brat Poze cu fulgere
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Poze cu fulgere

Dinamovist pan' la moarte JoeDirt's Avatar

Poze cu fulgere

Aseara pe la noi in oras , a inceput o ploaie de vara . Peste 5-10 min de ploaie s-au facut simtita prezenta si fulgerele . Am luat camera foto si baga poze cu fulgere ( cam nebun asa-i ?) Iata pozele facute la fulgere :

ps : nu sunt prea clare , dar totusi aici vorbim de pozatul unui fulger , este vorba de o fractiune de secunda.

primele sunt mai slabute . Este doar lumina fulderului , caci fulgerul este dupa blocul din fara
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1370.jpg   IMG_1380.jpg   IMG_1382.jpg   IMG_1397.jpg   IMG_1399.jpg  

DHB14 - 300 - Thread
    Si inca :

la poza a 4-a si a 5-a este lumina fulgerului , caci fulgerul nu l-am prins .

La poza 4 ati zice ca e ora 6-7 dupa amiaza, dar este ra 22:05
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1426.jpg   IMG_1441.jpg   IMG_1442.jpg   IMG_1459.jpg   IMG_1464.jpg  
    Last edited by JoeDirt; 20-06-2006 at 12:07.

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    dar de ce nu ai folosit un trepied ?
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Quote Originally Posted by Mir
    dar de ce nu ai folosit un trepied ?

Mi-a venit asta in minte dupa ce s-a terminat ploaia . Stiu au iesit cam aburite . Data viitoare cand mai fulgera , folosesc un trepuied si sper sa iasa mai bine.

Nick anterior: marqq MarcBarbu's Avatar
    sau maca pune aparatul pe ceva...Daca il ti in mana ar sa iti iasa invariabil miscate
    Marc Barbu, fotograf.

Data viitoare folosesc trepiedul , dar mi-a venit in minte dupa ce s-a terminat ploaia

Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    CANON EOS
    6D + 24-70 2.8 L + 24-105 4 L + 100 2 + 40 2.8 + 580 II

Misto man , din ce oras esti , ca sunt misto fulgere , cadeau in oras ?

Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    craiova si da , erau prin apropriere
    CANON EOS
    6D + 24-70 2.8 L + 24-105 4 L + 100 2 + 40 2.8 + 580 II

Quote Originally Posted by TranceRem
    craiova si da , erau prin apropriere

Aaa deci de la tine veneau fulgerele alea . Io's din slatina , in apropiere si fulgerele astea veneau dinspre Craiova / Bals . Am mai facut eu niste poze la niste fulgere dar nu au iesit bine si nu le-ma pus , parca tot luni au fost .

Nick anterior: marqq MarcBarbu's Avatar
    Lasati fratilor chatul pe forum...
    Marc Barbu, fotograf.

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    yay. cat am cautat threadul asta. si eu sunt fan fulgere, si pentru prima oara saptamana trecuta am reusit sa prind cateva. acum vad ca iar se apropie furtuna, asa ca sunt foarte extaziat ...

informatii despre aparat, timp de expunere & stuff in exif.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_5649.JPG   IMG_5652.JPG   IMG_5679.JPG  
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Wow , nice Doctor Bonez . Altcineva mai are poze cu fulgere ?

uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Cum se fac pozele la fulgere? Dupa parerea mea ar merge in 2 feluri ....

1. Trepied, timp de expunere maricel de la, f mare si iso ... sa zicem 400 (evident ca se poate si cu f 2.8 si iso 80 .... dar ca principiul TIMP EXPUNERE MARE)

2. Shutter speed mare, iso minim 400, f 2.8 sau mai jos daca permite aparatul .... in cazul asta, mi se pare aproape imposibil sa prinzi.

La punctul 1 .... daca pui timpul de expunere mai mare si sa zicem intr-un interval de 5 secunde fulgera o singura data .... va iesi ceva etrem de cetzos ....

Care este recomandarea voastra?

Multumesc.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

Registered User Dr Andrei's Avatar
    S-a mai discutat despre asta o gramada...nu mai stiu exact unde

Eu personal as folosi (pe un PnS, excludem un dSLR):
    - ISO minim (50, 80 sau cat poate aparatul)
    - diafragma minima (f/8 in majoritatea cazurilor PnS)
    - implicit trebuie un timp de expunere mare gen 10-15 sec
    Ideea e in felul urmator... sa zicem ca aveti expunere de 15 secunde. Daca fulgera de 2-3 ori in primele 10 secunde, acoperiti cu ceva opac obiectivul. Altfel iese prea incarcata.

Nicky, cu un shutter speed mare nu rezolvi absolut nimic. Pai ce faci ? Cand vezi ca vine fulgerul apesi declansatorul ? Sa fim seriosi
    Doc

Multumesc Dr Andrei, bine ca am aflat, cam asa ma gandeam si eu si se pare ca solutia pentru a evita incarcarea pozei .... este acoperirea cu ceva opac.

Ce inseamna sa acopar cu ceva opac :d if you don't mind me asking? Sunt incepator in foto ... opac stiu ce inseamna, ceva NUlucios .... dar .... cu ce acopar obiectivul, da-mi un exemplu.
    Multumesc frumos.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Registered User m@dm@n's Avatar
    Cu mana . Opac - NUtransparent

Registered User Dr Andrei's Avatar
    Caciula , sapca, punga neagra mana, orice chestie prin care nu trece lumina.
    Nu zic de capacul obiectivului ca poate misti aparatul pe trepied cand incerci asta...desi din moment ce il acoperi nu mai conteaza daca se misca...in fine
    Doc

CORECT ... si ramane in poza doar scena cu fulgerul, pentru ca dupa aceea totul a fost intunecat .... corect. Multumesc ... acuma, mai ramane sa .... ploua

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Super furtuna azi... Din pacate erau atat de puternice fulgerele incat n-au iesit prea bine pozele (comparativ cu cele facute anul trecut). Ce-i drept, si eu m-am prins prea tarziu ca e apertura setata pe f2.8 in loc de f8 .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1210 (Medium).JPG   IMG_1219 (Medium).JPG  
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 2 12 LastLast