Page 23 of 23 FirstFirst ... 1320212223
Results 441 to 458 of 458

Thread: Science News

1. Back To Top | #441
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    Ciudat, eu nu, si stiu d-aia citati plus vreo 2 vrajitori de OIM.

Lasa-ma sa ghicesc, e vorba despre faptul ca pana si la scolile satesti ei sunt aia care pot scoate un ban din meditatii?
    Nu am inteles faza cu meditatiile.

2. Back To Top | #442
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Nu e chiar science news dar as vrea sa o postez.
    Incredibil ce imagini clare se pot obtine pe intuneric....

Night Vision Technologies Are Insane Nowadays
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

3. Back To Top | #443
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Auzeam acum cativa ani ca dupa ce s-au aflat secretele de ochelari panoramici pentru forte speciale(ca cei din MOH Warfighter 2) ca se lucreaza la NOD cu suport pentru culori. Dar clipul ala nu e concludent mai degraba o dimineata trasa cu expunere/diafragma mare si editare video. Plus ca daca ar fi ceva asa de avansat sa foloseasca SEALs nu ar avea acces civilii la ele. Din ce stiu eu in SUA esti limitat cand cumperi NOD/NVG la generatia 2 legal, dar poate s-a mai schimbat ceva intre timp.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

4. Back To Top | #444
    Moderator Ivan's Avatar
    Am vazut pe undeva si textul, camera aia merge pana la ISO 5000000.
    Cu siguranta in cativa ani o sa fie la magazin.

5. Back To Top | #445

6. Back To Top | #446
    Moderator Ivan's Avatar
    Nu este o noutate dar e legata de stiinta si de intelegerea notiunilor de demonstratie in matematica sau in fizica, cum functioneaza o teorema si ce e cu dovezile in stiinta.
    Nu am vrut sa deschid un topic nou doar pentru atat.

Q: How can something be “proven” in science or math? | Ask a Mathematician / Ask a Physicist

7. Back To Top | #447
    Registered User
    Inceput promitator: Scientists Create the First Automated 'Biological Teleporter' and Use It to Fax Viruses...

8. Back To Top | #448
    Moderator Ivan's Avatar
    Interesant, dar de fapt e "a commercial DNA printer" care primeste comenzi de la distanta.
    Utilizarea cuvantului "teleporter" are scopul de a infrumuseta articolul sau de a atrage investitori; legatura cu realitatea este nula.

9. Back To Top | #449
    Registered User
    Ideea e ca un compus biologic poate fi reprodus la distanta fara interventie umana, doar prin transfer de informatie. Diferenta fata de sistemele din filmele SF consta in faptul ca e nevoie de "utilaje" la ambele capete ale procesului. Nu e transfer de materie sau energie, e transfer de informatie. Avantajele ar putea fi foarte foarte mari daca se perfectioneaza procedura.

Reproducerea unui organism viu la distanta doar prin transfer de informatie va fi o mare chestie.

10. Back To Top | #450
    Moderator Ivan's Avatar
    Si un fax e tot transfer de informatie.
    Practic nu e nimic SF acolo, e ca si cum ai avea un CNC acasa si ii trimiti prin internet coordonatele.

11. Back To Top | #451
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Nu este o noutate dar e legata de stiinta si de intelegerea notiunilor de demonstratie in matematica sau in fizica, cum functioneaza o teorema si ce e cu dovezile in stiinta.
    Nu am vrut sa deschid un topic nou doar pentru atat.

Q: How can something be “proven” in science or math? | Ask a Mathematician / Ask a Physicist
    Matematica difera si nu are intotdeauna legatura cu lumea fizica. O ecuatie de gradul 2 cu distante, ne poate da o distanta negativa. Utilizam "common sense" si renuntam la rezultatul negativ. Nu incepem experimente sa gasim "distante negative" in natura.

Un singur experiment care dovedeste ca o teorie e gresita, o invalideaza. Nu conteaza cate experimente dovedesc ca acea teorie e buna. E buna, satisface toate acele experimente, dar asta nu garanteaza ca e unica care le satisface. Insusi Einstein:
    If an experiment agrees with a theory it means for the latter "Maybe," and if it does not agree it means "No." Probably every theory will someday experience its "No"—most theories, soon after conception.
    Nimeni n-a gasit materia intunecata, dar se continua experimentele:
    Scientists' biggest search for dark matter to date just turned up nothing - ScienceAlert

Lucrurile par simple, ai un rezultat negativ, renunti la teorie, te gandesti la alte cauze pentru cea ce observi. In lumea ideala a teoreticienilor. In lumea umana, cu egouri, cariere, bani, mii de cercetatori implicati, si o vechime a teoriei de zeci de ani, nu e asa simplu. E mai simplu si profitabil, si bine pentru cariera sa continui cautarea.
    Nu mai spun de modul total demn de Bula si "mi-a mancat cainele tema" in care a fost inventata materia intunecata: teoria nu explica cea ce se vedea, asa ca - trebuie sa existe ceva pe care nu-l vedem, nu-l detectam, e transparent, invizibil, dar - actioneaza cumva si ne iese cea ce observam. Asta in timp ce "nu exista electricitate in spatiu" si Soarele e un foc de lemne. Sau un reactor nuclear.

A corona (Latin, 'crown') is an aura of plasma that surrounds the Sun and other stars.
    Plasma, acelasi lucru gasit intr-un bec cu neon:
    Plasma (physics) - Wikipedia

Hint: nu exista campuri magnetice fara curent electric. Poate doar pentru magnetii permanenti, dar si aceia au fost creati datorita electricitatii. Cand mai auziti de "campul magnetic" al Soarelui, sau "campul magnetic galactic":
    Magnetic Fields in Spiral Galaxies – Explained at Last?
    O descarcare electrica e vizibila sub forma de fulger doar in atmosfera. In lipsa amosferei e invizibila. Motivul pentru care quasarii se aliniaza pe distante de miliarde de ani lumina, poate avea legatura cu campul magnetic:
    Mysterious Alignment of Quasar Axes with Universe's Large-Scale Structures Revealed | Astronomy | Sci-News.com
    Last edited by jet li; 11-09-2017 at 11:06.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

12. Back To Top | #452
    Moderator Ivan's Avatar
    Esti confuz.

Spui ca materia neagra a fost invalidata? Cand? Cum?
    Daca nu - cu ce te deranjeaza ca se continua "experimentele"?

13. Back To Top | #453
    N-a fost gasita. Daca eu spun ca exista Mos Craciun, eu trebuie sa-l gasesc, nu sa spun ca nu poate fi invalidat.
    Dovezile nu o indica indirect, adica neaparat trebuie sa existe materie invizibila, si asta e singura explicatie. Vezi ce spune Einstein mai sus. E doar o teorie, in loc sa se caute alta teorie pentru cea e se observa (sa se ia in considerare electromagnetismul in spatiu), se cauta in continuare cea ce nu poate fi gasit. Pentru ca, dupa cum am zis cercetarile astea nu se fac in mod de stiinta pura, de catre niste oameni pasionati, interesati sa afle. E o afacere, cariere, ego, istorie de zeci de ani, etc.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

14. Back To Top | #454
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by jet li View Post
    in loc sa se caute alta teorie pentru cea e se observa (sa se ia in considerare electromagnetismul in spatiu), se cauta in continuare cea ce nu poate fi gasit.
    De unde știi că nu se studiază și alte teorii? De unde știi că asta e greșită?

Te porți că un copil care bate din picior că teoria lui favorita nu e băgată în seamă.

15. Back To Top | #455
    N-o sa prezint aici, nici n-am cum, tot ce am citit si vizionat pe temele astea. Nvm.
    Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation and eventually build a structure which has no relation to reality." ~ Tesla
    Last edited by jet li; 12-09-2017 at 11:45.
    Aristotle

16. Back To Top | #456
    Moderator Ivan's Avatar
    Man, Tesla a murit acum treisferturi de secol si de atunci stiinta a avansat exploziv.
    Nu stiu ce te nemultumeste.

Adica stiu, dar daca tu nu poti articula coerent o idee nu am nici eu de gand.

17. Back To Top | #457
    ---
    Last edited by jet li; 12-09-2017 at 13:03.
    Aristotle

18. Back To Top | #458
    O prezentare a teoriei "universului electric":

Recomand desigur si primul episod:
    Top 10 Reasons the Universe is Electric: #1 Cosmic Magnetic Fields | Space News - YouTube
    Aristotle

1.  
Page 23 of 23 FirstFirst ... 1320212223

Bookmarks

Bookmarks