brat Perpetuum mobile ?
Page 1 of 8 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 154

Thread: Perpetuum mobile ?

--xenite-- Dukatu's Avatar

Perpetuum mobile ?

Sau, si mai "rau", randament supraunitar ? Efectul N Faraday este adevarat ? Generatorul homopolar al lui Faraday este plauzibil ? unii zic ca da . altii sunt suspiciosi .

Banned aaroman's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Lasa aberatiile fabulante

e na . da' ce, am inventat-o eu sau nu stii despre ce e vorba ?? va trebui sa iti dai cu parerea, pt ca in Feynman nu scrie

Acum ~180 de ani , M.Faraday a descris, printre altele, si efectul N, un efect controversat din cate am inteles eu. Este vorba despre generarea unui curent mai mare decat cel necesar producerii lui, prin invartirea unui magnet (electromagnet) si aplicarea la periferia acestuia a unor perii prin care s-a detectat curentul amintit. Pentru ca nu ma pricep asa bine si poate nu intelegeti, go http://www.rexresearch.com/kinchelo/kinche~1.htm si vedeti exact despre ce este vorba.

Omul de stiinta DePalma sustine ca a facut acest generator homopolar si a obtinut intr-adevar un rezultat incredibil. Despre DePalma gasiti cate ceva si aici http://depalma.pair.com/index.html, sau yo mai stiu pe unde . In primul link veti observa de asemenea ca cineva reface experimentul si, desi nu obtine rezultatele spectaculoase ale lui DePalma, constata niste rezultate inexplicabile.

Banned aaroman's Avatar
    Bre, nu se poate nici un hal de perpetuum mobile. Nici de speta I, nici de speta II.

PS Scrie si Feynman

Io curentu' cel indus,
    totdeauna m-am opus,
    cauzei ce m-a produs

poate imi spui tu ce e gresit in teoria aia a lui Faraday. sau poate vrei sa iti fac rost de ea ? deci este o teorie pe care el a explicat-o prin "energie subtila, de natura necunoscuta SAU erori pe care nu le pot identifica". aceeasi concluzie au tras si cei care au efectuat experimentul.

sau poate imi spui tu de unde a aparut curentul mai mare la output. sau vrei s-o ingropi drept "legenda urbana" ?

Banned aaroman's Avatar
    Omule, uite ca acum n-am chef. E o fabulatie atat de aberanta incat nici macar nu ma obosesc sa scriu aici. Ti-am dat niste hint-uri, iti mai dau cateva, googleste singur, pune mana pe o carte de fizica...
    Hints:
    Speta a IIa, tata (daca e blabla-ul cu energie subtila )...
    Nici dracu nu-i cretin sa nu foloseasca o sursa de energie uriasa gratuita. Daca era valabil, pana acum experimentele erau repetate si totul era pus la punct. De cand a aparut "teoria" a fost suficient timp...
    Cauta pe net si afla ce-i aia pseudostiinta si cu ce se mananca, si-o sa observi niste similitudini teribile
    Cauta pe net cu privire la perpetuum mobile si la modul de masurare, si o sa afli cu surpriza ca unii fac anumite erori la masurare, din ignoranta.
    Incearca sa-ti imaginezi ce se intampla daca schimbi sistemul de referinta, astfel incat sa ramana nemiscat ceea ce se misca, si viceversa...
    Vezi ca lucrurile nu pot fi masurate chiar asa de bine daca chestiile nu-s perfect sinusoidale, in cazul in care e vorba de curent alternativ (si e, m-am uitat el fugitivo pe scheme), asa ca pot apare erori de masura
    Fenomenul e cunoscut... Si nu e asa cum zic unii...

that's more like it si eu ma gandeam de ce nu ar fi fost folosita o astfel de descoperire .. si aici am gasit la kil teoria conspiratiei internationale....

oricum, pana nu fac experimentu' nu ma las

Sine qua non diablo81's Avatar
    ". Daca era valabil, pana acum experimentele erau repetate si totul era pus la punct. De cand a aparut "teoria" a fost suficient timp..."

nu e viabil economic .
    dar eficienta (sau cum draq ii spune ) e mai mare de 1.
    http://jnaudin.free.fr/html/farhom.htm
    http://depalma.pair.com/ColdFusion.html
    http://www.rexresearch.com/trombly/trombly.htm

http://www.andrijar.com/homopolar/
    http://www.totse.com/en/fringe/free_energy/dpalma5.html

ultimele 2 interesante si la ultima concluzia
    Last edited by diablo81; 13-01-2005 at 00:33.

Banned aaroman's Avatar
    nu e viabil economic .
    dar eficienta (sau cum draq ii spune ) e mai mare de 1.

Muahahahahahahahaha. Si daca eficienta e mai mare ca 1, ce te opreste sa scoti energie pe gratis? Cum adica nu-i viabila economic?
    Voi nu observati in textele alea ca astia nu-si dau seama inca de faptul ca-i vorba de camp electromagnetic, diferenta dintre campul electric si ala magnetic fiind doar una de perspectiva? Vai de capu' lor...

A Faraday dynamo or unipolar generator doesn't lend itself well to practical commercial development because of the nature of its output, since it produces very low (even fractional) DC voltage at extremely high current.

http://www.stardrivedevice.com/over-unity.html

Banned aaroman's Avatar
    Vai, vai, vai, si aia n-au auzit de oscilatoare si de transformatoare? Muahahahahahahahahahaha
    Da' io cred ca n-au auzit nici de legea lui Ohm prea bine

Vai de mama unui profesor de la Stanford care nu le stie pe toate ca tine.

We are therefore faced with the apparent result that the output power obtained when the generator magnet is energized greatly exceeds the increase in drive power over that needed to supply losses with the magnet not energized. This is certainly anomalous in terms of convential theory.

I should mention, however, that the obvious application of using the output of a "free-energy" generator to provide its own motive power, and thus truly produce a source of free energy, has occured to a number of people and several such machines have been built.

At least one of these known to me [13], using what seemed to be a good design techniques, was unsuccessful.

p.s interesant o dilema veche de 180 de ani tu ai rezolvat-o in 2 posturi .muahahahahah

Banned aaroman's Avatar
    Vai de mama unui profesor de la Stanford care nu le stie pe toate ca tine.
    Apel la autoritate ilogic. Vai de mama tuturor celorlalte autoritati care nu-s de acord cu profesorashu' ala de la Stanford
    p.s interesant o dilema veche de 180 de ani tu ai rezolvat-o in 2 posturi .muahahahahah
    Stai linistit, ca nu e nici o dilema. Asa zic aia ca e, dar nu e... Pune mana pe o carte serioasa de electromagnetism, si lasa paginile pseudostiintifice de pe net.

pai daca nici ala nu e autoritate .si omul nu zicea ca functioneaza un asemenea aparat . doar isi punea ca si mine intrebari.la care eu nu am gasit un raspuns clar.poate fi proasta interpretare a datelor, poate fi fals, poate fi adevarat.

While it did not perform as claimed, repeatable data showed anomalous results that did not seem to conform to traditional theory.

cool links diablo, thx

mey, categoric este ceva. doar nu degeaba i-au cumparat imediat licenta lui DePalma CIA si NSA, atunci. legat de fenomen, curiozitatea si ciudatenia exista, iar respingerea ta totala aaroman mi se pare lipsita de fond.

Banned aaroman's Avatar
    pai daca nici ala nu e autoritate
    Omule, apelul la autoritate e ilogic. E irelevant daca ala e autoritate sau nu in materie. Oricum, la fiecare autoritate care o poti tu prezenta, exista sute care spun contrariul, si anume ca nici nu incape vorba
    la care eu nu am gasit un raspuns clar
    Pentru ca sa-l gasesti, trebuie sa cunosti oarece fizica. Iti mai dau un hint: nu conteaza ca invarti rotorul unui dinam, sau tii rotorul pe loc, si invarti statorul in schimb. Nu conteaza ca folosesti un sistem de referinta fixat pe stator, sau unul fixat pe rotor.
    poate fi proasta interpretare a datelor, poate fi fals, poate fi adevarat
    Nope. Nu poate fi adevarat. Poate fi fals, si probabil datorita unei interpretari proaste a datelor, care pot fi si eronate....
    doar nu degeaba i-au cumparat imediat licenta lui DePalma CIA si NSA
    Muahahahahahahahaha Si iata cum se subliniaza pseudostiinta...
    legat de fenomen, curiozitatea si ciudatenia exista
    Nu exista nimic curios si ciudat acolo.
    iar respingerea ta totala aaroman mi se pare lipsita de fond
    Daca tu crezi ca imposibilitatea existentei unui perpetuum mobile de speta I sau a IIa e lipsita de fond, crezi in continuare. Insa totusi iti sugerez studierea fizicii in locul cautarii pseudostiintelor pe net...
    Pentru ca vezi tu, de exemplu chestia cu conservarea energiei e o teorema care se demonstreaza.

Banned aaroman's Avatar
    LOOOOOOOL. N-am avut ce face, si m-am uitat mai atent peste pseudoteoria alora. In mod evident aia habar n-au ce-i ala electromagnetism, ce-i ala camp magnetic si de ce apare, etc...
    O sa va spun de exemplu ceva ce gresesc aia: uitati-va atenti la desene. Observati magnetul care se invarte... Dar observati o spira care e stationara? Fac pariu ca nu, tot asa cum n-au observat-o nici pseudosavantii... Da' uitati-va cu atentie la scheme... Observati periile care colecteaza curentul... Observati sarmele care duc la voltmetrul cu care se masoara... E vorba de o spira in toata puterea cuvantului... Daca doreau sa faca masuratori exacte, trebuiau sa roteasca aparatul de masura si sarmele care duc la el, odata cu magnetul (si nu mai aveau nevoie de perii, puteau sa sudeze sarma ).
    De-abia atunci aveau dreptul sa numeasca fabulatia-aberanta ca fiind "unipolara". Si sper ca iau in calcul inclusiv faptul ca spira aia s& discul se misca in campul magnetic al pamantului, si alte detalii pe care in mod cert le ignora, pentru a putea sa fie un experiment stiintific, si nu pseudostiintific.

PS Pseudosavantii aia n-au auzit nici de conservarea momentului cinetic (teorema demonstrata, nu e axioma). Chestia asta e mai subtila, si las pe cei care se pricep sa se prinda de ce am spus-o... Simplific un pic, si aduc aminte de actiune si reactiune

in sfarsit te-ai uitat inainte sa vorbesti

Banned aaroman's Avatar
    Omule, nu trebuie sa ma uit ca sa stiu ca nu se poate crea energie din nimic, sau ca nu poti sa faci un perpetuum mobile pe baza scaderii entropiei intr-o regiune. Lucrurile astea sunt demonstrate de mult.

Si mai specific, stiu foarte bine ca pentru a obtine curent electric, trebuie sa "impingi" electronii. De obicei asta se face prin miscarea intr-un camp magnetic. Insa eu stiu si treaba cu actiunea si reactiunea, si stiu ca si electronul va "impinge" inapoi, cu o forta egala si de sens contrar. Cu alte cuvinte, nu poti sa scoti mai multa putere decat bagi, de unde perpetuum mobile si alte fabulatii aberante.

Banned
    tovarasi, am descoperit un perpetuum mobile care va salva planeta de seceta!
    daca beau un litru de bere ma p*s 1,5 litri
    aaroman, poti sa incerci si tu ai sa vezi ca esti inventator de perpetuum mobile si nici nu stiai

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 8 1234 ... LastLast