Thread Introduction
Important: cand postati solutiile, folositi tag-ul SPOILER !

Se foloseste asa:

[SPOILER="solutie la problema cutare"]
.... solutia problemei ....
[/SPOILER]

Sau daca nu, macar scrieti solutia mai discret, cu fonturi cat mai mici si decolorate - desi recomand solutia cu SPOILER, pentru ca la cei care folosesc alte skin-uri la forum, scrisul cu alb poate fi perfect vizibil.

Lasati si altora placerea sa se lupte cu problema respectiva !
Page 94 of 95 FirstFirst ... 44849192939495 LastLast
Results 1,861 to 1,880 of 1885

Thread: Probleme distractive de matematica elementara

1. Back To Top | #1861
    Moderator Ivan's Avatar
    Oh, catusi de putin. Mi se pare transcedental in sensul filozofic

2. Back To Top | #1862
    1984 AxA's Avatar
    Nu mi se pare cinstit sa faci operatii cu infinit doar atunci cand iti convine... Este ca si cand ai zice ca pentru ca infinit+1=infinit asta inseamna ca 1=0...

Zic si io, nu dati cu pietre!
    Common sense is not so common after all.

3. Back To Top | #1863
    Registered User prodygal's Avatar
    Se da un triunghi isoscel: AB = 500, AC = 500, BC = 200

Cum calculez inaltimea?

4. Back To Top | #1864
    Banal. Ducind inaltimea se formeaza 2 triunghiuri dreptunghice cu ipotenuza 500 si una din catete 100 Cu teorema lui Pitagora 509,9
    Nu exista popor prost cu conducatori buni. (PigBrother TM)
    Nu trebuie sa mintim, deoarece din oameni ne transformam in politicieni.
    (dintr-un comentariu al unui cititor ziare.com)

5. Back To Top | #1865
    Care este aria unui triunghi dreptunghic cu ipotenuza de 25 si inaltimea corespunzatoare ei de 16 ?

6. Back To Top | #1866
    Quote Originally Posted by 01st1 View Post
    Banal. Ducind inaltimea se formeaza 2 triunghiuri dreptunghice cu ipotenuza 500 si una din catete 100 Cu teorema lui Pitagora 509,9
    Boss, sigur nu ai gresit? Pare cam dubios ca o cateta sa fie mai lunga decat ipotenuza. Just my 2c.

Banala problema, dar rezultatul e gresit. Hmmmm, ciudat.

http://2.bp.blogspot.com/-N_Y3T3OhkK...16.11%255D.jpg

7. Back To Top | #1867
    Moderator Ivan's Avatar
    A adunat in loc sa scada, presupun.

Nu conteaza, astea nu sunt probleme distractive, sunt doar elementare. Nu se califica.

8. Back To Top | #1868
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    A lui gothera e interesanta, pentru ca nu e posibil triunghiul, calculul 16x25/2 nu are sens. Inaltimea nu poate fi 16, trebuie sa fie <= jumatate din ipotenuza. Din moment ce centrul cercului circumscris unui triunghi se gaseste mereu pe ipotenuza, la jumatatea segmentului, asta inseamna ca daca ipotenuza e 2r, inaltimea poate fi maxim r (12,5), in configuratia isoscel cu catete r sqrt2. Pentru zece, demonstrati cu dreptunghiuri ca cele doua formule pentru arie sunt egale, ipot. x h/ 2 si c1 x c2/2.
    Last edited by meganic; 11-09-2017 at 12:43.

9. Back To Top | #1869
    Dragi pasionati de matematica,
    Vreau sa calculez inaltimea curburii Pamantului intre doua puncte de pe suprafata Pamantului,
    De exemplu intre Bucuresti si Constanta, sa presupunem ca curbura are 200 km lungime (soseaua are ~230 km) si mai presupunem ca ambele orase sunt la zero metri fata de nivelul marii. Trasam o linie imaginara intre aceste doua orase si ma intereseaza inaltimea de la jumatatea acestei linii drepte si pana la jumatatea curburii Pamantului (practic cel mai inalt punct al curburii dintre cele doua orase). Cum calculez?
    Last edited by prodygal; 16-09-2017 at 18:29. Reason: typo

10. Back To Top | #1870
    Registered User stanes's Avatar
    cred ca trebuie sa stii ceva date despre pamant (care nu e rotund) mai complex de atat ce poate fi ?

11. Back To Top | #1871
    Moderator Ivan's Avatar
    Google segment de cerc.

Circular segment - Wikipedia

Pe tine te intereseaza h, care se calculeaza in functie de unghi si raza.

12. Back To Top | #1872
    Registered User stanes's Avatar
    dar pamantul nu e o sfera

13. Back To Top | #1873
    Quote Originally Posted by stanes View Post
    nici tu nu esti troll

14. Back To Top | #1874
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Google segment de cerc.

Circular segment - Wikipedia

Pe tine te intereseaza h, care se calculeaza in functie de unghi si raza.
    Multumesc dar nu cunosc unghiul, nu vad cum sa calculez. Iar de sin si cos ultima data am auzit acum ~20 de ani.

15. Back To Top | #1875
    o valoare exacta nu ai cum sa calculezi, pentru ca pamantul nu-i o sfera si nici cele 2 orase nu sunt la acelasi nivel.

intr-o situatie ideala, ai putea face asa:
    -consideram raza pamantului = 6371 km, deci circumferinta lui este de 2*PI*R = 40.010 km
    -notam cu O centrul pamantului si cu A si B cele 2 orase; ducem perpendiculara din O pe AB si notam cu X punctul de pe AB (OX va fi inaltimea triunghiului AOB)
    -valoarea dorita ("inaltimea curburii") va fi R - OX
    -unghiul AOB il calculam simplu: daca la 40.010km ai 360 grade, atunci la 230 km (distanta pe sosea, deci pe cerc) ai ~2 grade
    -avem deci un triunghi dreptunghic (AOX) si stim ungiul AOX = 1 grad (unghiurile AOX = XOB si suma lor = 2 grade), precum si AO = 6371km. stim cos(AOX) = cateta alaturata/ipotenuza = OX/AO, deci OX = cos(AOX) * AO
    avem cos(1grad) = 0.9998477 ( Cosine Calculator | cos(x) calculator ), AO = 6371 km, deci OX = 6.370.030 m, iar valoarea dorita = 970 m
    Ignore list: Stagirioritic

16. Back To Top | #1876
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by stanes View Post
    No shit.
    Stii ca daca ai aduce Pamantul la dimensiunile unei bile de bowling pastrand proportiile reliefului - ar fi mai neted decat bila de bowling.
    Faptul ca e turtit la poli si mai grasut la ecuator nu afecteaza in mod real distanta Bucuresti-Constanta.

17. Back To Top | #1877
    Mi-ati adus aminte de o problema de acum vreo 40 de ani; interesanta ca sa vedem cum functioneaza bunul simt in stiinta. E buna si ca o sansa de a cistiga o sticla de ceva la crisma:
    Zicem ca Pamintul are circumferinta de 40.000Km la Ecuator. Presupunem si ca neglijam muntii, etc. E o suprafata perfecta. Acum inconjuram, pe la Ecuator cu o sirma intinsa bine, astfel ca e lipita de Pamint. Acum adaugam 1 metru la sirma aia. Acum cercul ala de sirma s-a departat de Pamint.Intrebare: pe sub sirma trece pisica, sau nu?
    Io mi-am dat seama imediat, inteligent cum sunt, ca nu trece nici un microb de pe pisica aia. ..... Dupa care prietenul meu, care venise cu problema mi-a aratat in doo vorbe ca PISICA TRECE!! Prilej de mistocareala ani de zile...
    Nu exista popor prost cu conducatori buni. (PigBrother TM)
    Nu trebuie sa mintim, deoarece din oameni ne transformam in politicieni.
    (dintr-un comentariu al unui cititor ziare.com)

18. Back To Top | #1878
    Daca e un maine coon (16+ Maine Coon Cats That Will Make Your Cat Look Tiny | Bored Panda) s-ar putea sa nu treaca
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

19. Back To Top | #1879
    Registered User RAN's Avatar
    D-aia stiinta nu se face pe baza de bun simt, ci cu fapte concrete Daca n-am gresit la calcule raza cercului de sarma creste cu 16 cm, loc suficient sa treaca o pisica.

20. Back To Top | #1880
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by 01st1 View Post
    Io mi-am dat seama imediat, inteligent cum sunt, ca nu trece nici un microb de pe pisica aia.
    Pentru maximizarea profitului trebuie sa pariezi pe un gandac; abia dupa ce ai gasit fraierul partenerul dublezi pariul pe pisica.

1.  
Page 94 of 95 FirstFirst ... 44849192939495 LastLast

Bookmarks

Bookmarks