Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 45

Thread: Neil Armstrong - un erou care ne-a parasit

1. Back To Top | #21
    Some day America will have another Neil Armstrong - the first man to land on Mars!

2. Back To Top | #22
    Banned
    Republica Bananiera Romanistan, Bucuzbekistan
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Some day America will have another Neil Armstrong -
    America,momentan e mai interesata de dezvoltarea armamentului si sistemului defensiv si e mult mai interesata sa exploreze Irakul si Iranul.Li se pare mai rentabile decat Luna sau Marte.

La modul serios,Luna nu are petrol,asa ca move on pentru american.Insa nu stiu ce pierd.Luna detine zacaminte enorme de fier si titan.Titanul e foarte util pentru aliaje puternice și ușoare pentru aerospațiu (motor cu reacție, proiectil sau nave spațiale), uz militar, procese industriale (chimicale și petro-chimicale, uzine de desalinizare, hârtie), automobile, agro-alimentare, proteze medicale, implanturi ortopedice, intrumente și pile dentare, implanturi dentare, bijuterii, telefoane mobile și alte aplicații.Cam asta ne-ar oferi Luna.

Daca am coloniza Luna,am putea folosi-o ca rampa de lansare a navelor spre Marte.Insa procesul de colonizare a Lunii,de construire a fabricilor si a robotilor care sa extraga si sa prelucreze titanul ar fi un proces indelungat care ar dura minim 2 secole.

Urmatorul care o sa puna piciorul pe Luna in secolul asta o sa fie un chinez.De asta ma tot intreb de ce americanii sunt asa de fraieri de nu mai trimit oameni pe Luna.
    N-au destul petrol ca sa trimita nave acolo?In 1969 au trimis un modul lunar vai de mama lui.Pot trimite ceva mai complex acum.

Inchipuiti-va,ce ar face chinezii (cu mentalitatea de stup si cu spiritul de sacrificiu pentru patrie) cu atatea zacaminte de titan si fier extrase de pe Luna?

the first man to land on Mars!
    nu stiu,cam slabe sanse secolul asta cu tehnologia actuala,cu Marte e altceva
    Mai ales ca cei de la NASA sunt cam "rupti in fund" cu criza actuala,odata ce Obama le-a mai taiat din cheltuieli.

Chiar ieri am urmarit un documentar si m-am mai informat si inainte despre Marte.Sa trimita oameni acolo e echivalent cu o condamnare la moarte prin inghetare (la polul opus fata de caldura de pe Venus).

Nu numai ca temperatura e destul de scazuta,dar acolo sunt si furtuni de praf,iar praful ala patrunde si prin nava,si prin baze si prin costume(alea actuale care sunt utilizate),iar odata ce inhaleaza,stim cu totii care sunt consecintele.
    Apoi,mai sunt radiatile,atmosfera martiana fiind foarte rarefiata.Fara costume de protectie suficient de avansate,radiatiile alea le-ar "ciurui" pielea,celulele din corp.Ar trebui sa se ascunda in pesteri sau in subsol si sa construiasca vreo baza acolo.
    Si sa nu uitam de asteroizi....pica unul intr-un loc unde nici nu te astepti
    Daca adaugam si costurile: apa (asta mai putin ca poate fi "reeciclata ", si consumata a doua oara dupa ce a fost "eliminata"),alimentele,oxigenul,costumele care sa-i protejeze de radiatiile si praful martian....apoi,calatoria dus-intors care ar dura 3 ani......cred ca,....costul calatoriei ar fi echivalentul cu bugetul actual al Romaniei.Ar insemna sa mai renunte sa mai investeasca in domeniul militar,dar si in ajutoare sociale.

E vorba de Marte totusi,conditile sunt extreme,nu e Venus,dar nici nu e Hawai.....

De asta spun ca primul om care va pune piciorul pe Marte va fi tot un chinez.Partidul Comunist e dispus sa-si omoare astronautii in numele patriei si ca sa invinga in cursa spatiala.Nu m-ar mira deloc sacrificiul si eroismul patriotic a zeci de astronauti chinezi care sa aduca steagul chinez pe Marte in numele Mamei-China.

Americanii,cel mai probabil,vor trimite androizi in viitorul apropiat.Mi se pare mai putin riscant.
    Parerea mea e ca mai bine ca Americanii sa detina Luna si chinezii sa detina Marte

Totodata,daca ar fi sa vina astronauti americani pe Marte,nu vor fi trimisi de NASA,ci de o companie privata.
    Last edited by Tactician Shooter; 27-08-2012 at 22:48.

3. Back To Top | #23
    Registered User ciocanul's Avatar
    Nu vad sensul sa mai trimiti oameni pe Luna sau pe Marte. Ori ca o faci in scop pur stiintific, ori ca o faci chiar pt un inceput de exploatare cred ca e mai "rentabil" sa trimiti roboti si sa-i comanzi de aici. Decat sa ai o misiune in care reusesti sa trimiti cativa oameni pe Marte in urmatorii 20 de ani mai bine ai 5 misiuni in care trimiti roboti care pot sta acolo o lunga perioada de timp, pot face mult mai multe teste si culege mult mai multe informatii.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

4. Back To Top | #24
    Banned
    Pana la Marte,ar trebui ca agentiile spatiale sa se ocupe de Luna mai intai....cateva secole,pana construim bazele,pana o terraformizam,pana o populam,pana construim o civilizatie lunara suverana care sa aiba propriul ei guvern....normal ca s-ar ajunge la o Revolutie Lunara,condusa de coloniile lunare impotriva Planetei-Mama (sau Uniunea Nord-Americana)

Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Nu vad sensul sa mai trimiti oameni pe Luna sau pe Marte. Ori ca o faci in scop pur stiintific, ori ca o faci chiar pt un inceput de exploatare cred ca e mai "rentabil" sa trimiti roboti si sa-i comanzi de aici. Decat sa ai o misiune in care reusesti sa trimiti cativa oameni pe Marte in urmatorii 20 de ani mai bine ai 5 misiuni in care trimiti roboti care pot sta acolo o lunga perioada de timp, pot face mult mai multe teste si culege mult mai multe informatii.

cred ca aselenizarile precedente au fost facute cu scop propagandistic,ca americanii sa le arate rusilor cat de tari sunt ei ca au ajuns pe Luna

in ziua de azi,nu mai e necesar sa mai trimiti astronauti ca sa-i oftici pe adversari
    Mariile superputeri ale lumii pun mai mult accent pe economie,globalizare,petrol.Momentan,nu prea li se pare rentabil sa mai trimiti astronauti pe alte planete.Erau alte vremuri in 1969 cand nivelul de trai nu se compara cu cel de azi,nu erau cererile asa de mari,nu era inflatia de acum etc.

poti foarte bine sa trimiti androizi care sa cerceteze suprafata,fara a fi afectati de radiatii,dar tot trebuiesc niste costume care sa le protejeze de praful martian
    dar asa nu mai cheltuiesti inutil pe rezervele de oxigen,apa,alimente
    trimiti cat mai multi androizi si roboti care sa extraga resurse,construiesc bazele coloniale si fabricile si dupa cateva milenii,cand Marte va fi terraformizat,o sa poata locui si oamenii

Daca ei tin neaparat sa trimita oameni,pot sa trimita androizi cu chip de oameni.
    Pentru inceput,sa trimita ceva gen robitica asta

Imbracata in astronaut,ar fi prima femeie-android care va pune piciorul pe Marte.Nu va fi afectata nici de radiatii,iar cu un costum avansat,va fi protejata de furtunile de praf si de radiatii.Nu va avea nevoie de casca,pentru ca nu respira.Nu mananca,nu doarme,nu bea,nu iti cere sa o platesti ....astronautul perfect!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Neil Armstrong - un erou care ne-a parasit-real-android.jpg   Neil Armstrong - un erou care ne-a parasit-258101826_c6589a2961_o.jpg  

5. Back To Top | #25
    ciocan,blackie,uitati fratilor aici o tehnologie breaktrough a viitorului care va reduce masiv costurile pe kilogram satelizat.
    Peste 50 de ani,asa ceva va exista(ca si depoul cu hidrogen lichid orbital),astfel de tehnologii vor face rentabila explorarea spatiala.

Lunar space elevator - Wikipedia, the free encyclopedia

Apollo 17 - H.Schmitt & Cernan au mers cu roverul pe Luna ~ 18 km in doar 2 zile,Opportunity a parcurs 34 de km in 8 ani,asta e marele dezavantaj al unei misiuni automatizate.
    Nici o tehnologie nu poate inlocui un geolog sau un astrobiolog

---------- Post added at 23:43 ---------- Previous post was at 23:31 ----------

Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Nu se poate realiza asa ceva in 20 de ani;nu este posibila nici macar o aselenizare ca in anii 70,in urmatori 20 de ani.
    In viitorul apropiat(daca va castiga Obama alegerile) vor exista rachete heavy lifter(Falcon 9 heavy si SLS) comparabile cu Saturn V, nu exista insa nici un proiect ptr dezvoltarea unui modul lunar.
    S-a renuntat la modulul lunar Altair in anul 2010 din lipsa de fonduri.

Altair (spacecraft) - Wikipedia, the free encyclopedia
    Last edited by delaparis; 27-08-2012 at 23:55.

6. Back To Top | #26
    Banned
    ciocan,blackie,uitati fratilor aici o thenologie breaktrough a viitorului care va reduce masiv costurile pe kilogram satelizat.
    Peste 30 de ani,asa ceva va exista,ca si depoul cu hidrogen lichid orbital

Lunar space elevator - Wikipedia, the free encyclopedia

daca nu ramanem fara petrol pana atunci,poate ca da =))

Apollo 17 - H.Schmitt & Cernan au mers cu roverul pe Luna ~ 18 km in doar 2 zile,Opportunity a parcurs 34 de km in 8 ani,asta e marele dezavantaj al unei misiuni automatizate.
    Nici o tehnologie nu poate inlocui un geolog sau un astrobiolog
    si daca trimiti androizi bipezi,care sa aiba un nivel de inteligenta apropiata de cea a creierului uman
    se urmareste deja sa se dezvolte supercomputere

Androizii pot face multe lucruri cu bratele: sa-si miste degetele,sa apuce,sa tina obiecte
    Pot si ei sa mearga si sa se plimbe pe distante lungi,chiar sa sara pe o planeta sau pe o luna cu gravitatie redusa
    Prin ochii lui am implementa camere foto-video si am vizualiza imaginile prin intermediul ochilor
    Odata ce mainile lor ar atinge rocile (acolo fiind implementate detectoare termice sau chimice),am detecta si am analiza compozitia chimica a rocilor,ba chiar am afla daca sunt microorganisme.
    Deci si androizii pot face ce fac si oamenii.
    Dupa cativa ani de cercetari,am trimite roboti care sa construiasca fabrici,utilaje si s-ar apuca sa extraga resursele si sa le prelucreze.Ba chiar i-am pune si pe androizi sa sape,sa construiasca,asta daca am trimite niste androizi suficient de inteligenti si de mobili.

Aia cu coloniile e din Jocul de strategie Earth 2140 nu ?
    Romanii,cand cucereau un teritoriu,il exploatau pana la saturatie.

De asta,consider ca ar trebui sa ne ducem sarcina la bun sfarsit.Exploram si exploatam Luna pana consideram ca ne apartine si am pus-o la punct, dupa care trecem si la Marte.Sa explorezi si sa exploatezi Luna si Marte simultan e ca si cum ai lupta pe mai multe fronturi de razboi.E mult prea costisitor!
    Intai Luna,si apoi Marte.

7. Back To Top | #27
    ca sa trrimiti androizii bipezi ,trebuie sa ai advanced AI,ceea ce azi nu exista si nu va exista prea curand.

8. Back To Top | #28
    Banned
    ca sa trrimiti androizii bipezi ,trebuie sa ai advanced AI,ceea ce azi nu exista si nu va exista prea curand.
    o sa existe,insa abia dupa 2025
    pana in 2040,sunt sigur ca americanii vor trimite o echipa de androizi pe Luna si care vor construi o baza coloniala lunara permanenta pana la sfarsitul acestui secol
    chiar daca vor fi trimis de companii private si nu de NASA

pana atunci,chinezii o sa puna piciorul pe Marte =))
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Neil Armstrong - un erou care ne-a parasit-pptsupercomputersprint.jpg  

9. Back To Top | #29
    NASA probabil o sa trimita oameni catre Marte, insa fara sa puna piciorul pe planeta, ci sa o admire planeta din orbita si cu ajutorul unui rover trimis la sol o sa recupereze materiale.

Cat despre planul acela privat cu colonia, mi se pare trist. Nu stiu cine o sa accepte sa-si petreaca restul zilelor pe acolo fara sa aibe garantia ca o sa si reuseasca, nu e ca si cum te-ai duce la plimbare in Mojave sau pe traseu in Apalasi si daca ramai fara h20 si frigarui suni la 911 sa te salveze.

10. Back To Top | #30
    Banned
    Quote Originally Posted by Bogdan_P View Post
    NASA probabil o sa trimita oameni catre Marte, insa fara sa puna piciorul pe planeta, ci sa o admire planeta din orbita si cu ajutorul unui rover trimis la sol o sa recupereze materiale.

Cat despre planul acela privat cu colonia, mi se pare trist. Nu stiu cine o sa accepte sa-si petreaca restul zilelor pe acolo fara sa aibe garantia ca o sa si reuseasca, nu e ca si cum te-ai duce la plimbare in Mojave sau pe traseu in Apalasi si daca ramai fara apa suni la 911 sa te salveze.

planul consta ca in urmatorii 30 ani , NASA,....sau companiile private sa trimita pe Luna astronauti androizi cu advanced AI,nu oameni

11. Back To Top | #31
    Quote Originally Posted by Black Agent View Post
    planul consta ca in urmatorii 30 ani , NASA,....sau companiile private sa trimita pe Luna astronauti androizi cu advanced AI,nu oameni
    Asta ce plan este mai exact, al tau?

Eu vorbesc aici de ce s-a auzit, s-a auzit despre planul NASA de a trimite pana in 2033 oameni in orbita lui Marte in timp ce Mars One este celalalt proiect "privat".

12. Back To Top | #32
    Registered User helium's Avatar
    A murit un om de mare...propaganda. Mai neplacut este ca CG devine tot mai mainstream, se confunda tot mai mult cu articolele de tabloide si nu numai. Un biet om impins poate de propaganda, omului poate nu i-a priit si nici n-a avut nevoie de asemenea propaganda, care a avut in spate o sustinere mass-media uluitoare datorita notorietatii apartenentei sale, contrat multor teorii elementare de fizica care nimeni nu s-a obosit sa le explice si a facut sa primeze marketingul.

N-a scris nimeni ca anul asta a disparut inventatorul cartelei SIM si al chipului de CC sau ca a murit inventatorul telecomenzii. Asta e cel mai simplu motiv si asta-i definitia propagandei.

Daca aselenizarea s-a produs, interesul lor sa ajunga pe luna este aproape nul, datorita lipsei de resurse si costurilor enormale + riscul de a expune altora tehnologia pe care o detii. Poate asta-i si unul din motive pentru care aselenizarea a fost si atat, daca a fost, in vremurile de atunci cand si-au dat seama cum sta treaba.
    Cercetarea se orienteaza catre alte "puncte" din spatiu unde pot avea si beneficii, dincolo de marketing si bani scosi din publicitate si media, nu e de ajuns si sunt prea putini. Luna e piatra seaca, daca nu-i asa si momentan n-am sustinerea decat a catorva articole, atunci imi cer scuze.
    Daca o sa trimiti androizi, o sa ai o mare problema datorita impactului care l-ar avea asemenea lucruri asupra omenirii si risti sa-ti sara o sumedenie de organizatii in cap, pentru pasul asta evolutiv pe care altii nu-l detin risti sa distrugi economii, sa destabilizezi mase & stuff.
    Last edited by helium; 28-08-2012 at 00:29.
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

13. Back To Top | #33
    Banned
    A murit un om de mare...propaganda. Mai neplacut este ca CG devine tot mai mainstream, se confunda tot mai mult cu articolele de tabloide si nu numai. Un biet om impins poate de propaganda, omului poate nu i-a priit si nici n-a avut nevoie de asemenea propaganda, care a avut in spate o sustinere mass-media uluitoare datorita notorietatii apartenentei sale, contrat multor teorii elementare de fizica care nimeni nu s-a obosit sa le explice si a facut sa primeze marketingul.

N-a scris nimeni ca anul asta a disparut inventatorul cartelei SIM si al chipului de CC sau ca a murit inventatorul telecomenzii. Asta e cel mai simplu motiv si asta-i definitia propagandei.
    tipul despre care discutam a pasit pe Luna
    e adevarat ca trebuie sa-i apreciem si pe ceilalti inventatori,dar nu oricine ajunge pe Luna-un eveniment mult mai memorabil decat .....inventia telecomenzii......=))))))
    E foarte usor sa apreciezi mai mult comoditatea decat sa treci la next-level,iar aselenizarea tocmai asta a reprezentat,un next-level pentru specia umana.
    De cartele si cipuri nu ma iau,dar serios,faptul ca nu mai trebuie sa te misti ca sa butonezi televizorul,ci sa stai comod pe fotoliu si sa butonezi telecomanda........chiar ti se pare o inventie mai memorabila decat sa explorezi suprafata altei lumi?

Maine-poimaine o sa-mi spuna careva ca Iphone-ul e cea mai tare inventie din istoria lumii,cand in realitate,a fost inventat si construit pentru comoditate.

Peste cateva secole,in cartiile de istorie,nu despre Iphone,MP3 sau telecomanda se va scrie,ci despre aselenizarea din 1969.

Quote Originally Posted by helium View Post

Daca aselenizarea s-a produs, interesul lor sa ajunga pe luna este aproape nul, datorita lipsei de resurse si costurilor enormale + riscul de a expune altora tehnologia pe care o detii. Poate asta-i si unul din motive pentru care aselenizarea a fost si atat, daca a fost, in vremurile de atunci.
    Cercetarea se orienteaza catre alte "puncte" din spatiu unde pot avea si beneficii, dincolo de marketing si bani scosi din publicitate si media, nu e de ajuns si sunt prea putini. Luna e piatra seaca, daca nu-i asa si momentan n-am sustinerea decat a catorva articole, atunci imi cer scuze.
    cum adica nu sunt resurse

adineauri discutam pe aici despre zacamintele enorme de titan,aluminiu si fier al Lunii si despre potentialul lor

Quote Originally Posted by Bogdan_P View Post
    Asta ce plan este mai exact, al tau?

Eu vorbesc aici de ce s-a auzit, s-a auzit despre planul NASA de a trimite pana in 2033 oameni in orbita lui Marte in timp ce Mars One este celalalt proiect "privat".
    ar trebui un thread separat despre Marte,in mod normal ,aici discutam despre Luna si despre primul om care a pasit pe ea
    Last edited by Tactician Shooter; 28-08-2012 at 00:44.

14. Back To Top | #34

Daca aselenizarea s-a produs, interesul lor sa ajunga pe luna este aproape nul, datorita lipsei de resurse si costurilor enormale + riscul de a expune altora tehnologia pe care o detii. Poate asta-i si unul din motive pentru care aselenizarea a fost si atat, daca a fost, in vremurile de atunci cand si-au dat seama cum sta treaba.
    Daca o sa trimiti androizi, o sa ai o mare problema datorita impactului care l-ar avea asemenea lucruri asupra omenirii si risti sa-ti sara o sumedenie de organizatii in cap, pentru pasul asta evolutiv sau nu risti sa distrugi economii si sa destabilizezi mase.
    Pls enumera acele teorii elementare de fizica care ti-e ti se par a indica ca a fost un Hoax orchestrat de NASA si DOD in desertul Nevada.
    Explorarea lunii poate deveni chiar viabila in viitorul indepartat,deja se fac progrese majore in fuziune .
    ITER - Wikipedia, the free encyclopedia

Helium-3 - Wikipedia, the free encyclopedia

Nu a fost doar o singura aselenizare ci un intreg program:

List of Apollo missions - Wikipedia, the free encyclopedia

Apollo 12

Astronautii au adus inapoi pe Pamant camerele foto de pe o sonda care aselenizase in 1965

Surveyor 3 - Wikipedia, the free encyclopedia
    Deci eu zic ca e legit

15. Back To Top | #35
    Registered User helium's Avatar
    De acord, sunt resurse de titan si altele, helium-3 poate e mai cautat ca-i folosit in fuziunea nucleara. Din cate stiu titanul se foloseste in combinatie cu alte metale si cu tehnologia actuala, de a ajunge acolo, exploata si apoi intrebuinta nu stiu cat de viabil e, o sa ai niste costuri per kilogram de te doare capul.
    Americanii au in plan intai sa cheleasca statele slabe de ingeri si apoi ajung acolo unde costurile sunt cu mult mai mari insa prioritatea resurselor nu e numai de ordin nuclear, gandeste-te ca alimentatia o sa fie o problema cand evolueaza biocombustibilii & stuff, cu care inca nu suntem obisnuiti si va trebui sa sacrificam suprafete enorme pentru culturi furajere in dauna culturilor pentru alimentatie.

Totusi sa ne mai punem si problema de prioritate pentru resurse, ca uz general sau ocazional, unele resurse se pot recicla intr-un proces continuu iar alte resurse inseamna doar consum si atat.
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

16. Back To Top | #36
    Registered User PigBrother's Avatar
    A murit un om de mare...propaganda
    Clar, sa fii primul om care a pasit pe alt corp ceresc este mizilic pe langa inventia telecomenzii. Nu stiu de fapt ce dracu as fi asteptat de la cineva care incepe frazele cu "daca aselenizarea s-a produs". Skepticism gone bad!
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

17. Back To Top | #37
    Moderator Ivan's Avatar
    Armstrong, pliz.

Pentru Marte si/sau explorarea spatiului deschideti topic separat.

18. Back To Top | #38

19. Back To Top | #39
    Registered User PigBrother's Avatar
    Un plagiator, zau.

"The view of the Earth from the Moon fascinated me—a small disk, 240,000 miles away. It was hard to think that that little thing held so many problems, so many frustrations. Raging nationalistic interests, famines, wars, pestilence don't show from that distance. When you're finally up at the moon looking back on earth, all those differences and nationalistic traits are pretty well going to blend, and you're going to get a concept that maybe this really is one world and why the hell can't we learn to live together like decent people.

— Frank Borman, Apollo 8"

"We learned a lot about the Moon, but what we really learned was about the Earth. The fact that just from the distance of the Moon you can put your thumb up and you can hide the Earth behind your thumb. Everything that you've ever known, your loved ones, your business, the problems of the Earth itself—all behind your thumb. And how insignificant we really all are, but then how fortunate we are to have this body and to be able to enjoy loving here amongst the beauty of the Earth itself.

— Jim Lovell, Apollo 8"
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

20. Back To Top | #40
    Banned
    omu a ajuns pe luna-corect
    ce a facut pe luna-nimic
    3 kile de pietroaie puteau fi aduse inapoi de roboti
    programu apolo a fost o mai mult o propaganda a razboiului rece usa-urss

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks