Page 2 of 215 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 4284

Thread: Next patches/New Features/Updates

1. Back To Top | #21
    ce strategie aplica Blizz? Pai e foarte simplu.
    Se ia una bucata joc strategie de mega-succes (aci ce e al lor e al lor, recunosc) - respectiv Warcraft (III), se face rpg din el. Ca sa aduca mai multzi bani se face mmorpg, ca oricum au o cohorta de omuletzi la design shi la productize shi mai au probabil o cohorta care stau la coada cu CV-u in mana. Se pune la "clocit" timp de 2 ani pana cand toata lumea realizeaza, cu mic shi mare, ca s-au bagat in rahat pana in gat dar trebuie sa o scoata la capat (deh, renumele Blizz).

Din fericire baietzii de la marketing sunt mai inteligentzi decat aia de la productzie asha ca profitand de bunul renume Blizzard se scoate jocu pe piatza cu o versiune Alpha, se fac gramezi de bani, jocu brusc ishi scoate toate cheltuielile numai din vanzari. Se angajeaza game masteri, se angajeaza forumishti, oameni la support, se intregeshte echipa.

Intre timp insa jocul nu mai este "probat" doar de 100k de beta-testeri, multzumitzi ca joaca moka shi se pot da mari pe la casele lor ci de catre juma de milion de oameni care au dat bani shi care observa ca spellu cutare nu merge, ca murlocii nu se respawneaza, ca respectivu quest este broken, ca de ce oare e aceeashi icoana pentru trei vraji diferite de la trei clase diferite, ca de ce clasa cutare rupe capu la clasa cutare 100% din cazuri, ca serverele suprapopulate au probleme cu cozile, ca pe orice servere ai face un raid mai mare de 10 oamni crapa shi netu shi calculatoru kit ca tu ai P4 la 3 cu HT shi 2 gigi de ram shi 6800 shi 10MBs.

Lumea incepe sa ridice din sprancene shi atuncea HOP, vine din nou marketingu shi zice "nu nene, jocu nu are nimic, el de fapt e intentzionat asha ca sa avem de ce sa facem update-uri la fiecare luna. Pai noi ce bagam in patchuri daca voua va merge bine totu??". Ultima gaselnitza sunt raspunsurile simple de genul: "Am vazut ca 2000 de playeri din State shi EU s-au plans ca dupa ultimul patch paladinul da mai putzin damage decat ar fi trebuit conform bugfix. Am verificat aceasta informatzie shi conform testelor noastre a reieshit ca nu este adevarat." PAC! Simplu. Eficient. Lumea injura deja forumishtii albashtrii ca la usha cortului, lumea vine cu teste, cu screenshots, cere dovezi, dar primeshte anuntzuri de BG shi Honor Sistems.

Strategia?? Simplu, marketing pe paine. Client support cat mai putzin, ca sa ii tzii in ceatza pe bizoni. O data la o saptamana-doua, un asha-zis patch care de multe ori da peste cap login-serverele shi te trezeshti ca stai la coada pe un server LOW (cum s-a intamplat pe Zenedar saptamana trecuta). O data la o luna, un raspuns albastru pe forumuri facut de vreun individ inteligent care se pricepe sa manipuleze cuvintele astfel incat sa faca din revoltele documentate a catorva jucatori inimoshi cat mai putzin tam-tam. Aranjarea de NPC-uri in loc de barci (la naiba, cred ca barca aia de Auberdine a stat acolo tot beta-u, acu la lansare s-a prostit). Etc etc etc.

In concluzie eu cred ca Blizz a cam dat-o in bara de data asta. Cred ca pur shi simplu s-au intins mai mult decat s-ar fi putut pentru realizarea unui joc cu adevarat marca Blizzard. Nu zic ca jocul nu e jucabil sau ca nu se distinge clar printre celelalte mmorpg-uri. Dar nu e nici macar aproape de calitatea Blizzard shi pentru asta imi pare sincer rau.
    Great minds discuss ideas; Average minds discuss events; Small minds discuss people.

2. Back To Top | #22
    Registered User Inger Ingeras's Avatar
    Eu deja am renuntat la joc... din motive tehnice.
    Sper sa imi dau un upgrade substantial pana apar Bettlegrounds. Daca patch-ul nu se ridica la nivelul promisiunilor facute de Blizz, atunci am termiat definitiv afacerea cu WoW.
    Amin.

3. Back To Top | #23
    ma tot gandesc si eu sa vad daca merita sa-l mai prelungesc sau daca sa ma intorc la un alt mmorpg. om trai si om vedea... si ce ma mai deranjeaza sunt jdemiile de servere! de ce nu au facut si ei one big happy server... intr-adevar sunt sute de mii de jucatori - dar si ei sunt blizzard! eh pana la nivelul eve-online mai este... :P

numai bine!
    Last edited by szebah; 02-03-2005 at 09:49.
    What's a pina colada anyway?

4. Back To Top | #24
    szebah ai fost vreodata intr-un raid de mai mult de 20 de oameni? Daca ai fost atunci shtii de ce nu se poate face un server mare shi frumos pentru toata lumea

offtopic: interesant mi s-a parut sistemul GuildWars unde toate personajele sunt practic pe un mare realm, dar eshti "distribuit" automat catre un "room" de unde insa potzi migra acolo unde te asteapta prietenii tai... sunt mult mai multe "rooms" evident (numai in faza de "world event" erau vreo 4-500 parca), dar "migration times" intre ele sunt destul de scurte shi ai avantajul ca toate caracterele tale sunt, de fapt, pe acelashi server.
    Great minds discuss ideas; Average minds discuss events; Small minds discuss people.

5. Back To Top | #25
    Ar fi super sa faca sa se poata migra de pe un server pe altul!

Numai bine!
    Last edited by szebah; 02-03-2005 at 11:46.

6. Back To Top | #26
    Misa
    Guest
    Quote Originally Posted by Umbra
    szebah ai fost vreodata intr-un raid de mai mult de 20 de oameni? Daca ai fost atunci shtii de ce nu se poate face un server mare shi frumos pentru toata lumea
    Totul se rezuma la configuratia pc-ului si la conexia internet, upgrade ftw

Eu personal nu am probleme nici cand loghez 2 conturi pe acelasi pc, imi scad fps-urile cu 10 dar e jucabil.

Daca as simti ca in raiduri de 40 persoane, Onyxia, MC type am lag, mi-as pune setarile grafice si sound la minim si tot as fi acolo

Rezolvare exista sunteti voi prea pretentiosi.

7. Back To Top | #27
    Eh nu-mi pun problema de cum se misca jocul ca nu e deloc pretentios. Oricum nu am inteles ce a vrut sa zica umbra cu cei 20 de jucatori intr-un raid - probabil la chestia asta!

Momentan nu renunt la joc pentru ca m-a atras destul de mult si mi se pare ok!

Tocmai am vb cu fratimiu si as mai vrea un cont pe US! Are cineva sa dea? contra cost binenteles! Si cat cereti pe el? PM please!

PS: rectific faza cu one big happy server! nu prea se poate inteleg asta! dar chestia cu migratia cred ca poate fi posibila!

PS2: eh hai ca pana la urma nu-i chiar asa de neagra oaia.

PS3: lol chiar ca nu mai stiu ce vreau de la viata! nu ma bagati in seama

chestia cu contul de US este cat se poate de serioasa stiu ca erau cativa care voiau sa treaca pe EU si aveau cont pe US

8. Back To Top | #28
    Banned Lucifer's Avatar
    [email protected] ce legatura are calculatorul cu faptu ca harta este microscopica?!?... ca deaia sunt zeci de realmuri... ia gandestete sa fie 10k oameni sp acelas realm, nu ai mai avea loc nisi sa omori un tzantzar lvl 1... dapai kill questuri

9. Back To Top | #29
    Misa n-are treaba compu cu ce spuneam eu... am 25-60 FPS intr-un raid cu configuratzia pe medium... dar cand te repezi sa bai un cutzit in coaste la un guard de lvl 55 shi vezi cum incepi sa te legeni in loop-ul ala infect de lag shi observi ca toata lumea in jurul tau face la fel (de parca s-ar fi pus pauza la video) parca itzi vine sa-l dai draq de joc...

Din fericire are shi multe partzi frumoase care ma tzin in fatza calculatorului shi o sa fiu primul care sa le laude. Dar asta nu inseamna ca are tot ce au zis ca o sa aiba. Nu cred ca tzi-a mers serverul vreodata bine intr-un raid de dimensiuni mari. Shi asta inseamna ca nu au fost pregatitzi pentru acel event, deci e un flaw in constructzia jocului... sunt pretentzios cand vreau sa pot face in conditzii omeneshti ceea ce mi s-a spus ca voi putea face?

10. Back To Top | #30
    pentru lagu din cauza lor nu au scuza, mi se intampla si mie cand stau intr-o zona raid-uita... prefer sa ies din joc si sa intru cand se termina! acum poate o fi si din cauza conexiunii mele... cine stie...

11. Back To Top | #31
    szebah s-ar putea sa am eu un joc de US.. inca nu l-am vandut pe al meu. Mai am 4 luni jumate de subscription pe el (evident ca vreau sa il vand cu lunile alea cu tot). Da-mi un private msg sa vb. daca te intereseaza.

12. Back To Top | #32
    Nick anterior: R3ap3r[kt] Reap's Avatar
    Quote Originally Posted by Misa
    Totul se rezuma la configuratia pc-ului si la conexia internet, upgrade ftw

Eu personal nu am probleme nici cand loghez 2 conturi pe acelasi pc, imi scad fps-urile cu 10 dar e jucabil.

Daca as simti ca in raiduri de 40 persoane, Onyxia, MC type am lag, mi-as pune setarile grafice si sound la minim si tot as fi acolo

Rezolvare exista sunteti voi prea pretentiosi.

si banuiesc ca ne faci tu cinste si cu banii de calc si upgrade la conectiune... rezolvari ofc ca sutn da sa stii ca banii nu cresc in pom pt toata lumea

13. Back To Top | #33

14. Back To Top | #34
    Galaxy Commander Azmodan's Avatar
    oh yeah. mi-a luat aproape o ora sa citesc tot ce scria acolo.
    oare pe cand iese patchu asta? este un ETA?
    Last edited by Azmodan; 08-03-2005 at 13:46.

Remember Tukayyid!

15. Back To Top | #35
    Hmm. Mai repede de 1-2-3 saptamani nu cred ca il vedem. Pana il testeaza pe realms alea separate mai dureaza.

Chiar, a primit cineva invitatie? (cei peste 55).

Oricum schimbarile sunt in mare de bun augur. Mai ales ca Enslave nu mai poate fi dat jos dispell .
    #1>[I7-4790K-NH-D15-HeroVII-16GBHyperX-Evo500GB-1TBWD-290TriX-Dell27-BenQ24-Dell22-X-850W-NZXT]
    #2>[I5-2500K-HR-02-MSI Z68A-16GBHyperX-CorsairPro128-640GBWD-AMD6950+AcceleroXIII-XonarD1-Dell22-X-660W-Antec]
    #3>[C2D-8400-Ninja-P5K-4GB-Samsung1TB-8800GT+AcceleroS1-SBX-Fi-Dell22-Enermax370]

16. Back To Top | #36
    Banned Lucifer's Avatar
    imi place cum suna patch notes... nici o clasa nu si-a luat nerf... nu sunt adeptu nerfului, mai bine le inbunatatzesti pe celalalte decat nerf... bine fear la warlock... dar sa fiu obiectiv, 80 mana pt. fear rank 3 e cam putzin tzinand cont ca e un spell devastator

cat despre data aparitzie... nu cred sa iasa mai rpd de 1luna

17. Back To Top | #37
    Quote Originally Posted by Neuromancer
    Hmm. Mai repede de 1-2-3 saptamani nu cred ca il vedem. Pana il testeaza pe realms alea separate mai dureaza.

Chiar, a primit cineva invitatie? (cei peste 55).

Oricum schimbarile sunt in mare de bun augur. Mai ales ca Enslave nu mai poate fi dat jos dispell .
    pai pe site la EU scrie asa: "The next patch, which is currently scheduled to go live after our regular realm maintenance on the 18th of March..."

iar linkul pt EU (cu toate ca nu ar trbeui sa fie diferente) este http://www.wow-europe.com/en/patchno...7-03-2005.html

18. Back To Top | #38
    Banned Lucifer's Avatar
    edit: nvm...

19. Back To Top | #39
    Registered User krimbogh's Avatar
    Quote Originally Posted by szebah
    pentru lagu din cauza lor nu au scuza, mi se intampla si mie cand stau intr-o zona raid-uita... prefer sa ies din joc si sa intru cand se termina! acum poate o fi si din cauza conexiunii mele... cine stie...
    Vad ca ti-a rasp deja umbra. Eu mai am numai o luna. Te hotarasti ce pret iti convine. ti-am dat pm cu cat il dau.
    Daca il iei vdm, te pot ajuta cu GC. de us of course.

20. Back To Top | #40
    Registered User
    http://forums.worldofwarcraft.com/th...mp=1#post87837

Pentru cine are timp si vrea sa testeze.
    divide et impera

1.  
Page 2 of 215 FirstFirst 123451252102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks