brat Perpetuum mobile ? - Page 7
Page 7 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 121 to 140 of 154

Thread: Perpetuum mobile ?

RAN
    RAN is online now
    Registered User RAN's Avatar
    mafalda, scuza-ma ca-ti spun direct, dar insisti sa-ti dovedesti ignoranta.

Pila Karpen exista, functioneaza, dar este departe de un perpetuum mobile(presupunand ca asa ceva exista). Din pacate nu este decat o minunatie tehnica, pentru ca aplicatii practice nu are.

Registered User RaduH's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    pt.aaroman:
    circula pe net chestiuni ciudate
    1- TESTATICA ( cica , produce energie din miscarea moleculelor de aer )
    2- BOBINA TESLA ( cica , e un transformator care mareste frecventa si tensiunea si cica realizeaza castiguri reale de putere prin rezonanta )
    3- Farfuria zburatoare a lui Grigore Nica
    4-Cica ar exista antigravitatie . Ceva cu un supraconductor ceramic rotit repede peste niste campuri magnetice puternice.
    Ce parere aveti ?
    Suntem mintiti sau netul a devenit aberant ?

Registered User valh's Avatar
    Pentru Bobina Tesla ,uite ai aici un link ce te invata sa construiesti una. Este in spaniola dar te descurci usor.
    http://72.14.221.104/search?q=cache:...o&ct=clnk&cd=5
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

Am pus si eu niste intrebari.
    Aici nu se posteaza automat?
    Cum functioneaza forumul asta ?

Eu nu ziceam ca ar fi perpetum mobile da nu stiam ce-s astea de pe net.
    Multumesc pentru raspunsuri oricum.
    Pila Karpen se refera la Testatica ?
    Am aflat si de Pila Karpen. Nu stiam de ea.

Fuziunea din stele si dezintegrarile sum influenta fortei slabe nu se compenseaza in univers? Nu degaja ambele energie ?

Nici nu cred ca se va construi vreodata un perpetuum-mobile.
    Mai degraba exploatarea unor situatii naturale cum e hidrocentrala.
    Noi nu facem nimic sa avem izvoare la munte. Avem practic o sursa de alimentare si un spatiu de fuga aflate la o diferenta de potential gravitational.
    Printr-un efort constructiv exploatam asta.

SF
    SF is offline

Deci ce propui, practic?
    Sa facem izvoare de munte si sa punem hidrocentrale pe ele? LOL

This will be interesting

Registered User krrypton's Avatar
    @ RaduH:
    Levitatie si antigravitatie nu sunt totuna. La povestea cu supraconductorul ceramic, despre care am mai gasit si eu niste materiale, levitatia se datoreaza unui fenomen electromagnetic, o interactiune a acestuia cu campul magnetic deasupra caruia se roteste. De aici pana la ANTIgravitatie, adica o forta de aceeasi natura cu gravitatia, dar ce actioneaza in sens contrar, de respingere, mai este cale lunga.

In ceea ce priveste bobina Tesla sau orice alte sisteme care iti altereaza frecventa sau tensiunea sau intensitatea unui curent electric (alternativ, bag de seama), castigul respectiv de putere nu este decat aparent, in masura in care nu este decat o transformare si, pe de alta parte, ai "pierderi" datorate interactiunii cu mediul.

In ceea ce priveste presupusa farfurie zburatoare nu ma pronunt.

Cat despre povestea cu izvoarele, frizeaza absurdul.
    Greets,
    Armand K.

Nolite id cogere, cape malleum majorem!

pentru SF:
    1- Voiam sa spun ca poate in viitor se vor identifica alte diferente de potential naturale si ca nu noi facem apa sa izvorasca la munte .
    2- Deci nu propun practic nimic .
    pentru krrypton :
    1- Se pretindea ca intr-o mica masura se obtinea o reducere a greutatii daca nu ma insel nu o compensare a ei cu o forta de natura electromagnetica ; deci antigravitatie nu levitatie . Nu eu pretind asta , eu intrebam doar ce parere aveti despre ce afirmatii circula pe internet . In ideea lui aaroman ca avem de-a face cu o pseudostiinta .
    2- Nici in cazul bobinei Tesla nu eu am afirmat ca ar exista un castig de putere . Nu stiam despre ce-i vorba atunci . Oricum in materialul de pe "net" se pretindea ca ar fi secreta .
    3- Cu farfuria aceea zburatoare m-am lamurit ca pana la urma nici macar nu se asigura levitatia pe baza centrifugarii . De fapt cica ar putea numai sa execute manevre bruste in zig zag . Acuma cred ca e doar o aiureala foarte sofisticata .
    4- De ce frizeaza absurdul povestea cu izvoarele ?

@RaduH:
    Voiam sa spun ca poate in viitor se vor identifica alte diferente de potential naturale si ca nu noi facem apa sa izvorasca la munte .
    Vina-i a ta daca n-ai fost suficient de explicit. Ca si eu am inteles cam acelasi lucru ca SF.
    In ceea ce priveste restul, pe net circula o gramada de cretinitati, de abia ar face fata serverele de la google ca sa le catalogheze si sorteze...
    Greets,
    Armand K.

SF
    SF is offline

Pe internet gasesti o gramada de aberatii
    Oameni care n-au realizat nimic la viata lor, dintr-o data isi descopera menirea: sa arunce cu rahat in oameni care au facut o facultate si stiu despre ce vorbesc.

Mda, eu cunosc personal indivizi de genu' (aiuristici) si garantez ca nu-s tocmai normali. Isi imagineaza ca leviteaza & shit.

Quote Originally Posted by SF View Post
    Oameni care n-au realizat nimic la viata lor, dintr-o data isi descopera menirea: sa arunce cu rahat in oameni care au facut o facultate si stiu despre ce vorbesc.

Mda, eu cunosc personal indivizi de genu' (aiuristici) si garantez ca nu-s tocmai normali. Isi imagineaza ca leviteaza & shit.
    Cunoastem, cunoastem.
    Am un cunoscut care batea campii acu 2 saptamani ca isi face tractor cu vele. Fie, dar matelotii...?
    Acelasi, sustine sus si tare ca decat sa construiesti o centrala eoliana si sa folosesti curentul generat, e mult mai rentabil sa pompezi apa intr-un baraj cu curentul respectiv si la baraj sa atasezi o hidrocentrala. Sigur, cu randament 100% poti continua lantul, nu-i vorba.
    Acelasi, imi explica zilele trecute cum isi construieste masina electrica: pe o carosesie de dacie monteaza un motor electric actionat de niste baterii de masina - 2 mai exact. Si mai pune si un dinam in sistemul asta, a.i. cand o baterie se goleste punand in miscare masina, cealalta e umpluta de dinam si „viţăvercea”.
    Greets,
    Armand K.

Voiam sa spun ca pana sa dai de informatie serioasa berbecutezi .
    De exemplu forumul acesta se numeste computergames.ro . Cine sa banuiasca ce se discuta si cum se discuta aici .
    O masina electrica ar putea totusi recupera destul de mult la coborarea pantelor .

SF
    SF is offline

Pai si o masina pe benzina recupereaza la coborarea pantelor, dar numai cat sa aprinzi farurile, sa te incalzesti si sa bagi muzica

Piroman Treiopt's Avatar

Lightbulb totusi...

o kestie din natura... am vazut vita de vie din care picura apa in special primavara cand solul este foarte umed. (in limbajul oamenilor de la tzara se zice ca "plange vitza") sa fie efectul capilar care ridica apa si forta gravitationala care o coboara? poate cunosc prea putine despre plante... cum ajunge apa pana in varful plantei? capilar nu? de ce naiba curge de pe ramuri? roua nu e sigur... cand am vazut fenomenul imediat m-am gandit la perpetuum mobile....
    minimum 38 beţe

SF
    SF is offline

Quote Originally Posted by Treiopt View Post
    o kestie din natura... am vazut vita de vie din care picura apa in special primavara cand solul este foarte umed. (in limbajul oamenilor de la tzara se zice ca "plange vitza") sa fie efectul capilar care ridica apa si forta gravitationala care o coboara? poate cunosc prea putine despre plante... cum ajunge apa pana in varful plantei? capilar nu? de ce naiba curge de pe ramuri? roua nu e sigur... cand am vazut fenomenul imediat m-am gandit la perpetuum mobile....
    Daca imi arati plante care traiesc fara lumina de la soare, o sa iau propunerea asta in considerare

Piroman Treiopt's Avatar
    ma refeream la efectul capilar, si la fortza gravitationala... dao in colo de planta... nu crezi ca s-ar putea pune in practica fenomenul?
    minimum 38 beţe

SF
    SF is offline

Si sa facem ce? Avem deja niste chesti numite TEVI, si chiar si in Bucuresti in unele blocuri ai apa calda pana la 10.

Piroman Treiopt's Avatar
    Quote Originally Posted by SF View Post
    Si sa facem ce? Avem deja niste chesti numite TEVI, si chiar si in Bucuresti in unele blocuri ai apa calda pana la 10.
    damn... si apa urca prin efectul capilar?
    minimum 38 beţe

SF
    SF is offline

Care ar fi avantajul efectului capilar? Sa inghete caloriferele pana ajunge apa calda la ele?
    Efectul capilar nu-i perpetuum mobile in caz ca nu te-ai prins, are legatura cu diferentele de presiune care sunt facute tot cu consum energetic.

Piroman Treiopt's Avatar
    consum energetic? ce energie se consuma atunci cand un lichid urca printr-un tub cu diametru foarte mic? ce legatura are efectul capilar cu instalatia de calorifere a carei teava are un diametru de cateva sute de ori mai mare decat subiectul in cauza?
    minimum 38 beţe

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 7 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast