Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 58 of 58

Thread: Stilul de viata modern si medicina actuala

1. Back To Top | #41
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Stii gresit, multi medici de familie prescriu antibiotice pentru orice raceala.
    Cred ca ma pacalesti. Antibioticele nu vindeca raceala si cred ca doctorii stiu asta.

2. Back To Top | #42
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar
    Diabetul e o problema strict a civilizatiei moderne
    Diabetes mellitus - Wikipedia

Quote Originally Posted by Wikipedia
    Diabetes was one of the first diseases described,[96] with an Egyptian manuscript from c. 1500 BCE mentioning "too great emptying of the urine".[97] The Ebers papyrus includes a recommendation for a drink to be taken in such cases.[98] The first described cases are believed to be of type 1 diabetes.[97] Indian physicians around the same time identified the disease and classified it as madhumeha or "honey urine", noting the urine would attract ants.[97][98]
    Desigur, e mult mai frecvent acum decat pe vremuri, ca si cancerul, dar nu e "o problema strict a civilizatiei moderne".
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

3. Back To Top | #43
    Da, erau 1 la 1000 si atunci, ca poate erau care se indopau cu chestii care contineau multi carbohidrati, partial poate sub forma de zahar. Dar una e 1 la 1000, alta e o treime din populatie. Si da, e strict legata de stilul modern. Ce faceau aia 1 din 1000 atunci era ce facem noi acum, cel mai probabil, bagau in ei anumite alimente cultivate de altii si stateau trantori. Chiar nu-mi imaginam ca in marile civilizatii nu existau oameni de genul, sa stii. Poate prin triburi nu e posibil, ca acolo toti vaneaza, pescuiesc sau ce dracu fac, nu sta nimeni cu **** in sus si mananca cat 10. Prin Egipt, Roma sau Grecia antica e foarte posibil sa fi fost persoane de genul, ca deja era civilizati extinsa.

Cand a fost explozie de diabet prin civilizatia occidentala veche, s-a intamplat in populatiile bogate, care-si permiteau zahar si trantoreala, nu la milogi si muncitori cu ziua. Acum isi permite oricine zahar, si un cersetor poate cumpara cat zahar poate manca intr-o luna cu ce cerseste intr-o jumate de ora.

4. Back To Top | #44
    Bogatii mureau de diabet, milogii mureau de foame. Mare diferent nu e, nu crezi?
    Clap clap !

5. Back To Top | #45
    just passing... Rover's Avatar
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Hai ca aberezi, aia mureau dintr-o raceala, de la scorbut, li se infectau ranile ca nu aveau spirt, mureau de la nspe mii de alte boli care acum se trateaza bine mersi. Despre ce vorbim noi aici?
    Da, dar aia care nu faceau nimic din toate astea stii cum erau? Zei. Ajungeau si la 45 de ani daca nu mureau in razboi...

Cred ca ma pacalesti. Antibioticele nu vindeca raceala si cred ca doctorii stiu asta.
    Nu-i adevarat, ceea ce a afirmat el este axiomatic. La facultate au un curs special, secret, dar il fac doar ultimii 30% din an. Se numeste "cum sa dai antibiotice atunci cand nu stii ce are pacientul". Exista si o oragnizatie, "Fratia antibioticului" care militeaza pentru introducerea lor in cafea, tutun si pasta de dinti. De asemenea, ce nu stiti voi, juramantul lui Hipocrat are o anexa speciala care te obliga sa dai un antibiotic la fiecare 3 pacienti. Doar psihiatrii au dezlegare pentru unul la 5 pacienti.

Pe bune, voi nu va dati seama ca a contraargumenta asemenea idei sau oamenii care le propovaduiesc este ca si cand ai turna balegar peste sporii de ciuperci? Orice chestie stiintifica pe care i-o aduci in discutie nu face decat sa-i intareasca si mai mult teoriile.
    Ai dracu doctori egipteni, colcaiau bolilele in jurul lor dar ei teoretizau diabetul, pentru ca voiau Nobelul si cautau boala cu incidenta 1 la 1000. Erau niste elitisti, nu se impiedicau de chestiile marunte si omniprezente...

Uneori imi dau seama ca noi, ca societate, avem probabil programat un ciclu al distrugerii. Cand incepem sa o ducem bine, apar o gramada de astia cu drepturile melcilor din mijlocul trotuarului dupa ploaie. Pentru ca, exact fiindca o ducem foarte bine, nu au nicio grija, au creierul odihnit si nici nu au nevoie sa stie prea multe fiindca societatea ii tine in viata si pe ei...

6. Back To Top | #46
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    limelight meri de te culca esti obosit.

1850 (adica totusi lumea moderna) speranta de viata la 10 ani : 48 ani. 2011: 66 ani. Ti se pare tie ca ar fi la fel?????

https://www.infoplease.com/us/mortal...-age-1850-2011
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

7. Back To Top | #47
    Registered User
    "The change in life expectancy of mature men has not changed as dramatically over 3000 years as might be expected, although this data must of necessity refer to privileged members of society."

Changing life expectancy throughout history

In schimb situatia ar purea sa se schimbe in curand: The First Human on Earth to Live to Be 1,000 Years Old is Alive Today

"“The first person to live to be 1,000 years old is certainly alive today …whether they realize it or not, barring accidents and suicide, most people now 40 years or younger can expect to live for centuries,” claims Cambridge University geneticist Aubrey de Grey."

Exact asta mai lipseste a fi adaugat la nivelul actual de suprapopulare.

8. Back To Top | #48
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    "The change in life expectancy of mature men has not changed as dramatically over 3000 years as might be expected, although this data must of necessity refer to privileged members of society."
    Adica daca erai izolat in globul de cristal al privelegiatilor, ferit de boli, razboaie, etc, ai fi trait mai mult. Ce surpriza, cred ca asta sustineau cam toti ... ca speranta de viata in mod ideal era aceeasi, dar speranta de viata in mod real nu. Ca atunci te omora un smallpox, sau ciuma, sau alte boli care in ziua de azi au fost eradicate ... cam asta era si idea ...

Si ca asta e un beneficiu si al medicinii moderne ...

Exact asta mai lipseste a fi adaugat la nivelul actual de suprapopulare.

Daca e pe bune (mai auzisem de asa ceva prin '70 ... si dadeau ca sigure metodele ca fiind accesibile in 10 ani ...) vor fi accesibile doar (in special) celor din vest, care si asa stau prost cu sporul natural, nu ar fi o problema majora.
    Last edited by AStateOfMind; 16-11-2017 at 03:11.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

9. Back To Top | #49
    1984 AxA's Avatar
    Eu ma intreb cum a reusit jetli sa fure parola de forum a lui limelight...
    Common sense is not so common after all.

10. Back To Top | #50
    Ati pierdut contactul cu realitatea, cred. Eu am luat vreo 7-8 tratamente (de la 2 dr de fam. diferiti) cu antibiotic pentru raceala si o data ca ma aveam niste senzatii prin stomac, apoi am renuntat sa mai ascult dr de fam si cand racesc e la fel, stau 4-5 zile cu un pic de febra, apoi imi revin. Apoi, din cunoscuti, peste jumate patesc la fel.
    Iar aia din medicina de top din tarile dezvoltate sunt nebuni cand avertizeaza mereu sa nu se mai dea in exces (in tarile lor, care-s mai luminate, teoretic), ci doar daca organismul nu poate lupta singur si doar dupa analize si teste de rezistenta.

Iar firmele chiar influenteaza dr. Eu am primit niste pastile fix cu ala care-i adusese cadouri si pliante in camera, nu apucase nici sa plece si mi-a dat niste probiotice (care nu necesita teste clinice sau alte chestii) pe langa antibiotice, mi-a scris uitandu-se pe pliantele aluia. Daca-i aduceam o sacosa si o reclama la orice, 20 persoane ziua aia luau orice-ul meu, pe bune. Si asa-s majoritatea, ii duci intr-o vacanta pe undeva sau la un restaurant sau le dai o sacosa si sunt sclavii tai.
    Last edited by limelight; 16-11-2017 at 09:00.

11. Back To Top | #51
    Registered User
    Ati pierdut contactul cu realitatea, cred. Eu am luat vreo 7-8 tratamente (de la 2 dr de fam. diferiti) cu antibiotic pentru raceala...
    E chiar usor de aflat ce ce ti s-au prescris antibiotice in caz de "raceala".
    Hint: pentru infectiile cu bacterii asociate bolii.

Tu ai pierdut contactul cu realitatea pentru ca iti dai prea mult cu parerea in domenii despre care nu esti documentat.

12. Back To Top | #52
    Moderator Ivan's Avatar
    The first person to live to be 1,000 years old is certainly alive today
    Ho-ho-hold your horses.

Ati pierdut contactul cu realitatea, cred. Eu am luat vreo 7-8 tratamente (de la 2 dr de fam. diferiti) cu antibiotic
    Schimba-i.

13. Back To Top | #53
    Olds, de unde stia duduia de bacterii?
    Dadea pe inspectie vizuala si asa fac mare parte. Nici macar exudat.

14. Back To Top | #54
    Registered User
    Trebuia sa intrebi medicul si cel mai probabil primeai explicatii. Nu gasesti raspuns pe forum cu privire la indicatiile medicilor. Speculatiile duc la discutii fara sfarsit.

15. Back To Top | #55
    Ce dracu sa intreb? Lucra cu bioenergie si detecta bacterii asa? Mi-a dat antibiotice vazandu-ma racit. Fara consult macar. 1+1=2, simplu. Iar asta patesc multi.

16. Back To Top | #56
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar
    Sanatatea / durata vietii tine si de genetica, uneori chiar in primul rand:

The wild tale of a dying mouse, some Amish genetics and a potential cure for human ageing | WIRED UK

A small number of Amish people in the US state of Indiana have a genetic mutation that cuts their PAI-1 levels in half, and adds on average ten years to their lifespan. Even older people with the mutation have remarkably elastic blood vessels, an indicator of good vascular health. [...]

he Amish community in Indiana has often been the subject of ageing studies. In the last century, the average lifespan of an American has increased from around 50 to the mid-70s. Over the same period, the average Amish lifespan has consistently been in the low 70s.
    limelight probabil ar fi fost convins ca Amishii aia traiesc mai mult doar pt ca traiesc in afara civilizatiei moderne...
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

17. Back To Top | #57
    Din articol: By his estimates there may be up to 300 more people with the same mutation, around five per cent of the Berne Amish kindred.

Daca 5% din populatie da o diferenta de peste 20 de ani la speranta de viata (50 to low 70's), aia ar trebui sa traiasca cu 500 de ani mai mult decat media, nu cu 10. Ca de obicei, reporterii habar n-au despre ce scriu.

Si da, e posibil sa ai speranta de viata de 70 de ani pentru cei ce supravietuiesc copilariei fara medicina moderna. Ceea ce nu inseamna ca sustin renuntarea la medicina moderna. Doar ca stilul de viata te poate scapa de multe probleme care nu se vad la 20 - 30 de ani, dar care la 50 - 60 deja te pot omori.
    Viteazul priveşte pericolul, cutezătorul îl caută, nebunul nu-l vede.

18. Back To Top | #58

1.  
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks