DSM, bipolarii care se simt exclusi si ar cam vrea sa se razbune, mamicile cu depresie postpartum si psihoza tranzitorie care si-ar cam sugruma bebelusii, schizofrenicii care il aud pe IIsus si ar cam vrea sa-i faca voia, psihopatii care hartuiesc femei. sa-si ia olanzapina, frate, si sa umble cu bale la gura si pupilele dilatate decat sa-mi dea mie in cap pe strada. din punctul asta de vedere, medicamentele astea sunt la fel de pretioase pentru societate ca si antibioticele.

si referitor la ce ai scris despre antibiotice, sa ma fi vazut cum ma tavaleam de o infectie la masea acum cateva zile si cum a trecut cu amoxicilina si enantyum in aceeasi zi. sunt profund recunoscator industriei farmaceutice, sunt mega fan 4 life.

18. Back To Top | #38
    Schizofrenicii nu cu benzos isi revin, au alte pastile specifice. Eu am luat benzodiazepine cand am avut o insomnie si dupa a 6-a zi ma tavaleam prin pat ca un dependent de heroina in sevraj, dar nu stiam de ce, pana m-am prins ce se intampla. Dupa o luna am repetat sa vad si da, de la alea era. Sunt milioane care raman dependenti ani de zile si isi fac viata praf.

Tu ai impresia ca psihopatii care hartuiesc lumea si schizofrenicii isi revin cu benzodiazepine?! Wtf?!

Iar statistic, din aia care se prezinta cu o afectiune gen anxietate, se sinucid mai multi din cei care iau pastilele si au starea mai grava dupa un timp, doar pe moment se simt mai bine, de asta studiile favorabile sunt pe termen scurt, dar pastilele astea, desi sunt indicate pe termen scurt, sunt date pe ani de zile de majoritatea doctorilor. Daca devii dependent si zici ca iti fac bine ca sa iti poti lua doza, ca un drogat, aproape orice doctor iti continua tratamentul, desi scrie pe prospect ca e ptr chestii episodice, de cateva zile.

19. Back To Top | #39
    Moderator Ivan's Avatar
    medicina actuala are si uz enorm de antibiotice in mod inutil
    Cred ca asta provine in principal de la self medication. Din cate stiu medicii in general prescriu antibiotice cu parcimonie.
    Faptul ca gospodarul mediu nu are idee despre diferenta dintre virusi si bacterii dar stie "ce sa ia" pentru orice simptom, jumatate fiind antibiotice, jumatate analgezice si jumatate tuica fiarta duce la grozavia asta cu bacteriile rezistente.

Din nou, nu este vina medicinei.

20. Back To Top | #40
    Stii gresit, multi medici de familie prescriu antibiotice pentru orice raceala. Iar self medication nu prea, ca se dau cu reteta.
    Se dau si in strainatate asa si medicina de top trage semnale de alarma degeaba, medicii prescriu continuu.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks