Page 20 of 20 FirstFirst ... 1017181920
Results 381 to 392 of 392

Thread: Omul si computerul

1. Back To Top | #381
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Se apropie momentul decisiv - "The Singularity Is Near"
    Duamneajuta.

Pentru dragul discutiei si pentru a pastra flacara topicului aprinsa - propune un timeline si o miza si voi fi probabil dispus sa accept pariul.

2. Back To Top | #382
    Registered User
    Conceptul nu e clar definit, poate fi interpretat in mai multe feluri si ca urmare nu se pot face pariuri despre ceva ce nu se stie precis cum ar trebui sa fie. Dar dezvoltarea AI se indreapta mult mai repede decat s-a anticipat in anii precedenti spre ceva care indeplineste criteriile din definitia de principiu.

Parerea mea e ca ceva senzational (in acest domeniu) se va produce inainte de anul 2020.

3. Back To Top | #383
    Moderator Ivan's Avatar
    C'mon, cum sa nu se poata:

Artificial general intelligence (AGI) is the intelligence of a machine that could successfully perform any intellectual task that a human being can.
    The Turing Test (Turing)
    In the Turing Test, a machine and a human both converse sight unseen with a second human, who must evaluate which of the two is the machine.
    The Coffee Test (Wozniak)
    A machine is given the task of going into an average American home and figuring out how to make coffee. It has to find the coffee machine, find the coffee, add water, find a mug, and brew the coffee by pushing the proper buttons.
    The Robot College Student Test (Goertzel)
    A machine is given the task of enrolling in a university, taking and passing the same classes that humans would, and obtaining a degree.
    The Employment Test (Nilsson)
    A machine is given the task of working an economically important job, and must perform as well or better than the level that humans perform at in the same job.

Eu sunt de acord ca mergem (accelerat?) catre o directie, dar cred ca nici macar nu stim pe unde ne aflam. Si cred ca orice predictie cu bataie mai lunga de 5 ani e bataie de joc.

Citeste ultimul articol pe WBW despre Neuralink, aia mi se pare o treaba facuta cu cap, cu directie si cu scop. Dar in momentul asta nu as paria 50 de lei pe reusita proiectului.

4. Back To Top | #384
    Registered User
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Eu sunt programator si unde lucrez nu suntem in stare sa facem fata la cerintele de schimbari ale clientilor. Si cer mizilicuri gen raporte noi, mici fluxuri schimbate, unele adaugiri si nu avem oameni sa le facem. Am vazut o groaza de ERP-uri si nu am vazut la nicicare un generator de raporte decent. Adica clientul singur din datele ce le are prin tabele cu un tool al aplicatiei sa-si faca un rahat de raport ca sa nu mai bata la cap programatorii si consultanii. Si unii viseaza ca aplicatia va scrie cod.
    Cu doar 5 luni mai tarziu:

"AI will create the superior being and coders will be exterminated."

“Software is eating the world, but AI is going to eat software.”(Jen-Hsun Huang/alking to the MIT Technology Review)

Problemele vor putea fi solutionate online, cel mai probabil contra unei sume rezonabile. Spui ce vrei si robotul iti va rezolva problema. Se investesc miliarde de dolari in antrenarea unor roboti care sa faca asta.

5. Back To Top | #385
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Duamneajuta.

Pentru dragul discutiei si pentru a pastra flacara topicului aprinsa - propune un timeline si o miza si voi fi probabil dispus sa accept pariul.
    La timeline-ul lui Ray aduna in 20 de ani si te apropii de adevar (la unele puncte).

6. Back To Top | #386
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Problemele vor putea fi solutionate online, cel mai probabil contra unei sume rezonabile. Spui ce vrei si robotul iti va rezolva problema.
    Gen "olds posteaza aberatii pe forum. Opriti-l pe olds sa mai posteze" - problema. Solutionarea? Olds mort? Taiat mainile sa nu mai posteze? Furat computerl? Rupt picioarele? Dat ban? Ce alegere ar face AI-ul si de ce?
    “It seems like people don’t actually want democracy anymore, they want a dictator who agrees with them.”

7. Back To Top | #387
    Registered User
    Nu e prima data cand te bagi in discutii despre probleme pe care nu le intelegi. O sa dau un exemplu pentru cazul in care mai sunt si altii care nu au urmarit discutia (in cazul acesta info e pentru ciocanul).

Am vazut o groaza de ERP-uri si nu am vazut la nicicare un generator de raporte decent. Adica clientul singur din datele ce le are prin tabele cu un tool al aplicatiei sa-si faca un rahat de raport ca sa nu mai bata la cap programatorii si consultanii. Si unii viseaza ca aplicatia va scrie cod.
    "Now, thanks to all the code on the Internet, a robot can be as smart as a $180,000 coder."
    "DeepCoder learned which pieces of code were needed to achieve the desired result overall... It could allow non-coders to simply describe an idea for a program and let the system build it."(newscientist)

8. Back To Top | #388
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    si asta ti se pare tie ca inseamna "a scrie cod"? eu credeam ca a scrie cod înseamnă ceva mai mult decât a copia bucățelele de cod potrivite la locul potrivit, un dezvoltator de 180k face mai mult decât simplul copy-paste.

eu as zice sa nu îți mai dai tu cu părerea despre chestii pe care nu le înțelegi

ce am scris mai sus se traduce cam așa: până învață ai-ul care sunt soluțiile corecte s-ar putea sa găsească ceva soluții care sa nu ne convină la unele probleme - chiar daca ar soluționa problema data. dar na, e greu pt tine sa înțelegi concepte simple. Microsoft yanks new AI Twitter bot after it begins spreading Nazi propaganda - ExtremeTech

remember HAL 2000
    “It seems like people don’t actually want democracy anymore, they want a dictator who agrees with them.”

9. Back To Top | #389
    Registered User
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    si asta ti se pare tie ca inseamna "a scrie cod"? eu credeam ca a scrie cod înseamnă ceva mai mult decât a copia bucățelele de cod potrivite la locul potrivit, un dezvoltator de 180k face mai mult decât simplul copy-paste.

eu as zice sa nu îți mai dai tu cu părerea despre chestii pe care nu le înțelegi
    Nu intelegi nici macar cand ti se explica punctual, dar iti place sa te bagi in seama si sa te contrazici pe orice subiect.

Microsoft’s AI is learning to write code by itself, not steal it

"The algorithm, named DeepCoder, would be able to augment its own ability by also looking at potential combinations of code for how a problem could be solved. (It’s a bit complicated; we’ll break it down later.) However, this doesn’t mean it steals code, or copy and pastes it from existing software, or searches the internet for solutions, as some reports have claimed."

10. Back To Top | #390
    Moderator Ivan's Avatar
    Chill guys, ramaneti la subiect, lasati interlocutorul sa respire.

11. Back To Top | #391
    Registered User
    Google’s AlphaGo AI beats Ke Jie, world’s best human Go player

Vineri vor avea loc mai multe demonstratii, printre care si un meci impotriva a 5 jucatori profesionisti care vor incerca sa bata AI-ul in echipa..

12. Back To Top | #392
    Registered User
    O sinteza reusita a viitorului: Humans Need Not Apply
    ........................................................

La runda a doua: "Chinese master Ke Jie played "perfectly" and pushed AlphaGo "right to the limit." Dar tot a luat bataie de la AI...

1.  
Page 20 of 20 FirstFirst ... 1017181920

Bookmarks

Bookmarks