brat UFO-uri - Page 5
Page 5 of 46 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 903

Thread: UFO-uri

Registered User tzek1's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Man, tu crezi ca toti sint timpiti? OZN nu inseamna "nave", iar navele pot avea orice forma, deci nu e clar ce sint. Si nu se afla undeva aiurea intre Pamant si Soare, s-a calculat precis la ce distanta de Soare se afla, asta e cea mai mica problema.

Si "OZN-urile" de pe senzorul tau nu se misca in jurul obiectului fotografiat.
    man, eu m-amluat dupa titlul filmului:
    2010 Nasa UFO Cover-up - Galactic Federation of Light scoutships around Sun

si dupa descrierea filmului:
    Nasa Ufo-Coverup, captured startling images of Galactic Federation of Light scoutships orbiting around our Sun

din engleza pe care o stiu, scoutships inseamna nave, si se pare ca au fost foarte bine identificate ca apartinand, repet, " Galactic Federation of Light". probabil dupa rondelele de pe aripi.

PS: Galactic Federation Members

The Galactic Federation of Light was founded over 4.5 million years ago to prevent inter-dimensional dark forces from dominating and exploiting this galaxy. At present, there are just over 200,000 member star nations, confederations or unions. Approximately 40% are humanoids and the rest are varied forms of sentient beings. Most members of the Galactic Federation are fully conscious beings

sigur clipul ala nu e dintr-un joc?
    Support bacteria - they're the only culture some people have

Registered User ciocanul's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Am "sapat" un pic mai mult dupa film, nu sunt "nave".
    Mai au poate ceva milioane de ani pana ajung aici extraterestrii.
    Dar poate ca ei nu se grabesc si nu se complica cu viteze "speciale" si cu dezintegrari si reintegrari si alte dimensiuni.

De ex:
    Sa zicem ar fi o forma de viata pe baza de siliciu.
    Ar fi mult diferiti.
    Siliciul e foarte raspandit in univers, de aceea ma leg de el.
    In primul rand ca asa o viata s-ar forma mult mai lent si la o temperatura de 400 grade celsius, destul de intalnita pe multe planete unde noi am fierbe instant.
    Asa fiinte evoluand mult mai lent ar avea probabil un ciclu de viata mult mai lung si poate pt ei o asemenea calatorie nu ar reprezenta ce ar reprezenta pt noi.

Registered User tzek1's Avatar
    pai eu acum pe cine sa cred?
    expertii de pe iutub sau expertii de pe CG?

eu de unde stiu cine zice Adevarul Adevarat si cine incearca sa ma infunde in ignoranta perpetuua legata de acest subiect incredibil?
    eu sunt mic si vreau sa invat, dar vai! - parerile sunt atat de contradictorii!
    Support bacteria - they're the only culture some people have

Banned
    Degeaba incerci sa arunci in derizoriu experientele noastre de gradul 3 sau 4. Am scris mai sus despre extraterestrul de la Kogalniceanu si nu ai cum sa ma contrazici, stiu foarte bine ce am vazut.

Registered User
    Quote Originally Posted by tzek1 View Post
    pai eu acum pe cine sa cred?
    expertii de pe iutub sau expertii de pe CG?

eu de unde stiu cine zice Adevarul Adevarat si cine incearca sa ma infunde in ignoranta perpetuua legata de acest subiect incredibil?
    eu sunt mic si vreau sa invat, dar vai! - parerile sunt atat de contradictorii!
    Se intimpla ca de obicei, din cauza interpretarilor extreme intra totul in ceata. Tot felul de indivizi au preluat materialul original, si l-au interpretat cum au vrut. Ideea e ca e/a fost ceva acolo si ca inca nu e clar ce. Captura a fost facuta stereoscopic, deci cu doi sateliti diferiti. NASA a retras imaginile respective (oferite initial pe sit) dar cica ar mai putea fi gasite in arhiva.

..."the images do still exist and if you are interested enough to do the following you will see. go to the steroe science center web page. select archive data. select behind EUVI 195. enter these dates 20100401 - 20100428. click the list button. on any of the listed jpg images you can clearly see one remaining orb/moon/ufo/planet/object at the top of the sun."

Registered User ciocanul's Avatar
    Iti dai seama ca sunt doar presupuneri, deocamdata nu avem decat tot felul de ciudati care apar cu tot felul de ipoteze in goana dupa senzational.
    Ce am scris despre siliciu e veche si e rumegata de mult dar e doar o simpla teorie.

"Galactic Federation" e o duma de umplut ziarele cu "target" precis.

Aceste "ziare" si presa de senzational au facut mult rau: deja sunt asa de discreditati incat si cand o veni "mothership"-ul deasupra capului tot o sa crezi ca-i din carton si facuta sa atraga rating.

Registered User
    Pacat ca nu e disponibil materialul respectiv in 3D (inca nu l-am gasit), dar e spectaculos de studiat Soarele in 3D.

Am gasit aici niste discutii mai serioase despre subiectul respectiv. (chiar daca:"Physicist Nassim Haramein says ET UFOs access our solar system through the Sun’s star gate...")

"1. NASA cannot be trusted to perform extraterrestrial disclosure – The technical explanation of equipment failure offered by Dr. Joe Gurman, NASA Stereo Project scientist is implausible. Without just cause, NASA removed images which showed giant solar UFOs from its website."
    Last edited by oldshooterman; 06-05-2010 at 16:36.

Made of star stuff ixtl's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    "1. NASA cannot be trusted to perform extraterrestrial disclosure – The technical explanation of equipment failure offered by Dr. Joe Gurman, NASA Stereo Project scientist is implausible.
    Implausible as compared to what? Giant Earth Sized UFOs' Emerging From The Sun's Star Gate?
    Mein Führer! I can walk!

Registered User
    NASA sustine ca "UFO" au aparut in urma unor probleme tehnice. E greu da crezut ca pe imagini furnizate de sateliti diferiti pot sa apara "artefacte" identice... Dar orice e posibil.

"Dr. Joe Gurman, NASA Stereo Project scientist states the giant solar UFOs are compression artifacts. Moreover, he states, the “’central data recorder’ at DSN, that stores all the playback data from all the missions DSN supports, failed’ on January 18, 2010, the date the solar UFO wave began, thus accounting for the images of giant UFOs."

Corps des Mines Lord Raptor's Avatar
    Buey, v-ati gandit vreodata daca nu cumva in centrul Soarelui este o gaura nearga care sa permita teleportarea diverselor chestii in spatiu si timp?

Poate aia suntem de fapt noi din viitor, veniti sa ne avertizeze sa nu mai folosim atita plastic.
    Americans have no capacity for abstract thought, and make bad coffee.

Registered User Arwen's Avatar
    I believe in aliens!!! ALIENS ARE AMONG US!!!
    From the ashes a fire shall be woken,
    A light from the shadows shall spring;
    Renewed shall be blade that was broken'
    The crownless again shall be king

Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    Quote Originally Posted by Lord Raptor View Post
    Buey, v-ati gandit vreodata daca nu cumva in centrul Soarelui este o gaura nearga care sa permita teleportarea diverselor chestii in spatiu si timp?

Poate aia suntem de fapt noi din viitor, veniti sa ne avertizeze sa nu mai folosim atita plastic.
    dacă în centrul soarelui era o gaură neagră soarele nu mai exista. nu are cum să existe un corp în interiorul altui corp (mă refer la corpuri cereşti).

partea cu călătoritul în timp îi oarecum relativă. în teorie nu poţi călători în timp mai departe de momentul în care a fost creeată maşina timpului pentru că altfel ai putea împiedica creearea maşinii timpului ce te-a ajutat să călătoreşti în timp şi deci nu ai mai putea călători în timp să opreşti creearea maşinii timpului => paradox spaţio-temporal => în cel mai fericit caz rămâi blocat în perioada istorică respectivă, în cel mai rău te evapori pur şi simplu.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

01st1's Avatar
    Quote Originally Posted by adijarca View Post
    dacă în centrul soarelui era o gaură neagră soarele nu mai exista. nu are cum să existe un corp în interiorul altui corp (mă refer la corpuri cereşti).
    Gresesti, prietene. Lord Raptor se da schmecker ca cica ar fi ideea lui; de fapt e dovedit ca in Soare e o gaura neagra, si e vizibila: incearca sa privesti cu atentie, intr-o zi senina, Soarele direct si, dupa un timp, vei vedea gaura neagra. Garantat!
    Quote Originally Posted by adijarca View Post
    .... în cel mai rău te evapori pur şi simplu.
    Sublimezi se spune.

In legatura cu subiectul am si io o intrebare: cine dracu' a mutat threadul asta de la Spital la stiinta? (sau l-o fi teleportat?)
    Last edited by 01st1; 10-05-2010 at 00:07.
    Nu exista popor prost cu conducatori buni. (PigBrother TM)
    Multi baieti nare noroc, dar nici fetele nu e oameni.

Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Mie mi se pare ca extraterestrii sunt o ipoteza inutila. Un bau-bau modern, poate mai prietenos si exotic.

Pot admite existenta UFO - urilor, ca tehnica experimentala/militara si atat. Daca existenta UFO-urilor este demonstrabila (nu stiu daca este) ma indoiesc ca la fel este si conexiunea UFO - Extraterestru.

Nick anterior: XSamSung
    In trecut oamenii credeau in Zei iar ei se vedeau in centrul Universului, Cerul fiind mai greu de explicat in baza cunoștințelor de la vremea respectiva. In prezent, deși am evoluat destul de mult la nivel de cunoștințe, suficient cât sa realizam ca suntem doar un grăunte de nisip într-un desert care pare sa nu aibă sfârșit... Si totuși, se mai găsesc destui si la ora actuala, din cei ce încă mai cred ca noi, oamenii, suntem in centrul Universului si toate se pun in mișcare după voința noastră - într-un fel sau altul...

Da... "Noi" suntem Alfa si Omega, Începutul si Sfârșitul - doar ca acum nu mai credem in Zei si asta pentru ca le-am locul ca stapani ai Universului (Ad absurdum). Care ființe extraterestre, care știința...?
    Regula nescrisa CG: Pe acest forum nu sunt accepte contraargumente, nu contează dacă ai dreptate sau nu - ca membru al acestui forum ești obligat sa accepți opiniile generale, implicit și libertatea de exprimare e acceptata "doar dacă" se nimerește sa împărtășești idei similare cu opiniile generale. Nerespectarea acestei reguli, poate duce la excluderea ta ca membru CG din topicul cu pricina, închiderea temporara sau permanenta a contului.

Banned
    Da... "Noi" suntem Alfa si Omega, Începutul si Sfârșitul - doar ca acum nu mai credem in Zei si asta pentru ca le-am locul ca stapani ai Universului (Ad absurdum). Care ființe extraterestre, care știința...?

Dar oamenii chiar sunt Centrul Universului, nu stiu de ce negi asta (bine, unii dintre ei, cel putin).

Varianta propusa de Lord Raptor (sau cine i-a spus) este posibila doar daca in Soare exista o gaura neagra impreuna cu o gaura alba, in acelasi timp. Chestie care duce automat la un event horizon cu 0 (zero) dimensiuni, adica timpul incepe sa fie perfect simetric (dupa cum probabil stiti din teoria generala a relativitatii - link), adica Soarele poate fi centrul Universului fara probleme..

Gaura alba care tehnic vorbind este tot o gaura neagra, insa cu minus, ca merge inapoi in timp. Mai multe aici Schwarzschild Solution sau daca vreti mai multe Universuri, aici: Einstein-Rosen bridges. Singura problema (sau poate chiar un avantaj) e ca astfel de worm hole-uri sunt cam instabile, adica se deschid si se inchid cam cand vor ele sau depind de cine stie ce variabile greu de controlat (Kruskal spacetime diagram). Eu as zice ca simpla dorinta/convingere a unui individ (extraterestru sau nu) poate initia asa ceva, insa deocamdata nu mi-a reusit nici una la perfectie. Mai incerc..

Interesant ar fi ca in interiorul Soarelui sa fie mai multe astfel de perechi, adica sa poti pleca/veni in mai multe directii, ca intr-o intersectie sau giratoriu cu multe iesiri, sa nu fii ca un "capat de linie" sau doar o "halta intermediara" pe un drum. In felul acesta se explica si de ce apar atat de multe OZN-uri in jurul Soarelui ce intra si ies fara nici un fel de problema, de ce dispar atat de rapid ca si cand nici nu ar fi existat.

La fel de interesant ar fi sa se demonstreze in acest fel existenta Universurilor paralele - intuite destul de bine in mecanica cuantica - ce "exista" in acelasi timp cu al nostru in acelasi spatiu (sufragerie, living, strada samd). Diferenta dintre ele ar fi facuta in principal de alegerile facute de fiecare, insa cand vine vorba de alegeri/choice/Milton Friedman cred ca va imaginati cat de rapid ajungem in filozofie/liber arbitru/destin, adica la ideea ca absolut nimic pe lumea asta nu e "intamplator", ca (poate) suntem predefiniti cine stie unde si cine stie cum - ca intr-un joc pe calculator, unde niste zergi se bat non stop cu niste protosi, fiind controlati de pe Pamant, de niste "terrani" (controlati la randul lor de niste zergi/protosi, in functie de cine castiga, dintr-un univers paralel). Ca in Starcraft 2 (link cu semifinala de acu 2 zile).

Depinde din ce unghi privesti XSamSung..

Last edited by JP Morgan; 10-05-2010 at 07:44.

Moderator Ivan's Avatar
    Postul asta trebuie facut sticky. Intoarcerea de situatie din final, cu finala de Starcraft mi s-a parut geniala.

Banned
    Quote Originally Posted by Messire View Post
    Mie mi se pare ca extraterestrii sunt o ipoteza inutila.
    Depinde de alternative. Optimistii irecuperabili refuzati de universul curent (unicul accesibil de altfel) se vor refugia intotdeauna in solutii d'astea de nisa.

Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Mi se pare ca extraterestrii au devenit noua jucarie a ateilor (deh, crestinii s-ar apuca sa-i arunce pe rand in cristelnita, sa nu cumva sa dea coltu`, saracii, nebotezati). Ca zeii grecilor erau o clica de viciosi, ca masinatiunile dumnezeului veterotestamentar au izul unor reglari interlope de conturi, asta pare evident. Si un copil de clasa a II-a va vorbi elocvent despre antropomorfizarea acestor figuri. In schimb cate un ipochimen aflat nel mezzo del cammin di nostra vita gaseste cat se poate de rezonabil sa-si imagineze ca extraterestrii se tocmesc ca niste jerpeliti cu bodyguarzii care asigura paza unui spectacol:

"Grupul Extraterestrii-mereu-veseli: - Primum non nocere, deinde salutare! Moshu, ne lasi si pe noi sa survolam putin cerul, stam pe margine, nu facem galagie, nu intram cu alcool si nici nu ciupim pamantencele de fund?
    Nasa & shit: - Nu stiu baieti ce sa zicem, nu se face. Nu aveti bilet.
    - blah blah blah
    (spaguta)
    - further blah blah blah
    Nasa & shit: Hai, hai, strucurati-va, dar sa nu avem probleme cu voi."

Banned
    Din pacate, ai incremenit la un nivel induiosator de superficial al fenomenului discutat. As fi vrut sa intelegi ca atit miscarea pro extraterestriala cit si cea anti extraterestriala sint, ambele, francize autohtone clandestine. Hoaxes. Aceste francize nu indeamna la situari pro sau contra in virtutea unor date certe, explicatia fiind, spre dezamagirea multora, mult mai prozaica: adeptul este, prin definitie, un instrument; in sens largit, e un consumator. O masa suficienta de adepti determina o piata. Masele de adepti care sprijina idei contrare asigura inconstient dinamica necesara functionarii acestui sistem de francize, iar caracterul contradictoriu al acestora este, prin urmare, pur aparent.

Acesta este, in mare, contextul bizar care le permite extraterestrilor sa se expuna nestingheriti, fiind asimilati, in virtutea inertiei si a conditiilor artificiale create de aceste francize, unui hoax sau altul: "omuletii verzi" (cu capul tuguiat sau fara), "fiintele inteligente dintr-o alta dimensiune", "martienii" sau, dimpotriva, "baloane meteorologice", "petele de pe obiectivul aparatului de fotografiat / filmat", "eroare a radarului", "the faulty images were determined by a standard GPU failure".

Odata eliberat de toate aceste aiureli, vei intelege brusc (prin intermediul unui proces semiinstantaneu asemanator revelatiei mistice) ca extraterestrii sint in acelasi timp inafara si inauntru, deasupra si dedesubt, printre noi si in noi. Dar despre hoaxul asta vorbim altadata. Ii predau microfonul lui Rush, si va sfatuiesc sa-l ascultati cu atentie, in lumina detaliilor dezvaluite mai sus.

1.  
    Telekom - 728 Last Post
Page 5 of 46 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast