Thread Introduction
Important: cand postati solutiile, folositi tag-ul SPOILER !

Se foloseste asa:

[SPOILER="solutie la problema cutare"]
.... solutia problemei ....
[/SPOILER]

Sau daca nu, macar scrieti solutia mai discret, cu fonturi cat mai mici si decolorate - desi recomand solutia cu SPOILER, pentru ca la cei care folosesc alte skin-uri la forum, scrisul cu alb poate fi perfect vizibil.

Lasati si altora placerea sa se lupte cu problema respectiva !
Page 2 of 94 FirstFirst 123451252 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1862

Thread: Probleme distractive de matematica elementara

1. Back To Top | #21
    1984 AxA's Avatar
    Intrebarea ta este foarte neclara...
    Initial am crezut ca se refera la o solutie pe care a dat-o ixtl.
    Dar el nu a dat nici o solutie deci banuiesc ca se refera la solutia ta.
    In cazul asta tot nu o inteleg, ultima cantarire din solutia ta, se refera la un grup de 3 bile intre care stii ca una este diferita, si nu mai grea sau mai usoara cum ai spus tu. Deci, daca stii doar ca una din bile este diferita atunci nu ai cum sa stii din grupul de 3, prin o singura cantarire care este bila cautata, deci solutia ta nu e buna.

Vezi jumatea mea de solutie, care gaseste bila indiferent daca este mai grea sau mai usoara... Din pacate, solutia mea e incompleta, fiindca nu stiu sa o rezolv daca prima cantarire imi da 2 grupuri diferite, dupa cum am scris...

Asa ca si tu, mai cauta...

2. Back To Top | #22
    Stai putin...

1. Neclaritatea de care vorbesti tu in intrebarea mea, este data tocmai de faptul ca nu se presupune (mai grea sau mai slaba) nimic la inceput. Atunci ajungi in situatia sa compari 2 bile cu 2 greutati diferite. Pe care o alegi? Care e cea diferita.

2. Solutia mea spune clar de la inceput ca se presupune. Atunci, ajungi cu ultimele 3 bile si stii ceea ce cauti...putind astfel sa dai ca solutie 1 bila.

3. Back To Top | #23
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Man^Crowd ca sa-ti raspund la prima intrebare - nu ai cum sa-ti dai seama care-i diferita din cele 2 fara sa le cintaresti. Aici e buba.

4. Back To Top | #24
    1984 AxA's Avatar
    E clar ca nu ne intelegem...
    Nu poti sa presupui ca bila cautata este mai grea.
    Poti doar sa afli pe parcurs, dar nu e obligatoriu.

Daca presupunem ca e mai grea si ea era mai usoara, atunci faci 6 cantariri, nu 3, intelegi?

Adica dupa prima cantarire pe care o faci tu, nu reszulta ca bila mai grea este in grupurile alea, ci rezulta doar ca una din cele 12 bile este diferita de celelalte, ceea ce stiai oricum din ipoteza.

Asa ca solutia ta e gresita.

5. Back To Top | #25
    Originally posted by AxA
    E clar ca nu ne intelegem...
    Nu poti sa presupui ca bila cautata este mai grea.
    Poti doar sa afli pe parcurs, dar nu e obligatoriu.
    ?!?

Daca presupunem ca e mai grea si ea era mai usoara, atunci faci 6 cantariri, nu 3, intelegi?
    Trebuie sa intelegi ca sint 2 cazuri, nu le amesteca!

Adica dupa prima cantarire pe care o faci tu, nu reszulta ca bila mai grea este in grupurile alea, ci rezulta doar ca una din cele 12 bile este diferita de celelalte, ceea ce stiai oricum din ipoteza.
    Aici te-am pierdut! Dupa prima cintarire, eu stiu ca am o bila mai GREA in 6 bile ramase. (sau una mai usoara in celelalte, asta depinde de presupunerea de la inceput!)
    Asa ca solutia ta e gresita.
    Aici nu as fi asa sigur. si ca sa nu o mai lungim, sa asteptam si alte pareri, eventual a celui care a postat-o

6. Back To Top | #26
    1984 AxA's Avatar
    Nu poti sa presupui ca una e mai grea si apoi ce e mai usoara, si sa rezolvi problema in doua feluri in functie de presupunerea ta. Trebuie pursisimplu sa rezolvi problema, in trei cantariri si atat.
    Chiar nu intelegi?

7. Back To Top | #27
    ok....

Eu te sustin in continuare in cautarea unei solutii...
    Dar, sint sigur ca ai auzit de reducere la absurd...

8. Back To Top | #28
    1984 AxA's Avatar
    Trebuie sa dai o singura rezolvare care gaseste bila diferita. Rezolvarea ta nu face asta. Simplu.

Offtopic: cati ani ai?

9. Back To Top | #29
    Administrator Assassin's Avatar

Talking Hehehehehe

Nu CONTEAZA daca bila este mai grea sau mai ushoara...

Nu ca eu ash avea solutzia... dar nu ma lasa Burikido :P

Dar sunt jmeker shi nu o bag acum...
    [Modificat de Assassin pe 26-03-2001 ora 09:43 PM]
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

10. Back To Top | #30
    Originally posted by AxA
    Trebuie sa dai o singura rezolvare care gaseste bila diferita. Rezolvarea ta nu face asta. Simplu.

Cu riscul de a ma repeta: Vei ajunge la ultima comparatie? Ce decizie vei lua? Care e bila diferita? Cea grea? sau cea usoara?
    Jumatatea de solutie pe care ai spus ca ai dat-o...ce bila imi da ca rezultat?

11. Back To Top | #31
    Registered User
    cum bah, solutiile alea sunt gresite??
    A good plan today is better than a perfect plan tomorrow.
    memoSMS - notificari prin SMS

12. Back To Top | #32
    Originally posted by Man^Crowd
    Originally posted by AxA

Cu riscul de a ma repeta: Vei ajunge la ultima comparatie? Ce decizie vei lua? Care e bila diferita? Cea grea? sau cea usoara?
    Jumatatea de solutie pe care ai spus ca ai dat-o...ce bila imi da ca rezultat?
    PS nu vreau sa devin grosolan...departe de mine acest gind, dar aceasta intrebare cu virsta imi da senzatia ca ma iei de sus, si asta datorita virstei tale poate mai inaintate ca a mea. Oricum, surplusul de virsta nu tine loc de nimic....daca gresesc imi cer scuze.

13. Back To Top | #33
    1984 AxA's Avatar
    Mai omule, tu ce nu intelegi???

In solutia mea, care era buna, ultima cantarire era asa:
    Am obtinut un grup de doua bile, in care stiu ca este bila diferita.
    Luam una din ele, si o comparam cu una normala, din restul de 10.
    Daca la comparatie sunt egale, atunci cea pe care nu am luat-o. este cea diferita. Daca nu sunt egale, atunci ea este cea diferita!
    Nu intereseaza pe nimeni daca este mai grea sau mai usoara, nici nu se cere asa ceva. Eu doar am spus ca in unele cazuri, poti sa determini si daca e mai grea sau mai usoara, daca ai noroc. Dar oricum nu se cere... Ca exemplu, tot la solutia mea, la cantarirea2 daca atunci cand am cantarit grupul [IJ] cu doua bile normale nu imi dadea la fel, atunci vedeam ca este mai greu sau mai usor...

Pricepi??

14. Back To Top | #34
    1984 AxA's Avatar
    Nu nu te iau absolut deloc de sus, imi pare rau daca ai inteles asa. Eram doar curios.

AxA

15. Back To Top | #35
    1984 AxA's Avatar
    PS:
    Solutia mea (incompleta) se bazeaza pe comparatii cu bile din cele ramase, despre care stim sigur ca sunt normale, asa era ultima cantarire, poate ca asta ti-a scapat tie, nu stiu. Deci ultima cantarire era intre o bila din grupul de doua dintre care stim ca una e diferita, si o bila normala, din primele...

Nu mai stau decat 10 minute, mai vorbim alta data.

16. Back To Top | #36
    Mie nu mi-a scapat ultima cintarire, pentru ca la mine se stie clar numarul bilei care iasa.

Salut

17. Back To Top | #37
    Registered User PROKA's Avatar
    Originally posted by Fa||en
    Nu potzi sa o rezolvi decat daca stii exact ca o bila este mai ushoara sau mai grea decat celelalte.

Oameni buni, se poate ... Solutia a si fost gasita . Aceasta (solutia) se afla la http://www.pcpages.com/proka/bile.zip si consta in 3 jpg-uri ( 3 foi scanate de-ale lui a- .

Nu va recomand downloadul decat dupa ce va mai chinuiti la rezolvarea ei . Daca in 3 (trei) zile n-ati reusit, go ahead
    Last edited by Silviu; 24-04-2008 at 06:16.

18. Back To Top | #38
    ah, the fame!!... cateva detalii: pentru cine nu stie io's a- (pe IRC, cand nu e nicku' ocupat de f'un bot), iar rezolvarea de fapt apartine profului de meditatii (mate). ca daca ma lasa de capu' meu, nu stiu cum/cand reuseam s-o rezolv.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

19. Back To Top | #39
    Registered User
    Bai Proka...ce draq sunt alea mah...desene pentru analfabetzi?...credeam ca dai shi tu ceva acolo....pai ma dor shi ochii sa ma uit la ele...nu puteai sa sintetizezi shi tu problema?
    I am the fallen one.

20. Back To Top | #40
    Guest
    Mda fara sa citesc vreo rezolvare,solutia este foarte simpla,nu trebe nu stiu cate pagini scrise de vreun prof de mate diliu.
    Asadar,se-mpart cele 12 bile in 2 seturi de cate 6,setul unu si setul 2.Se procedeaza la prima cantarire si se alege setul care este mai greu sau mai usor,sa zicem setul 2(nu conteaza de fapt da e mai usor de explicat asa).Astfel ne putem da seama si daca bila este mai grea sau mai usoara...
    A doua cantarire:se iau 4 bile din setul 2 si se cantaresc 2 cu 2 alese la intamplare.Aici avem mai multe cazuri:
    I)Daca balanta ramane la mijloc,inseamna ca bila cu greutate diferita se gaseste printre celelalte 2 ramase.Se ia una din cele 2 si se trece la a treia cantarire,comparand-o cu o bila din setul 1.Daca cele doua au aceeasi greutate,inseamna ca bila ramasa necatarita din setul 2 este mai grea sau mai usoara(s-a determinat la inceput daca bila in cauza este mai grea sau mai usoara).Daca cele 2 nu au aceeasi greutate,inseamna ca bila din setul 2 este cea cautata(iarasi se stie de la inceput daca mai grea sau mai usoara)
    II)Daca o grupa de 2 din cele 4 bile are greutatea diferita,se procedeaza ca la punctul I) cu cele 2 bile din grup
    Asadar,foarte simplu,nu e nevoie de nu stiu cate calcule sau pagini si grafice,va provoc sa gasiti o greseala in rezolvarea mea
    P.S.:Care-i premiu?

1.  
Page 2 of 94 FirstFirst 123451252 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks