View Poll Results: Ati apela la un medicament care, luat in timpul sarcinii, previne homosexualitatea?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Da.

18 60.00%
  • Nu.

10 33.33%
  • Nu stiu.

2 6.67%
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 41 to 60 of 113

Thread: Cauzele homosexualitatii si despre posibilitatea prevenirii ei

1. Back To Top | #41
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Si ce sugerezi? Ca nu a vrut sa-si transmita genele? Ca s-a transformat in homosexual de-al dracu?
    Nu inteleg punctul tau de vedere.
    Sugerez ca ar fi fost preferabil sa isi transmita genele, ceea ce la momentul respectiv era posibil prin sex hetero.

Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Spune-mi in cuvinte simple ce trebuie sa faca un homosexual ca sa fie in regula.
    E evident ca daca nu poate sa faca nimic este ok a priori.
    Nu e vb de ce ar trebui sa faca un homosexual ... nu prea are deja ce face. Idea era ca ar fi ok ca, daca homosexualitatea este determinata genetic, sa fie preferabila manipularea gentica in vederea eliminarii acelor gene.

Ca tot spuneam de religie: nu impuscam religiosii si nici nu ii discriminam ci incercam sa educam generatiile viitoare astfel incat religia incet incet sa dispara ... similar cu homosexualitatea.

Quote Originally Posted by RAN View Post
    Homosexualitatea e intalnita si in natura Homosexual behavior in animals - Wikipedia
    Nu am cunostintele necesare dar cred ca in natura nu prea intalnesti homosexualitate. Bi da. Sau "la gramada, orice".

Quote Originally Posted by RAN View Post
    Activismul contra discriminarii si marginalizarii homosexualilor e ok, dar biologic nu se poate contesta ca homosexualitatea e o problema.
    credeam ca in cadrul threadului se discuta nu homosexualii ci homosexualitatea si normalitatea/desirabilitatea homosexualitatii, nu a homosexualilor. Se pare ca m-am inselat.

Cand mai spune ran ceva de religie ca trebuie sa dispara e clar ca de fapt uraste toti credinciosii si vrea sa-i arda pe rug. Nu?
    Last edited by AStateOfMind; 17-01-2018 at 19:54.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

2. Back To Top | #42
    Banned
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Sugerez ca ar fi fost preferabil sa isi transmita genele, ceea ce la momentul respectiv era posibil prin sex hetero.
    Adică, aducând într-un spațiu cultural mai apropiat României, să fie Verlaine și nu Rimbaud?

Nu e vb de ce ar trebui sa faca un homosexual ... nu prea are deja ce face. Idea era ca ar fi ok ca, daca homosexualitatea este determinata genetic, sa fie preferabila manipularea gentica in vederea eliminarii acelor gene.
    Cel mai probabil nu e determinată genetic. Așa că nu e așa simplu.

Nu am cunostintele necesare dar cred ca in natura nu prea intalnesti homosexualitate. Bi da. Sau "la gramada, orice".
    Așa ceva. Destrăbăl să fie!
    Oricum în natură relativ la puține specii femelele sunt capabile de "voluptăți genitale" așa că nu și-o prea trag în afara perioadei fertile. Idem nici masculii nu intră în acțiune.

Cand mai spune ran ceva de religie ca trebuie sa dispara e clar ca de fapt uraste toti credinciosii si vrea sa-i arda pe rug. Nu?
    Te rog - la RAN este posibil absolut orice.

3. Back To Top | #43
    Banned
    dar medical nu se poate contesta ca obezitatea e o problema.
    Doar la nivele foarte ridicate, mult peste ce ceea ce se consideră "dezirabil cultural".
    Iar în unele țări/culturi să fi mai plinuț nu e deloc o problemă ba din contră: e semn de sănătate și prosperitate.

4. Back To Top | #44
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    Cel mai probabil nu e determinată genetic. Așa că nu e așa simplu.
    Genetic sau whatever, intrebarea e: daca gasim cauzele ... vrem eradicarea ei? (repet, nu, nu eradicarea homosexualilor, ca sa inteleaga si aia mai de la tara)
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

5. Back To Top | #45
    Banned
    Depinde de prioritățile momentului respectiv.
    La modul sec probabil că un mod de viață care îți limitează opțiunile la 1-2% din restul populației nu-i vreo fericire că na, statistica e o curvă jegoasă în condițiile astea, așa că posibil ca părinții să nu-l dorească pentru progeniturile lor. Dar poate fi satisfăcător și sentimentul că aparții unei minorități de aleși... cine știe.

6. Back To Top | #46
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Argument de-asta sa-l folosesti cu tacticianu, nu cu mine. Faptul ca ceva nu e natural, nu are legatura cu ce imi arati tu. Care e diferenta intre ce face un animal si un om? Tot contra naturii este, defect genetic este. Si animale cu 5 picioare si 2 capete exista, sunt la fel de defecte si la ele cum sunt si la oameni. Daca vezi un copil cu 3 ochi, nu spui woow, ce misto, ca vaca aia din ziar, e natural.
    Defect poate(din categoria tricotilomanie usoara si nici atat), genetic tare-s curios sa-mi explici. Care gene, pe ce cromozom?

A, nu discutai academic ci pe coruperea fibrei ortodoxe?

7. Back To Top | #47
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Care gene, pe ce cromozom?
    2 Genes Have Been Identified That May Predispose Men to Being Gay | Big Think

8. Back To Top | #48
    May si predispose, plus

Sanders says these genes — and others, he suspects — have a “fairly low effect.”
    Asa sunt ipoteze vagi si cu nivelul de T al mamei in timpul sarcinii si mai multe.

9. Back To Top | #49
    Nici nu am zis ca problema e transata, dar ai cerut ce gene exact ar putea fi responsabile, poate nu 100% si poate mai sunt si alti factori. Dar nu asta e idea de baza, idea de baza e: daca astazi se descopera exact mechanismul (Ca e 30% gena aia, ca e 30% nivelul de T, ca e pozitia lui venus fata de uranus, nu e e chiar f relevent) ar fi corect ca societatea sa considere desirabila inlaturarea homosexualitatii? Sau fie, ca sa nu ducem la extremisme - societatea s-a dovedit f capabila de a cadea in extreme f usor, ar fi corect ca indivizii sa poata face alegerea asta pt progeniturile lor?

10. Back To Top | #50
    Banned
    {...}ar fi corect ca societatea sa considere desirabila inlaturarea homosexualitatii? {...}
    În mod normal contra-argumentul ar fi că nu pe motiv "să lăsăm natura/jocul hazardului să se exprime".

Dar, deși aș putea să agreez fără probleme majore la ea, mai ales la momentul actual, nu prea e o poziție câștigătoare - deja intervenim într-o groază de alte situații pentru a "corija" ce nu ne place.

Așa că cel mai probabil un atare argument ar fi scos la înaintare fără convingere, adevăratele contra-argumente din spate fiind că, indirect, cei care sunt deja homosexuali s-ar simți în postura de "minoritate pe cale de dispariție". Cu tot ce implică asta.
    Decizia de a informa părinții ar fi chiar... interesantă și destul de greu de contra-argumentat. Finalmente ar fi cel mai bun indicator al gradului real și nu forțat de aderență la "noua dogmă". Și dacă s-ar asigura un cadru privat suficient de bine protejat s-ar putea să fie surprize majore, precum in cazul alegerii lui Trump sau a Brexitului.

11. Back To Top | #51
    r fi corect ca societatea sa considere desirabila inlaturarea homosexualitatii?
    Nu stiu.

ar fi corect ca indivizii sa poata face alegerea asta pt progeniturile lor?
    Atat timp cat nu vorbim de selectie fortata si sterilizare si alte oribiliciuni naziste, probabil da, se reduce la problema manipularii genetice in general.

12. Back To Top | #52
    Banned
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Atat timp cat nu vorbim de selectie fortata si sterilizare si alte oribiliciuni naziste, probabil da, se reduce la problema manipularii genetice in general.
    Știu și eu? Ai ca țintă un anumit grup - ceea ce indirect afectează ( sau poate afecta ) și pe cei care-l compun la ora actuală.

Dar, deși cum personal rămân la ideea că nu consider că există suficiente dovezi pentru o "determinare genetică precisă", admit că nici nu mă prea interesează subiectul ( deși pentru satisfacția de a-l vedea pe Tactician cum dă în clocot... ).

13. Back To Top | #53
    1984 AxA's Avatar
    Ha, ce bine arata la mine ultima pagina din threadul asta!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cauzele homosexualitatii si despre posibilitatea prevenirii ei-screenshot-2018-01-18-19.47.07_cr.jpg  
    Common sense is not so common after all.

14. Back To Top | #54
    AxA e supi

RAN, scrie-i si tu ceva, ca esti singurul care nu e pe ignore, ca sa aiba cu cine vorbi si el.

Determinarea genetica cred ca e sigura, ca e prea mare inclinatia, sexul e in mare parte o chestier instinctuala, iar de la a vomita cand vezi mataranga pana la a saliva, e cale extreme de lunga, nu cred ca e dusa calea asta doar cu niste educatie, expunere etc. Majoritatea barbatilor pot sta intre barbati oricat, chiar si in mediu cu mult homosexualism, ca li se face rau numai gandindu-se, ca idee, iar altii sunt 100% pentru mataranga indifferent ca n-au avut nicio influenta in sensul asta.

15. Back To Top | #55
    1:72 AdyAero's Avatar
    Pana la urma parintii decid sa aiba un copil. Am citit ca de temperatura spermei la iesire depinde destul de mult sexul copilului (baiat sau fata), o chestie cu supravietuirea cromozomilor XX XY si banuiesc ca sunt cupluri care aplica metoda asta, de aici pana la alege ce culoare de par, ochi, orientare sexuala va avea copilul nu e mult dar nici putin.
    Sunt chestii care acum ni se par deplasate si oribile, dar peste 100 de ani vom fii considerati niste puritani.

16. Back To Top | #56
    Registered User RAN's Avatar
    Am citit ca de temperatura spermei la iesire depinde destul de mult sexul copilului (baiat sau fata)
    LOL, nu mai citi chestia din care ai citi asta

17. Back To Top | #57
    Moderator Ivan's Avatar
    Merge dar in anumite conditii

18. Back To Top | #58
    Daca va lua avant CRISPR, discutia va deveni in scurt timp irelevanta. Intr-o prima faza probabil ca va fi un curent de "perfectionare" uniforma, sa fie destept manca-l-ar mama, frumos si dusmanii sa-i poarta pica, sanatos si sa il placa femeile etc. Intr-o a doua faza, mai ales daca CRIPSR live editing va fi viabil, o va lua in cu totul alta directie, trans-umana. Daca poti sa te recreezi, sa fii unic (dar de data asta nu la fel ca toti ceilalti), why not, the sky is the limit, toate posibilitatile vor fi incercate, homosexualitatea va fi o chestie soft, fumata, va fi mai putin decat un picior dezvelit in secolul 18, va fi doar una din milioanele de posibilitati pe care le poti incerca. Pentru ca a fi om va insemna sa fii o relicva a unei lumi care evolueaza in ritmul melcului mort.
    That 1930s gum you like is going to come back in style!

19. Back To Top | #59
    Moderator Ivan's Avatar
    Mi-ai amintit de Transmetropolitan.

Nu spun ca e imposibil pentru ca e pacat sa hulesti, dar spun ca e improbabil. Cel putin in viitorul previzibil.

20. Back To Top | #60
    In viitorul previzibil as zice ca e imposibil ...

1.  
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks